مجله هفتگی/ نگاهی به رویدادهای مهم هفته – پنج شنبه 9 سنبله

زمزمه جابجای های گسترده در کابینه حکومت جهت ایجاد اصلاحات از سوی رییس جمهور کرزی و تلاش افغانستان برای دست یابی به آب های گرم از طریق بند چابهار ایران، محوری ترین خبرهای هفته است. همچنان، کشته شدن رییس شورای ولایتی غزنی از سوی طالبان، رهسپار شدن تیم ورزشی افغانستان به بازی های پارا المپیک لندن با یک ورزشکار و تقبیح گسترده کشتار هفده غیرنظامی از سوی مخالفان مسلح در ولایت هلمند، خبرهای مهم دیگر اند.

“مجله هفتگی”، نگاهی به رویدادهای مهم افغانستان در هفته گذشته است. ویبگاه انسجام تلاش دارد تا با بازنشر اخبار و گزارش رویدادهای مهم، کاربران خود را از سرگردانی در جستجوی مطالب یک هفته، رهایی بخشد و مهم ترین مطالب را در اینجا گردآورد. برترین های خبری و تحلیلی افغانستان را در مجله هفتگی دریابید و نیز، این بخش را هر هفته روی صفحه فیس بوک خود بخوانید.
زمزمه جابجای های گسترده در کابینه حکومت جهت ایجاد اصلاحات از سوی رییس جمهور کرزی و تلاش افغانستان برای دست یابی به آب های گرم از طریق بند چابهار ایران، محوری ترین خبرهای هفته است. همچنان، کشته شدن رییس شورای ولایتی غزنی از سوی طالبان، رهسپار شدن تیم ورزشی افغانستان به بازی های پارا المپیک لندن با یک ورزشکار و تقبیح گسترده کشتار هفده غیرنظامی از سوی مخالفان مسلح در ولایت هلمند، خبرهای مهم دیگر اند.
تلاش افغانستان برای رسیدن به آب های گرم از طریق بندر چابهار
معاونان وزرای خارجه سه کشور افغانستان، هند و ایران روز یک شنبه (5 سنبله)، در حاشیه شانزدهمین اجلاس غیر متعهدها در شهر تهران پایتخت ایران با هم دیدار کردند.
در این دیدار معاونان وزرای خارجه سه کشور بر توسعه و گسترش روابط تجاری و افزایش مبادلات اقتصادی با یکدیگر تاکید نمودند.
در این نشست سه جانبه عبدالحی حیدر معاون وزیر خارجه کشور گسترش روابط تجاری و اقتصادی میان کشورهای منطقه را امری مثبت عنوان نمود.
همچنان جانان موسی زی؛ سخنگوی وزارت خارجه کشور یکی از موضوعات مورد بحث این نشست سه جانبه را افزایش و گسترش همکاری های اقتصادی و ترانزیتی در بندر چابهار عنوان نمود.
چابهار به عنوان نزدیک ترین بندر ترانزیتی آبی به افغانستان دارای اهمیت ویژه یی برای گسترش ترانزیت کشور می باشد. حکومت افغانستان در تلاش است تا از طریق این بندر خود را با آب های گرم به ویژه کشورهای منطقه مرتبط سازد و مشکلات ترانزیتی خود را از این طریق حل کند.
افغانستان به دلیل محاط بودن به خشکه و نداشتن بندر آبی، اکثر مبادلات تجاری و اقتصادی خود را از طریق راه های زمینی و با کشورهای ایران و پاکستان انجام می دهد.
رییس جمهور: کشتار افراد ملکی توسط طالبان جنایتی است نابخشودنی
رییس جمهور کرزی، کشته شدن 17 فرد ملکی توسط طالبان در ولایت هلمند را عملی غیر انسانی و خلاف شریعت خواند و شدیدا آن را محکوم نمود.
دفتر ریاست جمهوری در خبرنامه یی آورده است که رییس جمهور کشته شدن افراد ملکی را توسط طالبان یک جنایت نابخشودنی خوانده و دستور داده است که در مورد حادثه اخیر هلمند تحقیقات دقیق و همه جانبه انجام شود.
گروه طالبان اوایل هفته جاری 17 تن به شمول دو زن را در ولایت جنوبی هلمند سربریدند. به گفته مقامات محلی در هلمند این حادثه درمنطقه شاه کاریز ولسوالی کجکی، در قریه روشن آباد رخ داده است.
