مجله هفتگی/ نگاهی به رویدادهای مهم هفته – پنج شنبه بیست و نهم سرطان

سفر نخست وزیر انگلستان به افغانستان، تاکید جدی پاریس بر تداوم همکاری با کابل و آموزش نیروهای امنیتی کشور، اظهارات رییس کمسیون مستقل انتخابات در باره انتخابات آینده و سپردن طرح تعدیل قانون رسانه های همگانی از سوی دیده بان رسانه های آزاد به وزارت اطلاعات و فرهنگ، محوری ترین خبرهای این هفته است. عنوان های مهم یگر عبارتند از: معرفی تکنالوژی جدید زراعتی از سوی وزارت زراعت و تاکید اداره حفاظت از محیط زیست مبنی بر حفظ بقای حیوانات که در خطر انقراض قرار دارند.

“مجله هفتگی”، نگاهی به رویدادهای مهم افغانستان در هفته گذشته است. ویبگاه انسجام تلاش دارد تا با بازنشر اخبار و گزارش رویدادهای مهم، کاربران خود را از سرگردانی در جستجوی مطالب یک هفته، رهایی بخشد و مهم ترین مطالب را در اینجا گردآورد. برترین های خبری و تحلیلی افغانستان را در مجله هفتگی دریابید و نیز، این بخش را هر هفته روی صفحه فیس بوک خود بخوانید.
سفر نخست وزیر انگلستان به افغانستان، تاکید جدی پاریس بر تداوم همکاری با کابل و آموزش نیروهای امنیتی کشور، اظهارات رییس کمسیون مستقل انتخابات در باره انتخابات آینده و سپردن طرح تعدیل قانون رسانه های همگانی از سوی دیده بان رسانه های آزاد به وزارت اطلاعات و فرهنگ، محوری ترین خبرهای این هفته است. عنوان های مهم یگر عبارتند از: معرفی تکنالوژی جدید زراعتی از سوی وزارت زراعت و تاکید اداره حفاظت از محیط زیست مبنی بر حفظ بقای حیوانات که در خطر انقراض قرار دارند.
بریتانیا به همکاری خود با افغانستان متعهد است
دیوید کامرون، نخست وزیر انگلستان می گوید که با پایان ماموریت جنگی نیروهای بین المللی در افغانستان، حمایت جامعه جهانی از افغانستان ادامه خواهد داشت. به گفته او، مخالفان مسلح دولت افغانستان می خواهند که همزمان پاکستان و افغانستان را نا امن سازند.
بر اساس گفته های نخست وزیر انگلستان، افغانستان امن و دموکراتیک و کشوری که بتواند در برابر تندروی مبارزه کند، خواست مشترک انگلستان، افغانستان و جهان است.
آقای کامرون که شب گذشته در یک سفر از پیش اعلام ناشده وارد ولایت هلمند شد، صبح امروز (29 سرطان)، در نشست خبری مشترک با رییس جمهور کرزی در کابل، تاکید کرد که تمام کشورهای منطقه از جمله پاکستان باید در مبارزه با تروریزم، یکدیگر را یاری کنند.
آقای کرزی از همکاری انگلستان در مقاطع مختلف با افغانستان، قدردانی کرد و گفت که این کشور (انگلستان) در کنفرانس های مهم بین المللی از جمله توکیو از مواضع افغانستان حمایت کرده است.
وضع بهتر رسانه ها و گسترش آزادی بیان نیازمند تغییرات اساسی است
مسوول نهاد دیدبان رسانه های آزاد (نی) هر چند قانون رسانه های کشور را در سطح منطقه نمونه خواند؛ اما وضعیت بهتر رسانه ها و گسترش آزادی بیان و مطبوعات را در افغانستان نیازمند تغییرات اساسی عنوان کرد.
به گزارش رسانه های داخلی، مسوول مرکز دیدبان رسانه های آزاد، در همایش سپردن طرح تعدیل قانون رسانه ها به مقام های وزارت اطلاعات و فرهنگ در کابل، اظهار داشت: «با آن که قانون رسانه های افغانستان در سطح منطقه نمونه است؛ ولی برای وضعیت بهتر رسانه ها، گسترش آزادی بیان و مطبوعات نیازمند تغییرات اساسی است.»
آقای توحیدی با اشاره به این که 19 مورد تغییرات و پیشنهاد از سوی نی، برای آوردن اصلاحات در قانون کنونی رسانه ها پیشکش شده است، اظهار امیدواری کرد که این طرح ها، از سوی مقام های وزارت اطلاعات و فرهنگ مورد توجه قرار گیرد.
توحیدی گفت که هدف اساسی نهاد نی این است تا کمیسیون رسانه ها از دایره نفوذ وزارت اطلاعات و فرهنگ خارج شود و با قضایای رسانه یی به صورت مستقل بر خورد صورت گیرد.
