تازه‌ها:

مجله هفتگی / نگاهی به رویدادهای مهم هفته

این هفته سرخط گزارش ها و اخبار، تیترهای جالب و مهمی را به همراه داشت. نشر گزارش توافق نسبی افغانستان و ایالات متحده بر سر اجرای عملیات های شب هنگام، سفر وزیر خارجه کشور به قطر جهت تداوم گفتگوهای صلح و گشایش دفتر برای طالبان در آن کشور، گفته های رییس جمهور کرزی مبنی بر مسوولیت نیروهای امنیتی و تاکید بر اردوی فنی و غیر سیاسی، حمله طالبان سیاه پوش به ولایت نورستان که در نوع بی مانند است و فراخوانی وزیران تحصیلات عالی و معارف به شورای ملی، جزو برترین های است که بدان ها پرداخته ایم.

“مجله هفتگی”، نگاهی به رویدادهای مهم افغانستان در هفته گذشته است. ویبگاه انسجام تلاش دارد تا با بازنشر اخبار و گزارش رویدادهای مهم، کاربران خود را از سرگردانی در جستجوی مطالب یک هفته، رهایی بخشد و مهم ترین مطالب را در اینجا گردآورد. برترین های خبری و تحلیلی افغانستان را در مجفه هفتگی دریابید و نیز، این بخش را هر هفته روی صفحه فیس بوک خود بخوانید.
این هفته سرخط گزارش ها و اخبار، تیترهای جالب و مهمی را به همراه داشت. نشر گزارش توافق نسبی افغانستان و ایالات متحده بر سر اجرای عملیات های شب هنگام، سفر وزیر خارجه کشور به قطر جهت تداوم گفتگوهای صلح و گشایش دفتر برای طالبان در آن کشور، گفته های رییس جمهور کرزی مبنی بر مسوولیت نیروهای امنیتی و تاکید بر اردوی فنی و غیر سیاسی، حمله طالبان سیاه پوش به ولایت نورستان که در نوع بی مانند است و فراخوانی وزیران تحصیلات عالی و معارف به شورای ملی، جزو برترین های است که بدان ها پرداخته ایم.
سفر وزیر خارجه به قطر و تلاش برای مدیریت گفتگوهای صلح
آقای زلمی رسول در این سفر با اشاره به این که مذاکرات صلح با طالبان تنها از آدرس افغان ها پیش برده خواهد شد، گفته که این روند باید بین الافغانی شود.
به تاکید وزیر خارجه کشور، قطر تلاش ها برای گشایش دفتر نمایندگی طالبان در این کشور را به خاطر دنبال می کند تا زمینه تفاهم و گفتگو میان همه طرف های ذیدخل در افغانستان مساعد شود.
همچنان مقامات دوحه از بازگشایی سفارت خود در کابل در آینده نزدیک خبرداده و وزارت خارجه کشور هدف از این اقدام قطر را زمینه سازی برای بهبود روابط سیاسی میان کابل – دوحه خوانده است.
این تلاش ها در حالی انجام شده است که چندی پیش طالبان گفتگوهای صلح را با امریکا به حالت تعلیق درآوردند.
تلاش برای واگذاری مسوولیت انجام عملیات های شبانه به نیروهای داخلی
برخی از مسوولان پنتاگون از توافق نسبی مقامات افغان و امریکایی روی واگذاری مسوولیت انجام عملیات های شبانه به نیروهای افغان خبر داده اند.
عملیات های شبانه از سوی نیروهای بین المللی در سال های پسین سبب تلفات گسترده غیرنظامیان گردید تا جایی که این امر خشم و واکنش تند مردم و مسوولان دولتی را برانگیخت.
به نظر می رسد، با واگذاری مسوولیت انجام عملیات های شبانه به نیروهای داخلی، از یک جانب زمینه برای امضای پیمان راهبردی میان کابل – واشنگتن فراهم گردد، از جانب دیگر ضمن کاهش احتمالی تلفات غیرنظامیان، حساسیت های اجتماعی را نیز پایین بیاورد.
در حال حاضر عملیات های شب هنگام، یکی از موارد اختلاف برانگیزی است که از موانع اصلی فراروی امضای پیمان همکاری های راهبردی میان افغانستان و ایالات متحده امریکا خوانده می شود.
کرزی: افغانستان به اردوی فنی و غیر سیاسی نیاز دارد
رییس جمهو کرزی در دیدار با جنرال جیمز ماتیس قوماندان نیروهای مرکزی ایالات متحده امریکا ضمن بحث روی تشکیل، ساختار، تمویل و تجهیز اردوی ملی، تاکید کرده که افغانستان به اردوی فنی، ملی و غیر سیاسی نیازمند هست.
همچنان رییس جمهور در این دیدار تصریح ورزیده که تمامی مقرری در اردوی ملی باید براساس شایستگی انجام شود.
قرار است در نشست شیکاگو که در ماه می سال جاری میلادی دایر می شود، روی چگونگی کمک ها به نیروهای امنیتی کشور به ویژه برای اردوی ملی بحث صورت گیرد.
جنگل های سبز مشرقی و طالبان سیاه پوش
در حالی که تازه بهار رسیده و جنگل های مشرقی می رود تا قبای سبز بپوشد، گروه های از طالبان سیاه پوش، با عبور مرز مشترک افغانستان و پاکستان وارد بخش هایی از ولایت های مشرقی کشور شده اند و در حال پیش روی به سوی مراکز ولایت کنر و نورستان هستند.
در همین حال، ‌شبکه خبری پرس‌ تی ‌وی گزارش داده که این گروه کنترل دو منطقه برگ متال و کامدیش ولایت نورستان را در دست گرفته است.
محمد زرین؛ سخنگوی والی نورستان به رسانه ها گفته است که گروه ‎های از شبه‏ نظامیان طالبان پاکستانی با عبور از مرز مشترک افغانستان – پاکستان وارد بخش ‎های شرقی افغانستان شده‎ و دستورات اسلامی را به روش سخت‌ گیرانه بر مردم منطقه تحمیل می‌کنند.
سخنگوی والی نورستان با بیان این که تعداد این افراد به صدها تن می‎ رسد، گفت: آنها از دره سوات پاکستان وارد بخش‎ هایی از ولایت‌های کنر و نورستان شده ‎اند.
به گفته زرین، نخستین هدف این شبه‎ نظامیان امر به معروف و نهی از منکر به سبک رژیم طالبان است. تحت تعقیب قراردادن افرادی که به نحوی با دولت مرکزی همکاری داشته ‌اند از دیگر اقدامات این شبه‎ نظامیان است و همچنان این شبه‎ نظامیان شماری از منازل مسکونی را به دلیل این که ساکنان آن با دولت همکاری داشته‎ به آتش کشیده‌ اند.
مسابقه سنا و مجلس نمایندگان برای فراخونی وزیران تحصیلات و معارف
پس از آن که نتایج کانکور با رد شدن حدود هفتاد هزار داوطلب ورود به موسسات تحصیلات عالی اعلام شد، مجلس سنا و مجلس نمایندگان تلاش کردند تا هرچه زودتر مقامات مسوول در وزارت تحصیلات و معارف را جهت پاسخگویی در این خصوص فرا بخوانند.
وزارت معارف در یک اقدام پیش دستانه تلاش کرد تا ضمن اعلام پذیرش چهل هزار تن از این داوطلبان به موسسات آموزش عالی وزارت معارف از سنگینی پرسش های نمایندگان در شورای ملی بکاهد؛ اما در یک هفته و پشت سرهم مجلس سنا و مجلس نمایندگان این مقامات را فراخواندند.
وزیر تحصیلات عالی و معاون وزارت معارف در نشست های جداگانه هردو مجلس، پاسخ ارایه کردند؛ اما به نظر نمی رسد که پاسخ های آنان قناعت اعضای شورای ملی را فراهم کرده باشد.

0 پیام‌