داوود احمدی؛ سخنگوی والی هلمند با بیان این که هنوز انگیزه اصلی این حادثه معلوم نیست گفت: «شایعاتی که به ما رسیده، حاکی از آن است که قربانیان به جرم این که با دولت همکاری داشته اند، کشته شده اند، اما منابع استخباراتی این موضوع را رد کرده و گفته اند که قربانیان هیچ گونه ارتباطی با دولت نداشته اند.»
تیم ورزشی افغانستان با یک ورزشکار عازم مسابقات پارا المپیک لندن شد
کاروان ورزشی کشور اواسط هفته جاری جهت اشتراک در مسابقات پارا المپیک لندن به بریتانیا رفت. این کاروان ورزشی تنها با یک ورزشکار عازم لندن شد.
فهیم رحیمی، تنها ورزشکار و نماینده اشتراک کننده از افغانستان در بازی های پارا المپیک لندن است. وی که در اثر انفجار ماین یک پایش را از دست داده، قرار است در چهارم سپتامبر برای افغانستان در رشته وزنه برداری وزنه بزند.
رحیمی در سال 2004 به ورزش وزنه برداری روی آورد و در سال 2006 در مسابقاتی که در کشور مالیزیا برگزار شده بود یک مدال افتخاری را برای افغانستان بدست آورد.
وی همچنان در مسابقات سال 2008 پیکنگ اشتراک کرد و وزنه 117 کیلوگرام را برداشت، اما به خاطر یک خطای کوچک امتیاز کسب نکرد.
زمزمه های ایجاد تغییرات گسترده در کابینه از سوی رییس جمهور
در این روزها زمزمه های از ایجاد تغییرات گسترده در کابینه جهت ایجاد اصلاحات از سوی رییس جمهور کرزی به گوش می رسد و در ادامه این تغییرات رحمت الله نبیل؛ رییس امنیت ملی کشور توسط رییس جمهور از وظیفه اش برکنار شد.
آقای نبیل پس از کناره گیری امرالله صالح از ریاست امنیت ملی نخست به حیث سرپرست و سپس به حیث رییس امنیت ملی برگزیده شد.
به گزارش دویچه وله؛ رییس جمهورکرزی روز چهارشنبه (8 سنبله)، در جلسه ویژه امنیت ملی ضمن قدردانی از کارکردهای رحمت الله نبیل، رییس امنیت ملی گفته که او در آینده نزدیک به یکی از ‏کشورها به عنوان سفیر کار خود را آغاز خواهد کرد.
در اعلامیه ای که از سوی دفتر ریاست جمهوری به نشر رسیده آمده است که آقای نبیل 6 سال در تامین امنیت ریاست جمهوری تلاش های زیادی به خرج داده و توانایی های او در دو سال اخیر به عنوان رییس امنیت ملی نیز قابل ستایش خوانده شده است.
در همین حال منابع اظهار کرده اند که لیست نامزد وزیران جدید به پارلمان معرفی خواهد شد.
گفته می شود که کریم خرم به حیث رییس کمیسیون مستقل انتخابات، بسم الله محمدی به حیث وزیر دفاع، مجتبی پتنگ به عنوان وزیر داخله، اسدالله خالد در پست ریاست امنیت ملی و انجنیر ابراهیم به حیث رییس دفتر رییس جمهور کرزی معرفی خواهند شد.
طالبان رییس شورای ولایتی غزنی را کشتند
مقام های محلی در ولایت غزنی تایید کردند که طالبان قاضی صاحب شاه، رییس شورای ولایتی غزنی را به قتل رساندند.
فضل الله سباوون؛ سخنگوی والی غزنی ضمن تایید قتل رییس شورای ولایتی غزنی به رسانه ها گفت: «زمانی که قاضی صاحب شاه در منطقه نوآباد از مربوطات حوزه پنجم پولیس از دفتر کار به سوی منزلش در حرکت بود حوالی ساعت ۶ عصر چهارشنبه (8 سنبله)، از سوی افراد مسلح ترور شد.»
به گفته وی در این حمله تروریستی دو محافظ رییس شورای ولایتی غزنی نیز به شدت زخمی شده، اما شماری از شاهدان عینی گفته اند که برادر قاضی صاحب شاه هم در این حمله به قتل رسیده و افراد مسلح نیز موفق به فرار شدند. در همین حال گروه طالبان کشته شدن رییس شورای ولایتی غزنی را به عهده گرفته است.
غزنی از ولایت های ناآرام کشور است که در بخش های این ولایت، طالبان و اعضای وفادار به حزب اسلامی به صورت گسترده حضور دارند.

0 پیام‌