لودین: در امضای پیمان های استراتژیک براساس منافع ملی کشور تصمیم گرفته می شود

معین سیاسی وزارت خارجه کشور با اشاره به امضای سند همکاری های استراتژیک میان افغانستان و شماری از کشورهای جهان گفت که در این خصوص دولت افغانستان دیدگاه های کشورهای همسایه را می شنود؛ اما بربنیاد منافع ملی افغانستان تصمیم گیری می کند. آقای لودین امروز با خانم بارونس سعیده وارسی؛ معاون وزارت خارجه بریتانیا در کابل در نشست مشترک خبری اظهار داشت که تهدیدهای کشورهای همسایه مبنی بر حملات احتمالی به خاک افغانستان «غیرقابل تحمل» است.

معین سیاسی وزارت خارجه کشور با اشاره به امضای سند همکاری های استراتژیک میان افغانستان و شماری از کشورهای جهان گفت که در این خصوص دولت افغانستان دیدگاه های کشورهای همسایه را می شنود؛ اما بربنیاد منافع ملی افغانستان تصمیم گیری می کند.
آقای لودین امروز با خانم بارونس سعیده وارسی؛ معاون وزارت خارجه بریتانیا در کابل در نشست مشترک خبری اظهار داشت که تهدیدهای کشورهای همسایه مبنی بر حملات احتمالی به خاک افغانستان «غیرقابل تحمل» است.
معین سیاسی وزارت خارجه کشور همچنان گفت که بریتانیا نخستین کشوری است که توافق نموده نیمی از کمک های خود را از طریق دولت افغانستان به مصرف برساند. وی از تلاش های لندن در راستای کمک به افغانستان سپاس گزاری نمود.
وی علاوه کرد، نقشی که بریتانیا در بخش کمک نظامی و توسعه ای در افغانستان بازی کرده، برای این کشور بااهمیت است.
آقای لودین برگزاری نخستین نشست کمیسیون مشترک کابل – لندن در چارچوب سند همکاری های استراتژیک را در راستای گسترش بیشتر همکاری ها بین دو کشور مهم ارزیابی کرد. تابستان گذشته افغانستان و بریتانیا سند همکاری های استراتژیک را به امضا رساندند.
اشتباه بیست سال پیش تکرار نخواهد شد
بارونس سعیده وارسی؛ معین وزارت خارجه بریتانیا در این کنفرانس اظهار داشت که در پایان سال 2014 این کشور هیچ سربازی در افغانستان نخواهد داشت؛ اما همکاری های اقتصادی خود را در قالب تعهداتی که در کنفرانس های توکیو و شیکاگو صورت گرفته، ادامه می دهد.
او گفت: «بیست سال پیش جامعه جهانی یک اشتباه بزرگی را مرتکب شد. ما نمی خواهیم که اشتباه مشابه را بار دیگر تکرار کنیم. شما و افغانستان، ما و بریتانیا و تمام آنانی که به امنیت افغانستان می اندیشند، قربانی های زیادی داده اند».
وی، بریتانیا را یکی از بزرگ ترین کشورها در راستای کمک به توسعه و نیروهای امنیتی افغانستان عنوان کرد و گفت که این همکاری ها تا سال 2014 و بعد از 2015 باقی خواهند ماند.
پس از 2014 بریتانیا در افغانستان نیروی نظامی نخواهد داشت
خانم وارسی با بیان این که بریتانیا پس از 2014 در افغانستان نیروی نظامی نخواهد داشت، تاکید نمود: «در پایان 2014 بریتانیا نیروی نظامی در افغانستان نخواهد داشت؛ اما این پایان تعهد ما نیست. در کنفرانس های توکیو و شیکاگو ما جهان را گردهم آوردیم تا مجموعا هشت میلیارد دالر را سالانه تا سال 2017 به افغانستان بپردازند».
وی خاطر نشان ساخت که امضای سند همکاری های استراتژی با افغانستان نشان دهنده حضور بلند مدت بریتانیا در افغانستان است. معین وزارت خارجه بریتانیا افزود که کشورش مصمم است تا افغانستان را در گفتگوهای صلح کمک کند.
بریتانیا پس از امریکا بیشترین نیروی نظامی را در افغانستان دارد و از سال 2001 تا کنون صدها نظامی این کشور در افغانستان کشته و یا هم زخمی شده اند.

0 پیام‌