قانون رسانه ها، در سال 1388 در 54 ماده به تصویب رسید؛ اما دو ماه پیش، وزارت اطلاعات و فرهنگ طرح پیش نویس این قانون را که به 110 ماده افزایش یافته بود، برای نظرخواهی برای خبرنگاران و نهادهای مدافع خبرنگاران فرستاد.
تاکید فرانسه بر تداوم آموزش نیروهای امنیتی افغانستان
وزیر دفاع فرانسه در دیدار تازه اش از کابل گفته است که پاریس در عرصه آموزش و تقویت نیروهای امنیتی افغانستان به کمک های خود ادامه می دهد. قرار است فرانسه تا پایان سال جاری میلادی شمار زیادی نیروهای خود را از افغانستان خارج کند.
روز (سه شنبه 27 سرطان) ژان ایف لودغه؛ وزیر دفاع فرانسه و حامد کرزی؛ رییس جمهور کشور در کابل دیدار و هر دو جانب در مورد واگذاری مسوولیت های امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای داخلی، روند صلح و روابط میان دو کشور گفتگو کردند.
سربازان فرانسوی از آغاز سال 2001 میلادی تاکنون در کنار مبارزه با تروریزم، به آموزش نیروهای امنیتی افغانستان نیز پرداخته است.
با آغاز واگذاری مسوولیت های امنیتی از سال گذشته، بخش های زیادی از مناطق تحت مسوولیت نیروهای فرانسوی به نیروهای داخلی واگذار شده است. وزیر دفاع فرانسه تصریح کرد که روند واگذاری مسوولیت های امنیتی در ولایت کاپیسا به صورت خوب به پیش می رود.
با این حال، رییس جمهور کرزی نیز به وزارت های داخله و دفاع وظیفه سپرد تا در هماهنگی با نیروهای فرانسوی روند واگذاری مسوولیت های امنیتی در ولایت کاپیسا را به پیش ببرند.
ناامنی چالش بزرگ انتخابات آینده
کمسیون مستقل انتخابات، ناامنی ها و عدم موجودیت احصاییه دقیق نفوس را از جمله موانع جدی فرا راه برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه می داند.
فضل احمد معنوی؛ رییس این کمسیون در نشست مشورتی با رهبران سیاسی در کابل، با اشاره به مشکلات موجود در کشور گفت که اگر در رابطه به حل این مشکلات توجه جدی صورت نگیرد، انتخابات ریاست جمهوری آینده با مشکلات همراه خواهد بود.
به گفته وی، «هر قدر تدابیر جهت بهترسازی روند انتخابات اتخاذ کنیم، موفق نمی شویم. بزرگ ترین چالشی که ما در انتخابات گذشته با آن مواجه بودیم، چالش امنیتی بود. اگر امنیت تامین نشود، کمسیون انتخابات معجزه کرده نمی تواند و این مساله را بارها ما تکرار کرده ایم.»
معرفی تکنالوژی جدید زراعتی از سوی وزارت زراعت
مسوولان وزارت زراعت و مالداری کشور می گویند که با استفاده از تکنالوژی جدید در مناطقی که زمین های زراعتی آب کافی ندارند، زراعت را توسعه می دهند. این وزارت همچنان می گوید، تکنالوژی جدید را پس از تحقیقات و تجربه در کشور های دیگر به افغانستان آورده اند و این سیستم در کشور نتیجه خوب خواهد داد.
حکیم حبیبی؛ رییس پیشرفت و ترویج وزارت زراعت به رسانه ها گفته است که کارشناسان افغان و خارجی از دو سال به این طرف تحقیقات در مورد این سیستم را آغاز کرده اند.
وزارت زراعت و مالداری می گوید، این تکنالوژی جدید در کابل و ولایت جوزجان مورد تطبیق قرار می گیرد و در آینده به سایر ولایات کشور نیز گسترش خواهد یافت.
به اساس معلومات وزارت زراعت و مالداری، در حال حاضر افغانستان پنج اعشاریه یک هکتار زمین دارد که با کم آبی یا بی آبی مواجه می باشد.
حیات وحش در افغانستان با تهدید های گوناگون روبه رو است
مقامات اداره حفاظت از محیط زیست می گویند که این اداره جهت تامین مصوونیت حیات صدها نوع حیوان وحشی در کشور، تلاش ها را آغاز کرده اند. مصطفی ظاهر رییس این اداره طی سخنرانی اش در مورد حفظ حیات وحش، گفت که در قسمت تامین مصوونیت حیات حیوانات وحشی در افغانستان، ادارات مربوطه باید با اداره حفظ محیط زیست افغانستان همکاری نمایند.
به گفته آقای ظاهر، حیات وحش در افغانستان با تهدید های گوناگون روبرو است و در قسمت نجات جان آنها اقدامات لازم صورت نگرفته است.
آقای ظاهر افزود، در حال حاضر 136 نوع حیوان وحشی در افغانستان وجود دارد که به دلیل وجود خطرهای مختلف، نسل 90 نوع آن با خطر از بین رفتن روبرو می باشد.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial