تازه‌ها:

مجله هفتگی/ نگاهی به رویدادهای مهم هفته – جمعه 6 اسد

نگرانی از ناامنی بزرگ راه ها، بزرگداشت از هفته رسانه های اجتماعی در کابل و تداوم موشک پراکنی از پاکستان به شماری از ولسوالی های مرزی کشور، محوری ترین خبرهای هفته است. عنوان های مهم عبارتند از: مجلس نمایندگان از ناتو خواست تا تجهیزاتش را به دولت افغانستان واگذار کنند، نیازمندی های نیروهای افغان تا کنون مرفوع نشده است، برای نخستین بار از هفته رسانه های اجتماعی در کابل تجلیل شد، نگرانی جدی «شبکه نهادهای مدنی افغانستان» از افزایش ناامنی در بزرگ راه ها و ادامه موشک پراکنی ها از پاکستان به مناطقی از ولایت کنر.

“مجله هفتگی”، نگاهی به رویدادهای مهم افغانستان در هفته گذشته است. ویبگاه انسجام تلاش دارد تا با بازنشر اخبار و گزارش رویدادهای مهم، کاربران خود را از سرگردانی در جستجوی مطالب یک هفته، رهایی بخشد و مهم ترین مطالب را در اینجا گردآورد. برترین های خبری و تحلیلی افغانستان را در مجله هفتگی دریابید و نیز، این بخش را هر هفته روی صفحه فیس بوک خود بخوانید.
نگرانی از ناامنی بزرگ راه ها، بزرگداشت از هفته رسانه های اجتماعی در کابل و تداوم موشک پراکنی از پاکستان به شماری از ولسوالی های مرزی کشور، محوری ترین خبرهای هفته است. عنوان های مهم عبارتند از: مجلس نمایندگان از ناتو خواست تا تجهیزاتش را به دولت افغانستان واگذار کنند، نیازمندی های نیروهای افغان تا کنون مرفوع نشده است، برای نخستین بار از هفته رسانه های اجتماعی در کابل تجلیل شد، نگرانی جدی «شبکه نهادهای مدنی افغانستان» از افزایش ناامنی در بزرگ راه ها و ادامه موشک پراکنی ها از پاکستان به مناطقی از ولایت کنر
.
برای نخستین بار از هفته رسانه های اجتماعی در کابل تجلیل شد
مرکز حمایت از رسانه های آزاد افغانستان (نی)، یکشنبه گذشته هفته نخست ماه اسد را «هفته رسانه های اجتماعی» نام گذاری کرد و با برگزاری محفلی از این روز گرامی داشت به عمل آورد.
مسوولان این مرکز با بیان این که رسانه های اجتماعی نقش مهمی را در اطلاع رسانی بازی می کنند، از یونسکو (سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد) خواستند تا یک هفته را به نام “هفته رسانه های اجتماعی” (Social Media)  به ثبت برساند.
رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، تویتر و یوتیوب در سال های اخیر نقش مهمی را در اطلاع رسانی و ایجاد تغییر در کشورهای خاورمیانه به ویژه کشورهای عربی بازی کرده است. این رسانه ها در افغانستان نیز مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرده است.
مسوولان “نی” می گویند که نامگذاری یک هفته به نام رسانه های اجتماعی در سازمان ملل متحد، کمک خواهد کرد تا سازمان ها و کشورها در سراسر جهان، تعهدات مشخصی را برای آزادی رسانه های اجتماعی بسپارند.
آزادی و رشد مطبوعات در کشور یکی از بزرگترین دستآوردهای دولت و جامعه جهانی در ده سال گذشته خوانده می شود؛ اما با آن هم شماری از رسانه گران در کشور هنوز وضعیت رسانه ها را مطلوب ارزیابی نمی کنند.
مجلس نمایندگان از ناتو خواست تا تجهیزاتش را به دولت افغانستان واگذار کنند
شماری از اعضای مجلس نمایندگان از ناتو خواستند که پس از خروج از افغانستان، تجهیزات و تاسیسات نظامی خود را به نیروهای افغان واگذار کنند.
این نمایندگان می‌گویند، به جز از امریکا و بریتانیا، سایر اعضای ناتو که در افغانستان ماموریت های نظامی داشته اند، نمی خواهند که تجهیزات شان را به نیروهای افغان واگذار کنند.
به گفته این نمایندگان، شماری از کشورهای عضو ناتو روند تخریب تجهیزات و تاسیسات خود را در بعضی از ولایات آغاز کرده اند.
این در حالی است که رییس جمهورکرزی، چندی پیش به وزارت های داخله و دفاع هدایت داده بود که مانع تخریب تاسیسات نظامی از سوی خارجی ها شوند و این موضوع را جدی پیگیری کنند.
در همین حال ایمل فیضی، سخنگوی ریاست جمهوری با بیان این که تاسیسات نظامی با پول کمک شده به افغانستان ساخته شده و تخریب آن در صلاحیت این کشور ها نیست گفت: «هیچ کشور خارجی حق تخریب هیچ ساختمانی را در خاک افغانستان ندارد».
آقای فیضی؛ اما در مورد تجهیزات کشور های عضو ناتو گفت که افغانستان از اعضای ناتو خواسته در قالب کمک های نظامی تجهیزات خود را به دولت افغانستان واگذار کنند، ولی این موضوع به تصمیم آنها بستگی دارد.
ادامه موشک پراکنی ها از پاکستان به مناطقی از ولایت کنر
مقامات محلی در ولایت کنر می گویند که در جریان هفته گذشته صدها راکت و هاوان از خاک پاکستان به مناطقی از ولسوالی دانگام این ولایت اصابت کرده است.
فضل الله وحیدی، والی کنر با تایید این خبر گفت که در جریان چهار ماه گذشته، بیش از دو هزار راکت و هاوان از آن سوی سرحد بالای ولسوالی های خاص کنر، سرکانو، شیگل، ناری و دانگام پرتاب شده که در نتیجه ده ها تن کشته و زخمی شده و خسارات مالی زیادی نیز به مناطق مذکور وارد گردیده است.
بر بنیاد گفته های آقای وحیدی، گزارش های را که آنها به دست آورده اند، نشان می دهد که تمامی راکت های اصابت کرده، ساخت پاکستان بوده که از سوی اردوی آن کشور شلیک شده است.
این در حالی است که مقامات افغان چندی پیش در ادامه شلیک راکت از خاک پاکستان گفت که ادامه این روند می تواند تاثیر منفی بر روابط دو کشور ایجاد کند.
نگرانی جدی «شبکه نهادهای مدنی افغانستان» از افزایش ناامنی در بزرگ راه ها
شبکه نهادهای مدنی افغانستان از افزایش ناامنی در بزرگ راه های کشور نگرانی جدی خود را اعلام کرد و نسبت به پیامدهای آن هشدار داد.
شبکه نهادهای مدنی افغانستان که متشکل از 55 نهاد مدنی از چندین ولایت کشور است، سه شنبه (3 اسد) با برگزاری کنفرانس خبری، از دولت خواست تا در راستای تامین امنیت شهروندان، گام های اساسی بردارد.
اسماعیل سخنورزاده؛ رییس شبکه نهادهای مدنی افغانستان، با بیان این که بزرگ راه کابل – هرات از مسیر هزاره جات، در ولایت میدان وردک به شدت ناامن شده است، گفت: «این بزرگ راه از مسیر ولایت پروان نیز ناامن گردیده و دره شکاری نیز هر روز قربانی می گیرد.»
در همین حال سید ناصر موسوی، سخنگوی این نهاد، خاطر نشان ساخت که به دلیل ناامنی در بزرگ راه کابل – هزاره جات، فعالیت نهادهای مدنی در ولایت های بامیان، میدان وردک، دایکندی، غور و ارزگان «متوقف» شده است.
وی مسوولان محلی در ولایت میدان وردک و وزارت امور داخله را به کم کاری در خصوص تامین امنیت بزرگ راه ها متهم کرده گفت: «مسوولان امنیتی نتوانسته اند امنیت 20 کیلومتر جاده را در ولایت وردک که ضرورت افراز 30 پاسگاه امنیتی را می کند، تامین کند.»
بربنیاد گفته های رییس شبکه نهادهای مدنی افغانستان، ناامنی در بزرگ راه کابل – هرات از مسیر هزاره جات، سبب گرانی مواد غذایی و سوختی در ولایات مرکزی کشور شده است.
نیازمندی های نیروهای افغان تا کنون مرفوع نشده است
مقامات در وزارت دفاع ملی با بیان این که نیروهای اردوی ملی هنوز هم به کمک جامعه جهانی و تجهیزات نیاز دارند می گویند که این نیروها از نگاه تجهیزات زرهی و هوایی هنوز با مشکلات روبرو می باشند.
وزارت دفاع افغانستان می گوید که شمار سربازان اردوی ملی نزدیک به دوصد هزار تن رسیده و برای این نیروهای تاسیسات مجهز در مناطق مختلف کشور اعمار شده است.
این مقامات همچنان خاطر نشان می سازند که با تمام کمک های صورت گرفته هنوز در بخش توپخانه، سلاح های سنگین و زرهی با مشکلات زیادی مواجه می باشیم و امیدواریم که تا پایان سال 2014 این مشکلات مرفوع گردد.
به گفته دولت وزیری؛ معاون وزیر دفاع کشور جامعه جهانی وعده نموده است که تا پایان سال 2016 میلادی 146 بال هلیکوپتر به نیروهای ادوی ملی کشور کمک نماید.

0 پیام‌