مجله هفتگی/ نگاهی به رویدادهای مهم هفته – جمعه 12 عقرب

اعلام تقویم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی آینده، تلاش در راستای اکتشاف و استخراج معدن مس ولایت سرپل، نگرانی شهرداری از رشد بی رویه جمعیت شهر کابل از محوری ترین خبرهای این هفته است. موارد مهم دیگر عبارتند از: دهقانان با وسایل مدرن زراعتی تجهیز می شوند، کارگران فنی به قطر فرستاده می شوند و هوش دانش آموزان هراتی به سنجش گرفته می شود.

“مجله هفتگی”، نگاهی به رویدادهای مهم افغانستان در هفته گذشته است. ویبگاه انسجام تلاش دارد تا با بازنشر اخبار و گزارش رویدادهای مهم، کاربران خود را از سرگردانی در جستجوی مطالب یک هفته، رهایی بخشد و مهم ترین مطالب را در اینجا گردآورد. برترین های خبری و تحلیلی افغانستان را در مجله هفتگی دریابید و نیز، این بخش را هر هفته روی صفحه فیس بوک خود بخوانید.
اعلام تقویم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی آینده، تلاش در راستای اکتشاف و استخراج معدن مس ولایت سرپل، نگرانی شهرداری از رشد بی رویه جمعیت شهر کابل از محوری ترین خبرهای این هفته است. موارد مهم دیگر عبارتند از: دهقانان با وسایل مدرن زراعتی تجهیز می شوند، کارگران فنی به قطر فرستاده می شوند و هوش دانش آموزان هراتی به سنجش گرفته می شود.
اعلام تاریخ دقیق برگزاری انتخابات از سوی کمیسیون مستقل انتخابات
کمیسیون مستقل انتخابات شانزدهم حمل سال 1393 خورشیدی را زمان برگزاری انتخابات آینده اعلام کردند. هرچند اعلام تاریخ برگزاری انتخابات به بسیاری از نگرانی ‌ها از احتمال تاخیر و یا هم برگزاری پیش از وقت انتخابات پایان داد؛ اما نگرانی ‌ها در مورد امنیت انتخابات همچنان وجود دارد. فضل احمد معنوی؛ رییس کمیسیون مستقل انتخابات چهارشنبه (10 عقرب) در یک نشست خبری مشترک با مقام های امنیتی کشور گفت: «مهمترین بحث، بحث امنیت است. در هر جایی که ما بحث انتخابات شفاف را مطرح می‌کنیم، سوال امنیت متوجه ما می‌شود.»
مطابق جدول اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اول ثور سال 1392 روند ثبت نام رای دهندگان و در 26 عقرب همین سال مبارزات انتخاباتی میان نامزدان آغاز خواهد شد. کمیسیون مستقل انتخابات 24 ثور سال 1393 را روز اعلام نتایج نهایی انتخابات اعلام کرد.
اکتشاف و استخراج معدن مس بلخاب تا سال آینده آغاز خواهد شد
مقام ها در وزارت معدن از آغاز اکتشاف و استخراج معدن مس ولسوالی بلخاب ولایت سرپل در آینده نزدیک خبر دادند. به گفته آنان روند داوطلبی قرارداد این معدن نهایی شده و قرار است شرکت برنده این پروژه به زودی اعلام گردد و کار اکتشاف و استخراج آن آغاز خواهد شد.
وحیدالله شهرانی؛ وزیر معادن در سفری به ولایت سرپل به خبرنگاران گفت: «استخراج این معدن می تواند تاثیر بزرگی بر اقتصاد کشور وارد کند».
آقای شهرانی در مورد ارزش مجموعی این معدن چیزی نگفت، اما تاکید کرد که طبق ارزیابی ها، این معدن بزرگ ترین معدن مس در جهان است و یکی از خوبی های این معدن این است که در نزدیکی آن یک دریا و معادن بزرگ ذغال سنگ نیز واقع شده که اهمیت معدن مس بلخاب را فوق العاده بالا برده است.
با این حال، شماری از باشندگان ولسوالی بلخاب از دولت می خواهند قبل از این که کار استخراج این معدن آغاز گردد باید در قدم اول در مورد بازسازی سرک سرپل – بلخاب توجه صورت گیرد.
ابراز نگرانی شهرداری کابل از رشد غیرمتوازن نفوس
شهردار کابل با ابراز نگرانی نسبت به رشد غیرمتوازن نفوس کابل و کمبود ظرفیت برای ارایه خدمات شهری، امکانات محدود را در تطبیق برنامه های انکشافی، زمانگیر خواند.
محمد یونس نواندیش؛ شهردار کابل در سومین سیمینارعلمی – تحقیقی تحت نام “میلاد کابل” که چهارشنبه (10 عقرب) در قصر ملکه باغ بابر به منظور گرامیداشت از ٢٨٨۴ مین سالروز میلاد کابل برگزار شده بود گفت: «هرچند طی سال های اخیر، در زمینه بازسازی و نوسازی شهر، کارهای زیادی صورت گرفته؛ اما افزایش نفوس به یکی از چالش های عمده در برابر تطبیق برنامه های توسعه یی در این شهر تبدیل شده است».
