مجلس: حملات راکتی تجاوز به خاک افغانستان است

مجلس نمایندگان کشور در نشست عمومی دوشنبه 13 سرطان، راکتی پراکنی ها از خاک پاکستان را به روستاهای مرزی ولایت های کنر، ننگرهار، پکتیا و خوست، به گونه گسترده مورد بحث قرار داده و این حملات را به شدت محکوم کرد. در این نشست، نمایندگان مجلس ضمن تاکید بر توقف بی درنگ حملات راکتی از خاک پاکستان هشدار دادند که در صورت تداوم راکتی پراکنی ها از خاک پاکستان به داخل کشور، افغانستان به “اقدامات متقابل نظامی” دست خواهد زد.

مجلس نمایندگان کشور در نشست عمومی دوشنبه 13 سرطان، راکتی پراکنی ها از خاک پاکستان را به روستاهای مرزی ولایت های کنر، ننگرهار، پکتیا و خوست، به گونه گسترده مورد بحث قرار داده و این حملات را به شدت محکوم کرد.
در این نشست، نمایندگان مجلس ضمن تاکید بر توقف بی درنگ حملات راکتی از خاک پاکستان هشدار دادند که در صورت تداوم راکتی پراکنی ها از خاک پاکستان به داخل کشور، افغانستان به “اقدامات متقابل نظامی” دست خواهد زد.
بر اساس گفته های مسوولان نهادهای امنیتی کشور، تا هنوز بیش از هفت صد فیر راکت از خاک پاکستان به داخل کشور شلیک گردیده و در اثر این راکت باری ها، در حدود صد شهروند افغانستان که شامل کودکان و زنان نیز می گردد، جان باخته اند.
در اعلامیه ای که از سوی مجلس نمایندگان بخاطر توقف بی درنگ راکتی باری ها از خاک پاکستان صادر گردیده، از سازمان ملل متحد، سازمان کنفرانس اسلامی و دیگر مراجع بین المللی خواسته شده تا بر پاکستان برای توقف راکت بارهای فشار وارد کنند.
در بخشی از این اعلامیه آمده است: “حکومت پاکستان هر چه عاجل تر حملات راکتی را متوقف کرده و از عواقب خطرناک چنین تجاوز اجتناب کند. از سازمان ملل متحد، سازمان کنفرانس اسلامی و تمامی مراجع بین المللی می خواهیم تا با اقدامات دپلماتیک هشداردهنده، حکومت پاکستان را مجبور به توقف این حملات کرده و دلیل انجام این عمل را بررسی کرده و پاکستان را مکلف به معذرت و جبران خساره کند.”
مجلس در این اعلامیه افزوده است: “حملات راکتی پاکستان را به ولایات کنر، خوست، ننگرهار و پکتیا که موجب شهادت، مجروحیت و آوارگی تعداد زیادی از هموطنان بی دفاع ما شده است به شدت محکوم می کنیم و این عمل تجاوزکارانه را مخالف همه موازین بین المللی، حسن همجواری و احترام به تمامیت ارضی می دانیم.”
با وجود اعتراض ها و موضع گیری های گسترده در مورد حملات راکتی از خاک پاکستان، مقام های پاکستانی از شلیک این راکت ها انکار می کنند و به تاکید مسوولان دستگاه سیاست خارجی کشور، تلاش های دیپلوماتیک نیز برای مهار راکت پراکنی از خاک پاکستان، بی نتیجه بوده است.
بیش از چهل روز از تداوم حملات راکتی از خاک پاکستان به روستاهای مرزی ولایت های کنر، ننگرهار، پکتیا و خوست می گذرد و تا هنوز، نزدیک به هزار فیر راکت شلیک شده و در حدود صد شهروند کشور که شامل زنان و کودکان نیز می گردد، بر اثر این حملات، جان باخته اند، صدها تن دیگر زخم برداشته و شمار کثیر دیگر از خانه های خود بیجا شده اند؛ اما حکومت پاکستان به گونه “بی شرمانه” از انجام این عمل مغایر تمام موازین بین المللی، انکار نموده است.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial