تازه‌ها:

مجله هفتگی/ نگاهی به رویدادهای مهم هفته – پنجشنبه 12 اسد

توزیع تذکره الکترونیکی در آینده نزدیک، به شهادت رسیدن شماری از شهروندان غیر نظامی از سوی مخالفان مسلح در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک و اظهارات وزیر داخله، رییس عمومی امنیت ملی و وزیر خارجه در شورای ملی مبنی بر تجاوز آشکار پاکستان، محوری ترین خبرهای هفته است. عنوان های مهم دیگر عبارتند از: تصویب سند همکاری های استراتیژیک کابل – لندن از سوی مجلس نمایندگان، افزایش تلفات سربازان نهادهای امنیتی کشور در قیاس به نیروهای ناتو و کشته شدن هشت عامل انتحاری پیش از انجام حمله از سوی سربازان امنیت ملی.

“مجله هفتگی”، نگاهی به رویدادهای مهم افغانستان در هفته گذشته است. ویبگاه انسجام تلاش دارد تا با بازنشر اخبار و گزارش رویدادهای مهم، کاربران خود را از سرگردانی در جستجوی مطالب یک هفته، رهایی بخشد و مهم ترین مطالب را در اینجا گردآورد. برترین های خبری و تحلیلی افغانستان را در مجله هفتگی دریابید و نیز، این بخش را هر هفته روی صفحه فیس بوک خود بخوانید.
توزیع تذکره الکترونیکی در آینده نزدیک، به شهادت رسیدن شماری از شهروندان غیر نظامی از سوی مخالفان مسلح در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک و اظهارات وزیر داخله، رییس عمومی امنیت ملی و وزیر خارجه در شورای ملی مبنی بر تجاوز آشکار پاکستان، محوری ترین خبرهای هفته است. عنوان های مهم دیگر عبارتند از: تصویب سند همکاری های استراتیژیک کابل – لندن از سوی مجلس نمایندگان، افزایش تلفات سربازان نهادهای امنیتی کشور در قیاس به نیروهای ناتو و کشته شدن هشت عامل انتحاری پیش از انجام حمله از سوی سربازان امنیت ملی.
تصویب سند همکاری های استراتژیک کابل – لندن از سوی مجلس نمایندگان
کمسیون امور بین الملل مجلس نمایندگان روز دوشنبه (9 اسد)، سند همکاری های استراتژیک کابل – لندن را به رای گیری گذاشت که در نتیجه، این سند با اکثریت آرا از سوی مجلس نمایندگان تصویب گردید.
از میان وکلای حاضر در مجلس فقط پنج تن آنان به این موافقتنامه رای مخالف دادند.
به گفته محمد نور اکبری؛ معاون کمسیون امور بین الملل مجلس نمایندگان این سند در شش بخش و 16 ماده ترتیب شده که شامل گفتگوهای سیاسی، مسایل همکاری های دو جانبه امنیتی، همکاری های حکومت بریتانیا در مورد حکومت داری و حاکمیت قانون، انکشاف اقتصادی و اجتماعی و روابط فرهنگی می باشد.
گفتی است که متن سند همکاری های دراز مدت استراتژیک میان افغانستان و بریتانیا در ماه دلو سال گذشته خورشیدی توسط رییس جمهور کرزی در سفری به بریتانیا با صدراعظم این کشور در لندن به امضا رسید.
در چند ماه اخیر، افغانستان در کنار هند، امریکا و بریتانیا با فرانسه، آلمان، آسترالیا و ایتالیا موافقتنامه های همکاری های درازمدت استراتیژیک را به امضا رساند.
حکومت افغانستان ابراز امیدواری می کند که امضای چنین موافقتنامه های موجب حمایت دوامدار کشورهای غربی پس از خروج نیروهای نظامی این کشورها از افغانستان در سال 2014 گردد.
شمار تلفات نیروهای افغان پنج برابر نیروهای ناتو است
آژانس خبری اسوشیتد پرس، در تازه ترین گزارش خود از افزایش شمار تلفات نیروهای افغان در مبارزه با تروریزم خبر داده است. بر اساس گزارش اسوشیتد پرس، همزمان با خروج کامل نیروهای امریکای از افغانستان در سال 2014 طالبان و سایر مخالفان مسلح دولت افغانستان بر میزان حملات شان به مواضع دولتی شدت بخشیده اند.
آسوشیتد پرس نگاشته است، رقم سربازان افغان که در جنگ علیه مخالفان مسلح و تروریستان کشته می شوند پنج برابر رقم قربانیان نیروهای ناتو در این کشور است.
بر بنیاد گزارش ارایه شده در چهار ماه نخست سال روان خورشیدی 853 سرباز اردو و پولیس افغان و 165 سرباز نیروهای ناتو در اثر حملات تندروان کشته شده اند.
اولین تذکره الکترونیکى به رییس جمهور داده می شود
وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى روز سه شنبه (10اسد) اعلام کرد که اولین تذکره الکترونیکى به رییس جمهور کرزی داده خواهد شد.
انجنیر امیرزى سنگین؛ وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی با بیان این که قرارداد این پروژه در ماه قوس سال ١٣٨٩ میان وزارت مخابرات و شرکت مخابراتى داخلى (جى تى آر) به امضا رسیده گفت: «این یک پروژه بزرگ ملى بوده که ارزش مجموعی آن به 101 میلیون دالر می رسد و قرار است در سه مرحله، به اجرا گذاشته شود».
بر بنیاد گفته های وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، سیستم تخنیکى این پروژه که مربوط وزارت مخابرات است تکمیل گردیده و بخش تطبیق آن مربوط وزارت امور داخله است که طبق گزارش تیم کاری مشترک این دو وزارت خانه، دهم جدى سال روان نخستین روز توزیع تذکره الکترونیکى خواهد بود و اولین تذکره، در همان روز به رییس جمهور کرزى داده خواهد شد.
وزارت مخابرات هدف از تطبیق این پروژه بزرگ ملی را افزایش هر چه بیشتر مصونیت امنیت عامه، دسترسی به معلومات دقیق اتباع کشور و طرح ریزی استراتژی های زیر ساختی بر مبنای داده های بدست آمده از این پروژه عنوان می کند.
قابل یادآوری است که افغانستان نخستین کشور در منطقه است که برنامه توزیع تذکره الکترونیکی در آن عملی خواهد شد.
تیر باران پنج فرد ملی از سوی طالبان در ولسوالی جلریز میدان وردک
مقام های محلی در میدان وردک چهارشنبه گذشته (11 اسد) گفتند که جسدهای پنج تن که توسط مرمی سوراخ سوراخ شده اند، در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک در 40 کیلومتری کابل پیدا شده است.
عبدالرازق صافی، جنرال اردوی ملی در میدان وردک با بیان این که دست های این افراد در پشت سر شان بسته شده و سپس توسط فیر مرمی به سینه های شان کشته شده اند گفت: «این افراد توسط طالبان کشته شده اند، زیرا آنها با یک شرکت امنیتی خارجی کار می کردند».
در همین حال شاهد الله شاهد؛ سخنگوی والی میدان وردک با تایید این حادثه گفت که پنج فرد ملکی ناوقت روز سه شنبه زمانی که از کابل به طرف خانه های شان در حرکت بودند، توسط طالبان گرفتار گریده و سپس به قتل رسیده اند.
این در حالی است که چندی پیش نیز شورشیان پنج فرد ملکی را در همین منطقه به اتهام ارتباط و کار با نیروهای خارجی بعد از دستگیری، تیرباران کرده بودند.
میدان وردک از ولایات هم مرز با کابل است که در این اواخر اوضاع امنیتی آن به شدت رو به وخامت نهاده است و در جریان یک ماه گذشته ده ها تن به اثر حملات مخالفین مسلح در این ولایت کشته و زخمی شده اند. مردم و نهادهای مدنی، مسوولان امنیتی و والی میدان وردک را به کم کاری و بی توجهی نسبت به تامین امنیت متهم می کنند.
مجلس نمایندگان خواستار استیضاح وزاری دفاع و داخله شد
اعضای مجلس نمایندگان، در جلسه چهارشنبه (11 اسد) وزرای داخله، دفاع، خارجه و رییس امنیت ملی را برای ارایه توضیحات در زمینه حملات راکتی فراخوانده بودند؛ اما اعتراض نمایندگان مجلس در مورد وزرای داخله و دفاع باعث شد تا به این وزرا اجازه شرکت در جلسه داده نشود.
تنها وزیر خارجه و رییس امنیت ملی در این جلسه شرکت کردند و رییس مجلس نمایندگان در پایان اعلام کرد که وزرای داخله و دفاع، روز شنبه هفته آینده در جلسه استیضاح حاضر شوند.
زلمی رسول، وزیر امور خارجه با بیان این که حملات پاکستان از ۲۴ جوزای سال گذشته آغاز گردید و تاکنون حملات راکتی ادامه دارد گفت؛ وزارت خارجه تاکنون چندین یادداشت به ضمیمه اسناد معتبر به وزارت خارجه پاکستان و سفارت این کشور در کابل ارسال داشته و خواستار توقف تجاوزات این کشور به خاک افغانستان شده است؛ اما هنوز این اقدامات نتیجه ای را به دنبال نداشته است.
آقای رسول تصریح نمود: «اگر پاکستان خودش از تصمیمش منصرف نشود جامعه جهانی هم مانع این کار شده نمی تواند؛ به هرحال ما تلاش خود را خواهیم کرد؛ اما در صورتی که نتیجه ای به دنبال نداشته باشد تنها راه ممکن یک تصمیم جدی ملی است که مردم باید اتخاذ کنند.»
در همین حال بسم الله محمدی؛ وزیر امور داخله کشور سه شنبه (10 اسد)، با حضور در جلسه عمومی مجلس سنا اسناد و شواهدی را به رسانه ها مبنی بر دست داشتن ارتش پاکستان در حملات صورت گرفته به مناطق شرقی کشور ارایه کرد و گفت که تحقیقات صورت گرفته از سوی این وزارت نشان می دهد که سلاح و مهمات مورد استفاده در این حملات مختص به ارتش پاکستان می باشد و هیچ فرد و گروه دیگری آنها را در اختیار  ندارد.
کشته شدن هشت عامل انتحاری پیش از انجام حمله از سوی سربازان امنیت ملی
لطف الله مشعل، سخنگوی ریاست عمومی امنیت ملی پنج شنبه (12 اسد) در یک نشست خبری گفت که سربازان امنیت ملی این عملیات را در تاریکی شب آغاز کردند. به گفته او، سربازان امنیت ملی حوالی نیمه شب به خانه ای در پلچرخی در شرق کابل که از سوی شورشیان به عنوان پایگاه استفاده می شد، وارد شدند.
مقامات امنیت ملی می گویند که آنان کشف کرده بودند که این شورشیان در تلاش انجام یک حمله سازمان دهی شده بر نیروهای امنیتی، ادارات دولتی و دفاتر خارجی می باشند. مشعل افزود: «این واقعاً یک طرح بزرگ بود. شکر خدا که ما قادر شدیم از این حمله جلوگیری کنیم».
به تصریح وی، همین که شلیک میان نیروهای امنیتی و شورشیان آغاز شد، پنج تن از آنها خود را منفجر کردند. دو تن دیگر از شورشیان بعداً از سوی نیروهای امنیتی افغانستان هدف قرار گرفتند و کشته شدند.
لطف الله مشعل گفت که در این حمله به سربازان و پولیس افغانستان آسیبی نرسیده است.

0 پیام‌