تازه‌ها:

مجله هفتگی/ نگاهی به رویدادهای مهم هفته – پنج شنبه 26 دلو

احداث نخستین دانشگاه بین المللی اسلامی در افغانستان، تداوم تلاش های جاپان به افغانستان، خروج نیمی از سربازان امریکایی تا آغاز سال آینده و اعلام آمادگی کودکان بامیانی برای تامین امنیت این ولایت از خبرهای اصلی این هفته اند. محورهای دیگر قرار ذیل اند: هیات حقیقت ‏یاب: بیشترین موارد بدرفتاری بازندانیان در هنگام گرفتاری صورت می‏ گیرد و اداره امور: از مصارف بیجا جلوگیری به عمل می آید.

“مجله هفتگی”، نگاهی به رویدادهای مهم افغانستان در هفته گذشته است. ویب‏گاه انسجام تلاش دارد تا با بازنشر اخبار و گزارش رویدادهای مهم، کاربران خود را از سرگردانی در جستجوی مطالب یک هفته، رهایی بخشد و مهم ترین مطالب را در اینجا گردآورد. برترین های خبری و تحلیلی افغانستان را در مجله هفتگی دریابید و نیز، این بخش را هر هفته روی صفحه فیس بوک خود بخوانید.
احداث نخستین دانشگاه بین المللی اسلامی در افغانستان، تداوم تلاش های جاپان به افغانستان، خروج نیمی از سربازان امریکایی تا آغاز سال آینده و اعلام آمادگی کودکان بامیانی برای تامین امنیت این ولایت از خبرهای اصلی این هفته اند. محورهای دیگر قرار ذیل اند: هیات حقیقت ‏یاب: بیشترین موارد بدرفتاری بازندانیان در هنگام گرفتاری صورت می‏ گیرد و اداره امور: از مصارف بیجا جلوگیری به عمل می آید.
احداث نخستین دانشگاه بین المللی اسلامی در آینده نزدیک
زلمی رسول؛ وزیر امور خارجه کشور از احداث نخستین دانشگاه بین المللی اسلامی در آینده نزدیک در کشور خبر می دهد. به تصریح آقای رسول، رییس جمهور کرزی در جریان سفر خود به کشور مصر به این توافق دست یافته است.
وزیر امورخارجه کشور با بیان این که بودجه ساخت این دانشگاه از بودجه بانک انکشاف اسلامی تمویل می گردد، آن را یکی از دست آوردهای مهم اشتراک رییس جمهور کرزی در نشست سران کشورهای اسلامی در مصر در کنار به دست آوردن تعهد سران این کشورها برای ادامه همکاری با دولت و مردم افغانستان خواند.
آقای رسول روز یک شنبه (22 دلو)، در نشست خبری در کابل به خبرنگاران گفت که در این دانشگاه برعلاوه تدریس مسایل اسلامی، رشته های انجنیری، طب و بخش های دیگر آموزش داده خواهد شد. آقای رسول احداث این دانشگاه را گامی موفق و روزنه ای روشن برای آینده تحصیلات عالی کشور خواند و گفت: «در این دانشگاه بیشتر استادان خارجی تدریس خواهند کرد.»
اداره امور: از مصارف بیجا جلوگیری به عمل می آید
رفیع فردوس؛ سخنگوی اداره امور و دارالانشای شورای وزیران می گوید که این اداره حکم رییس جمهور کرزی مبنی بر جلوگیری از مصارف بیجا در ادارات و سفرهای غیر ضروری مسوولان دولتی را به هر شکلی که باشد، عملی می کند. فردوس تصریح کرد که ریاست اداره امور و دارالانشای شورای وزیران مصمم به اجرای حکم رییس جمهوری است.
سخنگوی اداره امور روز شنبه (21 دلو) در صحبت با رسانه ها گفت که هیچ اداره دولتی و وزارت از این امر مستثنی نیست و بالای همه این حکم یک سان تطبیق خواهد شد. به گفته آقای فردوس، این حکم برای جلوگیری از مصارف بیجا صادر شده و در صورت سرپیچی هر اداره، آنان ریاست جمهوری را در جریان قرار می دهند. رییس جمهور کرزی یک روز پیش از سفرش به بریتانیا حکمی را صادر نمود که به اساس آن در ادارات دولتی از مصارف بیجا و استفاده از اجناس خارجی باید جلوگیری صورت گیرد.
