تازه‌ها:

مجله هفتگی/ نگاهی به رویدادهای مهم هفته – پنج شنبه 13 میزان

نامگذاری جاده ای در کابل به نام «جاده شهدای عاشورای 1390» از سوی شهرداری کابل، تاکید ناتو بر آغاز ماموریت جدید پس از سال 2015 در افغانستان و اعلام فروش کابل بانک نو از سوی حکومت، محوری ترین خبرهای هفته است. موارد مهم دیگر عبارتند از: هفتاد مکتب در ولایت های مرکزی احداث می شود، درخواست کمک از سعودی برای صدور فتوا، سخنگوی ناتو: عملیات های مشترک از سر گرفته می شود و ریاست عمومی امنیت ملی: حملات انتحاری را در نطفه خنثا می ‌کنیم.

“مجله هفتگی”، نگاهی به رویدادهای مهم افغانستان در هفته گذشته است. ویبگاه انسجام تلاش دارد تا با بازنشر اخبار و گزارش رویدادهای مهم، کاربران خود را از سرگردانی در جستجوی مطالب یک هفته، رهایی بخشد و مهم ترین مطالب را در اینجا گردآورد. برترین های خبری و تحلیلی افغانستان را در مجله هفتگی دریابید و نیز، این بخش را هر هفته روی صفحه فیس بوک خود بخوانید.
نامگذاری جاده ای در کابل به نام «جاده شهدای عاشورای 1390» از سوی شهرداری کابل، تاکید ناتو بر آغاز ماموریت جدید پس از سال 2015 در افغانستان و اعلام فروش کابل بانک نو از سوی حکومت، محوری ترین خبرهای هفته است. موارد مهم دیگر عبارتند از: هفتاد مکتب در ولایت های مرکزی احداث می شود، درخواست کمک از سعودی برای صدور فتوا، سخنگوی ناتو: عملیات های مشترک از سر گرفته می شود و ریاست عمومی امنیت ملی: حملات انتحاری را در نطفه خنثا می ‌کنیم.
هفتاد مکتب در ولایت های مرکزی احداث می شود
کار ساخت هفتاد مکتب در ولایات مرکزی کشور توسط وزیر معارف و رییس سازمان یونیسف از مرکز ولایت بامیان آغاز شد. به گفته مقام های وزارت معارف، این مکاتب در ولایت بامیان، دایکندی و غور با بودجه 25 میلیون دالر به حمایت مالی دولت جاپان و در مدت سه سال ساخته می شوند.
فاروق وردک؛ وزیر معارف گفت که این نخستین پروژه بزرگ در وزارت معارف است که در یک روز 50 مکتب تهداب گذاری می گردد. به گفته وی، 24 مکتب در بامیان 23 مکتب در ولایت دایکندی و 23 مکتب در ولایت غور ساخته می شود که 50 هزار شاگرد از آن مستفید خواهند شد.
آقای وردک همچنان از افزایش کمک های جامعه جهانی خبر داد و گفت: «از ابتدای سال 2013 سالانه 125 ملیون دالر در بخش ارتقای کیفیت معارف از طرف جامعه جهانی در افغانستان به مصرف برسد در حالی که قبلا در بخش ار تقای ظرفیت معارف سالانه 25 ملیون دالر به مصرف می رسید.»
نامگذاری جاده ای در کابل به نام «جاده شهدای عاشورای 1390»
جاده پل خشتی الی پل یک پیسه گی با حضور سید مخدوم رهین؛ وزیر اطلاعات و فرهنگ و محمد یونس نواندیش؛ شهردار کابل به نام «جاده شهدای عاشورای 1390» نامگذاری شد.
این جاده روز سه شنبه (11 میزان) با قطع نوار توسط وزیر اطلاعات و فرهنگ و شهردار کابل در حضور معین خدمات شهری، روسای نواحی و مرکزی شهرداری کابل افتتاح گردید.
سال گذشته در جریان تجلیل از مراسم عاشورای حسینی، یک حمله کننده انتحاری با انفجار خود در میان عزاداران زیارتگاه حضرت ابوالفضل، بیش از صد تن از عزاداران را شهید و نزدیک به دوصد نفر دیگر را زخمی نمود.
درخواست کمک از سعودی برای صدور فتوا
شورای عالی صلح کشور از تلاش های تازه به هدف تشویق طالبان و مخالفان مسلح به مذاکره و پایان دادن خشونت ها در کشور، سخن زند. یکی از تلاش های این اداره، درخواست از عربستان سعودی برای برگزاری کنفرانس بزرگ به اشتراک علمای اسلام و صادر کردن فتوایی در خصوص جنگ افغانستان می باشد.
محمد اسماعیل قاسمیار؛ مشاور امور بین المللی این شورا در گفتگو با رسانه ها گفت: «آنان (شورای عالی صلح) تلاش می ورزند تا به مخالفان مسلح بفهمانند که در اسلام، انجام حملات انتحاری یک عمل ناروا می باشد.»
وی افزود: «ما از کشور دوست و برادر عربستان سعودی خواهان همکاری شدیم که از طریق نهاد رابطه عالم اسلامی و خود اهتمام مقامات عربستان سعودی با ما همکاری کنند تا علمای جید عالم اسلام را دعوت بکنند. آنان احکام شرعیت محمدی (ص) را روشن بسازند که این خونریزی، انتحار و انفجار اصلاً ریشه در شرعیت اسلام ندارد.»
سخنگوی ناتو: عملیات های مشترک از سر گرفته می شود
اندرس فوگ راسموسن؛ سرمنشی ناتو در بروکسل با بیان این که فرماندهان نظامی ناتو تصمیم گرفته اند تا عملیات های مشترک با قوای افغان را از سر بگیرند گفت: «تقریبا تمام فعالیت های مشترک دوباره از سرگرفته می شوند و این تصمیم منعکس کننده نظریات فرماندهان ما در مورد وضع امنیتی افغانستان است.»
دبیرکل ناتو این را پذیرفت که حملات نیروهای افغان بر همکاران خارجی شان اعتماد میان دو طرف را خدشه دار ساخته است.
آقای راسموسن گفت: «ناتو برای جلوگیری از چنین حملات، محدودیت های را بالای عملیات مشترک نیروهای افغان و ناتو وضع کرده بود و اگر چنین حملات ادامه یابند، برای جلوگیری از آن اقدامات بیشتر اتخاذ خواهد شد.»
شورای وزیران تصمیم به فروش «نوی کابل بانک» گرفت
پس از ماه ها جنجال بر سر حل معضل ورشکستگی کابل بانک، سرانجام شورای وزیران تصمیم به فروش آن گرفت. به تصریح مسوولان بانک مرکزی کشور تا پایان سال جاری اسناد «نوی کابل بانک» ترتیب و به زودی مسوولیت مدیریت آن به سکتور خصوصی واگذار می شود.
خان افضل هدوال؛ معاون بانک مرکزی روز دوشنبه (10میزان)، به خبرنگاران گفت که این بانک قادر به تامین مصارف اش نمی باشد و به همین دلیل، آنان تصمیم دوباره فروش این بانک را گرفته اند.
حدود هفت سال قبل کابل بانک به عنوان اولین بانک خصوصی در افغانستان به فعالیت آغاز کرد و این بانک در مدت زمان کمی توانست اعتماد مردم را جلب کند؛ اما دو سال قبل این بانک به دلیل آنچه ضعف مدیریت و حیف و میل بیش از 900 میلیون دالر از سوی سهام داران خوانده می شود با ورشکستگی مواجه شد.
ناتو: از آغاز ماموریتی جدید پس از سال 2015 در کشور خبر می دهد
اندرس فوگ راسموسن؛ دبیرکل پیمان ناتو روز دوشنبه (10میزان)، با بیان این که نیروهای نظامی بین المللی قرار است در پایان سال 2014 میلادی افغانستان را ترک کنند، گفت: «پیمان ناتو در نظر دارد که از سال 2015 ماموریتی جدید متمرکز بر آموزش و مشورت نیروهای افغانستان را در پیش بگیرد».
دبیرکل ناتو گفت: «انتظار دارد که وزیران دفاع ناتو در نشست شان به تاریخ نهم و دهم اکتوبر سال روان در بروکسل، چهارچوبی با قاعده وسیع را برای این ماموریت تصویب کنند. راسموسن همچنان از ابراز آمادگی شش کشور غیرعضو ناتو برای سهم گیری در ماموریت جدید این نیروها خبر داد».
راسموسن گفت: «هدف این است که در اوایل سال 2013 کشورهای عضو ناتو روی یک طرح مفصل به توافق برسند و این طرح پیش از ختم سال 2013 نهایی شود تا به این ترتیب، در گذار از ماموریت کنونی به ماموریت جدید خلایی ایجاد نگردد.»
دیپلومات ها گفتند شش کشوری که برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان بعد از سال 2014 میلادی ابراز آمادگی کرده اند، عبارت از کشورهای آسترالیا، زیلاند جدید، گرجستان، اوکرایین، سویدن و فنلند می باشند.
ریاست عمومی امنیت ملی: حملات انتحاری را در نطفه خنثا می ‌کنیم
مقام ها در ریاست عمومی امنیت ملی می گویند: «در یک ماه اخیر حدود 36 هزار کیلوگرام مواد انفجاری از نزد افرادی که می خواستند از آن برای ساخت ماین و حمله های انتحاری استفاده کنند، به دست آمده است.»
شفیق الله طاهری؛ یکی از سخنگویان امنیت ملی افغانستان روز دوشنبه (10 میزان)، در یک نشست خبری در کابل گفت: «اگر این مقدار مواد انفجاری کشف و ضبط نمی شد، فاجعه و جنایت خونبار و مرگبار در چندین ولایت افغانستان واقع می شد.»
این سخنگوی ریاست عمومی امنیت ملی گفت: «یکی از پلان های اساسی کارمندان ریاست امنیت ملی این است که پلان های تخریبی دشمنان افغانستان را کشف و شناسایی نماید و در نطفه خنثا کند.»

0 پیام‌