به تصریح شهردار کابل، نفوس تخمینى کابل که تا دو دهه قبل به کمتر از یک میلیون تن میرسید، حالا به بیش از پنج میلیون تن رسیده است.
نواندیش همچنان از کمبود ظرفیت ماشینری به عنوان یکی از مشکلات بزرگ شهرداری کابل یاد کرد و گفت: «ما قواى بشرى را آموزش داده ایم و بودجه کافى براى پیشبرد برنامه هاى خود داریم؛ اما به علت کمبود تجهیزات نتوانسته ایم سریع عمل کنیم؛ اگر امکانات ماشینری ما حل شود، کارهای ما سرعت خواهد یافت».
وى، از پیشرفت کارهای شهرداری درجریان سال روان ابراز خوشبینى نمود و برتعهداتش مبنی براحیای اماکن تاریخی و ایجاد ساحات سرسبز و پارک های صنعتی تاکید کرد.
دهقانان با وسایل مدرن زراعتی تجهیز می شوند
مقام ها در وزارت زراعت از در اختیار قرار دادن وسایل مدرن زراعتی به دهقانان 24 ولایت کشور خبر می دهند. آصف رحیمی؛ وزیر زراعت با بیان این که زراعت نیاز به مدرن سازی دارد از به مصرف رسیدن دوصد و چهل میلیون دالر بالای پروژه های انکشاف زراعتی در جریان سال جاری خبر داد و گفت: «بخش بزرگی از این پول در گسترش باغداری حرفه ای، ساختن بندهای آب و احیای جنگل ها مصرف خواهد شد».
به تصریح وزیر زراعت در حال حاضر دهقانان یازده ولایت کشور از وسایل مدرن زراعتی استفاده می کنند و در آینده نزدیک باغداری حرفه ای و مدرن در دوازده ولایت دیگر نیز گسترش خواهد یافت.
زراعت و مالداری در گذشته یکی از بزرگترین منابع تمویل کننده بودجه ملی در کشور بود؛ اما در حال حاضر سکتور زراعت کشور با مشکلات فراوانی روبرو می باشد. کمبود کارمندان متخصص و مسکلی و کشت به صورت سنتی از بزرگترین مشکلات زراعت کشور خوانده می شود.
کارگران فنی به قطر فرستاده می شوند
واصل نور مهمند؛ معین وزارت کار و امور اجتماعی از آغاز دوباره برنامه اعزام کارگران فنی به کشور قطر خبر داد و گفت فهرستی به اساس درخواست و شرایط کار در قطر به این منظور ترتیب خواهد شد.
اعزام کارگران افغان به قطر جهت دریافت کار به اساس یک توافقنامه که سه سال  قبل میان حکومت افغانستان و قطر به امضا رسیده، انجام می شود.
معین وزارت کار و امور اجتماعی گفت: «مقامات قطر آمادگی نشان داده اند تا شماری از کارگران ما را بپذیرند، حالا دفتر اعزام کارگران ما به خارج، در قوای بشری روی لیست کارگران ماهر کار می کند».
به تصریح آقای مهمند حکومت قطر خواستار اعزام کارگران افغان به آن کشور توسط بخش خصوصی شده تا مطابق به شرایط آنان سهولت های بیشتر به کارگران افغان فراهم گردد. به گفته وی، آنان بخاطر پذیرفتن شرایط قطر قراردادهایی را با شماری از کمپنی های خصوصی نیز امضا کرده و تلاش ها را با مقام های امارات متحد عربی و عربستان سعودی نیز در این خصوص آغاز کرده اند.
هوش دانش آموزان هراتی به سنجش گرفته می شود
یک مکتب خصوصی در ولایت هرات برای نخستین بار در کشور یک مرکز سنجش هوش دانش آموزان در این ولایت را ایجاد کرد. مسوولان این مرکز با استفاده از نرم ‌افزارهای کامپیوتری و آزمون‌ های ویژه میزان هوشمندی و دلبستگی دانش آموزان به مضمون های دلخواه شان را تشخیص می دهند.
محمدرضا ابراهیمی؛ معاون موسسه تعلیمی خصوصی توحید می گوید: «اهمیت این مساله برای شاگردان در این است که آنها می‌ توانند بفهمند که چه نوع هوشی دارند تا پیگیر هوش خود باشند.» مسوولان این مرکز می ‌گویند از این طریق آنان می‌ توانند تصمیم بگیرند که با چه روشی به شاگردان آموزش بدهند. اداره معارف هرات از این اقدام استقبال کرده و آن را مبتنی بر معیارهای نوین آموزشی خوانده است.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial