مجله هفتگی/ نگاهی به رویدادهای مهم هفته – پنج شنبه 28 ثور

ترور ارسلا رحمانی؛ یکی از اعضای کلیدی شورای عالی صلح و وزیر تحصیلات عالی رژیم طالبان در دومین روز هفته گمانه های زیادی را در زمینه کامیابی و ناکامی گفتگوهای صلح به همراه داشت و نیز امضای سند همکاری های دو جانبه میان افغانستان و آلمان، مورد دیگری که است که بیشتر رسانه ها بدان پرداخته اند. همچنان، آغاز سومین مرحله روند واگذاری مسوولیت تامین امنیت از نیروهای بین المللی به نیروهای امنیتی کشور از سوی رسانه ها بازتاب گسترده یافت. کمک آسترالیا به افغانستان، بسته شدن دروازه های مکاتب و نگرانی کمسیون مستقل حقوق بشر و هدف قرار گرفتن مقر ولایت فراه، عنوان های مهم دیگر اند در این هفته.

“مجله هفتگی”، نگاهی به رویدادهای مهم افغانستان در هفته گذشته است. ویبگاه انسجام تلاش دارد تا با بازنشر اخبار و گزارش رویدادهای مهم، کاربران خود را از سرگردانی در جستجوی مطالب یک هفته، رهایی بخشد و مهم ترین مطالب را در اینجا گردآورد. برترین های خبری و تحلیلی افغانستان را در مجله هفتگی دریابید و نیز، این بخش را هر هفته روی صفحه فیس بوک خود بخوانید.
ترور ارسلا رحمانی؛ یکی از اعضای کلیدی شورای عالی صلح و وزیر تحصیلات عالی رژیم طالبان در دومین روز هفته گمانه های زیادی را در زمینه کامیابی و ناکامی گفتگوهای صلح به همراه داشت و نیز امضای سند همکاری های دو جانبه میان افغانستان و آلمان، مورد دیگری که است که بیشتر رسانه ها بدان پرداخته اند. همچنان، آغاز سومین مرحله روند واگذاری مسوولیت تامین امنیت از نیروهای بین المللی به نیروهای امنیتی کشور از سوی رسانه ها بازتاب گسترده یافت. کمک آسترالیا به افغانستان، بسته شدن دروازه های مکاتب و نگرانی کمسیون مستقل حقوق بشر و هدف قرار گرفتن مقر ولایت فراه، عنوان های مهم دیگر اند در این هفته
.
ترور ارسلا رحمانی؛ عضو ارشد شورای عالی صلح
مولوی ارسلا رحمانی؛ عضو ارشد شورای عالی صلح، صبح روز یک شنبه (24 ثور) هنگامی که به سوی دفتر کارش در حرکت بود با شلیک افراد مسلح به قتل رسید.
رحمانی یکی از اعضای ارشد شورای عالی صلح بود که در گذشته رابطه نزدیکی با گروه طالبان داشت. وی در هنگام زمامداری حکومت مجاهدین معاون نخست وزیر و وزیر حج و اوقاف بود و در دوران رژیم طالبان مسوولیت وزارت تحصیلات عالی را به عهده داشت.
این عضو ارشد شورای عالی صلح پس از سقوط رژیم طالبان به حیث سناتور انتصابی تعیین شد و بعد از تاسیس شورای عالی صلح به عضویت این شورا در آمد و به حیث رییس کمیته آزادی زندانیان نیز ایفای وظیفه می نمود.
در پی این حادثه، رییس جمهور کرزی با محکوم نمودن ترور آقای رحمانی، آن را ضایعه یی بزرگ برای مردم و ملت افغانستان خواند و کسانی را عامل ترور رحمانی دانست که از تامین صلح در کشور هراس دارند.
در همین حال صلاح الدین ربانی؛ رییس شورای عالی صلح نیز در جلسه عمومی روز سه شنبه (26 ثور) مشرانو جرگه با ابراز تاسف از کشته شدن ارسلا رحمانی گفت: با آنکه ترور آقای رحمانی ضربه بزرگ بر روند برنامه صلح وارد نموده است ما بر تلاش های خود جهت آوردن صلح ادامه خواهیم داد.
گفتی است که گروهی موسوم به “محاذ ملا داد الله” مسوولیت ترور آقای رحمانی را به عهده گرفته است.
اعلام مرحله سوم روند واگذاری مسوولیت های امنیتی
رییس جمهور کرزی روز یک شنبه (24 ثور) نام مناطقی را مشخص کرد که شامل سومین مرحله روند واگذاری مسوولیت های امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای داخلی است. قرار است طی روزهای آینده، زمان دقیق آغاز این مرحله اعلام گردد.
اشرف غنی احمدزی؛ رییس کمسیون روند انتقال که در جلسه شورای امنیت حضور داشت در گفتگو با خبرنگاران گفت: بر اساس برنامه های این کمسیون در مرحله سوم روند واگذاری، مسوولیت تامین امنیت مراکز تمام ولایت به شمول 230 ولسوالی و 122 واحد اداری جدید به نیروهای افغان واگذار خواهد شد.
رییس کمسیون روند انتقال مسوولیت های امنیتی با دشوار خواندن مراحل سوم، چهارم و پنجم این روند گفت که این دشواری ها چیزی نیست که راه حل نداشته باشد و دشمنان ما باید بدانند که افغان ها برای تمام کردن این روند متعهد می باشند.
به گفته مقام های امنیتی کشور، در مرحله سوم روند انتقال حدود 75 درصد از نفوس کشور تحت پوشش نیروهای امنیتی افغان قرار خواهند گرفت.
آقای احمدزی همچنان با اشاره به مشکلات موجود فراراه روند انتقال گفت که در کنار به عهده گیری مسوولیت تامین امنیت ما نیازمند یک چارچوب منظم برای حکومت داری خوب نیز می باشیم.
گفتنی است که نخستین مرحله روند واگذاری مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان در ماه سرطان سال گذشته از ولایت بامیان آغاز گردید.
امضای توافقنامه همکاری های دو جانبه با آلمان
رییس جمهور کرزی روز چهارشنبه (27 ثور) در سفری به برلین، توافقنامه همکاری های دوجانبه را با کشور آلمان به امضا رساند.
آقای کرزی پس از امضای توافقنامه مذکور در نشست خبری با انگلا مرکل؛ نخست وزیر آلمان ضمن قدردانی از کمک های این کشور در بخش های امنیت و بازسازی افغانستان خواستار سرمایه گذاری آلمان ها در بخش استخراج معادن کشور شد.
نخست وزیر آلمان نیز بار دیگر با تاکید بر این که کشورش به تعهداتی که به مردم افغانستان داده،وفادار خواهد ماند گفت: آلمان بر اساس این توافقنامه تعهد می نماید تا در تامین مصارف نیروهای امنیتی افغان «سهم مقتضی» بگیرد.
بانو مرکل همچنان اعلام کرد که بعد از سال 2014 میلادی، سالانه 190 میلیون دالر برای تامین مصارف نیروهای امنیتی افغان کمک خواهد کرد.
نخست وزیر آلمان امضای موافقنامه همکاری های دو جانبه را با افغانستان “بسیار مهم” خواند و گفت: امضای این موافقنامه نشان دهنده این است که آلمان برای مدت طولانی در کنار مردم افغانستان خواهد بود.
بر اساس این توافقنامه که برای پنج سال مدار اعتبار است، دو کشور آلمان و افغانستان یک گروه کاری بین الحکومتی تشکیل خواهند داد که توسط وزارت های دفاع افغانستان و جمهوری فدرالی آلمان رهبری می گردد.
برای سه سال استرالیا سالانه 100 میلیون دالر به افغانستان کمک می کند
جولیا گیلارد؛ نخست وزیر استرالیا روز چهارشنبه (27 ثور) گفت که کشورش بعد از سال 2015 میلادی، برای سه سال دیگر افغانستان را سالانه 100 میلیون دالر امریکایی کمک می کند.
وی  گفت که این کمک ها بخشی از تلاش های بین المللی برای تامین ثبات و حمایت از صلح پس از خروج نیروهای بین المللی از افغانستان است.
نخست وزیر استرالیا با اشاره به سال 2014 و خروج نیروهای ناتو از افغانستان گفت: پس از سال 2014 وظیفه جامعه بین المللی در افغانستان پایان نخواهد یافت و ما برای ایجاد صلح و تحکیم دستآوردهای یک دهه گذشته همچنان تلاش خواهیم کرد.
استرالیا بیش از 1500 سرباز در قالب نیروهای ناتو در افغانستان فرستاده که شمار بیشتر آنان در ولایت جنوبی ارزگان مستقر می باشند.
کمسیون مستقل حقوق بشر بسته شدن مکاتب را نگران کننده عنوان کرد
کمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارشی با ابراز نگرانی از بسته شدن دروازه های مکاتب به روی دانش آموزان و معلمان به دلیل تهدیدات امنیتی، خواستار رسیدگی مقام های حکومتی به این موضوع شد.
این کمسیون با نشر اعلامیه ای تاکید کرده است: هرگونه اقدامی در راستای محروم سازی مردم از حق آموزش با هر انگیزه ای که صورت بگیرد یک عمل غیرانسانی، غیرقانونی و غیرشرعی محسوب می شود.
پیشتر نیز مسوولان وزارت معارف با انتشار خبر مسدود شدن بیش از 500 مکتب در سراسر کشور به دلیل تهدیدات امنیتی، نگرانی فراوانی به ویژه برای نهادهای مدافع حقوق بشر ایجاد کرد.
حملات مرگبار تروریستی به مقر والی ولایت فراه
پیش از چاشت روز پنج شنبه (28 ثور) تروریستان مسلح بر مقر والی ولایت فراه حمله کردند که در نتیجه، چهار فرد مهاجم کشته شدند، 5 پولیس و یک غیرنظامی به شهادت رسیدند و نزدیک به 15 تن دیگر زخم برداشتند.
عبدالرووف احمدی؛ سخنگوی والی فراه به خبرگزاری بخدی گفته است که به اکرم خپلواک والی فراه و برخی دیگر از مقام های دولتی که هنگام حمله به داخل ساختمان ولایت با بزرگان قومی ولسوالی بالابلوک مصروف جلسه بودند، آسیب نرسیده است.

0 پیام‌