جاپان: کمک به مردم افغانستان را ادامه می دهیم
مقام های جاپانی در ادامه کمک های خود به دولت افغانستان، بیش از سیزده میلیون دالر دیگر را به هدف حمایت از برنامه های انکشافی، به حکومت کمک می کند. هیروشی تاکاهاشی؛ سفیر جاپان می گوید که از این پول پروژه های چون کلینیک های صحی، مکاتب و پل و پلچک های کوچ در ولسوالی های بهسود و سرخرود ولایت ننگرهار اعمار می شوند.
سفیر جاپان روز دوشنبه (23 دلو)، در کابل هنگام امضای سند این قرار داد با معین سیاسی وزارت امور خارجه کشور گفت که این پروژه ها برای بهبود زندگی مردم محل می باشد تا آنان به گونه راحت زندگی کنند، شاگردان به مکاتب دسترسی پیدا کنند و کسانی که بیمار اند به کلنیک صحی دسترسی داشته باشند. تاکاهاشی تصریح کرد که ما امیدوار هستیم تا در همکاری با مردم افغانستان در حل مشکلات سهم بگیریم و این به نفع ما هم است که اقتصاد مردم بهبود یابد.
نیمی از سربازان امریکایی درجریان سال آینده میلادی افغانستان را ترک خواهند کرد
بارک اوباما؛ رییس جمهور ایالات متحده امریکا روز چهارشنبه (25دلو)، در سخنرانی اعلام کرد که سی و چهار هزار سرباز امریکایی ظرف یک سال آینده افغانستان را ترک خواهند کرد. در حال حاضر شمار سربازان امریکایی مستقر در افغانستان به شصت و شش هزار تن می رسد که با ترک سی و چهار هزار تن آنها، حجم نیروهای امریکایی مستقر در کشور به نیم کاهش خواهد یافت.
اعلام آمادگی کودکان بامیانی برای تامین امنیت این ولایت
ده ها کودک بامیانی پس از آموزش در تیم های سارندوی، اعلام آمادگی خود را برای تامین امنیت این ولایت در کنار نیروهای امنیتی اعلام داشتند. این کودکان رضاکار که بیشترشان دانش آموزان مکاتب اند، در قالب تیم سارندوی در مکاتب، پرورشگاه ها، شفاخانه ها، پارک های تفریحی و روستاها با نیروهای امنیتی و پولیس ملی فعالیت می کنند. محمد تمیم همکار؛ مدیر برنامه های سارندوی در موسسه غیر حکومتی پارسا می گوید: «حدود 220 تن از جوانان بامیانی نحوه همکاری با پولیس را در این ولایت آموزش دیده اند.»
هیات حقیقت ‏یاب: بیشترین موارد بدرفتاری بازندانیان در هنگام گرفتاری صورت می‏ گیرد
نتیجه بررسی هیات حقیقت یاب ریاست جمهوری نشان می دهد که بیشترین موارد شکنجه با زندانیان در هنگام گرفتاری از سوی نیروهای امنیتی داخلی و بین المللی صورت می گیرد. این هیات، موارد تجاوز و آزار جنسی را در زندان ها رد کرده و ادعای سازمان ملل را در این زمینه بی اساس دانسته است. پیشتر، سازمان ملل متحد گزارشی را منتشر کرده بود که در آن از شکنجه و آزار زندانیان در زندان های کشور حکایت داشت.
همچنان این هیات در گزارش خود از موارد بدرفتاری، آزار و اذیت و گاهی شکنجه یادآوری نموده و بیان داشته که بیشترین این موارد در هنگام گرفتاری که توسط نیروهای داخلی بین المللی صورت گرفته، به مشاهده رسیده است.

0 پیام‌