لحظه‏ی با رسانه‏ها (سه‏شنبه24حوت)

 

برخی روزنامه‏های چاپ کابل و نیز پایگاه‏های انترنتی، موضوعات متفاوتی را دنبال کرده اند. عنوان‏های مانند “با افزایش حملات مرگ‏بار مخالفان؛ صلح فریبی بیش نیست!”، “هنوز هم تردید باقی است؟”، “بیست‌وچهار حوت؛ یادگار افتخارها”، “سیاست آهنین یا سیاست نرمش و تواضع؟”، “سباوون: هشتاد درصد مشکلات زمین‏ها و علفچرها حل شده است”، “تلفات غیر نظامیان و برخورد سیاسی با یک مساله انسانی؟” و “تلاش‌ پارلمان‌ها برای بهبود روابط افغانستان و پاکستان” سرمقاله یا هم تیتر نخست برخی روزنامه‏ها و پایگاه‏های انترنتی است. 
روزنامه‏ی سروش ملت؛ با تیتری درشت نوشته است “با افزایش حملات مرگ‏بار مخالفان؛ صلح فریبی بیش نیست!”
روزنامه، با یادآوری حمله‏ی روز دوشنبه در ولایت قندز که منجر به مرگ و زخم‏برداشتن بیش از هفتاد تن شد، نگاشته است حمله‏های اخیر طالبان نشان می‏دهد که این گروه به جریان صلح نخواهد پیوست و مردم افغانستان نیز با طالبان زندگی نخواهند کرد.
به تاکید نویسنده؛ حکومت افغانستان با همکاری جامعه‏ی جهانی باید روند مبارزه با تروریستان و مخالفان را شدت بخشند و با جدیت جنگ را در برابر طالبان از سربگیرند، در غیر آن این گروه “وجدان سیاسی” و “اخلاقی” ندارند، و روزی به سراغ رییس جمهور خواهند آمد و سرنوشت وی جدا از سرنوشت مردم افغانستان نخواهد بود.
روزنامه‏ی 8صبح؛ در سرمقاله‏ای زیر عنوان “هنوز هم تردید باقی است؟” اشاره‏ای به حادثه دیروز انتحاری در ولایت قندوز دارد و در حاشیه‏ی این مساله از برنامه‏ی‏ صلح دولت با مخالفان انتقاد کرده و نگاشته است که “سبک‏باران ساحل نشینی” که در این شورا گردهم آمده اند، این فرصت را یافته اند در سفر به کشورهای مختلف “هواخوری” نمایند.
روزنامه پرسیده است، “آیا می‏توان با خوشبینی خود فریبانه از این طریق به صلح دست یافت؟ آیا می‏توان این صلح را شرافت‏مندانه توصیف کرد، یا به گفته‏ی آنانی که برخی حضرات با آن‏ها رابطه‏ی تنگاتنگ دارند، امیدوار بود و مردم را فریب داد؟”
روزنامه‏ی ماندگار؛ در سرمقاله‏اش تحت عنوان “بیست‌وچهار حوت؛ یادگار افتخارها” به قیام تاریخی مردم هرات در بیست و چهارم حوت در برابر رژیم کمونستی وقت پرداخته است.
به تاکید روزنامه، این قیام در تاریخ مبارزه‏هایی که در آسیا صورت گرفته، بی‏نظیر می‏باشد. در این روز، 25 هزار نفر شهید و شماری دیگر زخم برداشتند.
به تاکید ماندگار، مردم هرات با دستان خالی، اما با نیروی ایمان در برابر مدرن‏ترین نیروی مسلح وقت ایستادند و مبارزه کردند.
در حالی‏که نویسنده، قیام مردم هرات را یکی از ماندگارترین قیام‏ها می‏داند، حکومت را در بی‏مهری گرامی‏داشت از این روز و سایر مناسبت‏های ملی متهم نموده و از رهبران جریان‏های حامی جهاد خواسته است تا “کمر همت ببندند” و از چنین روزهای ماندگار تجلیل نمایند.
روزنامه‏ی افغانستان؛ سر مقاله‏اش را با این تیتر پرسشی آغاز کرده است “سیاست آهنین یا سیاست نرمش و تواضع؟”
روزنامه، برخی عوامل تاثیر گذار بر افزایش ناامنی‏ها را فهرست کرده که شامل فرارسیدن زمان واگذاری مسوولیت‏ امنیتی، تنش و تیرگی روابط میان افغانستان و دولت‏های امداد دهنده، انتقاد دولت از کشتار افراد غیرنظامیان و درخواست قطع عملیات‏های خارجی و ضعف و سستی نهادهای امنیتی کشور می‏گردد. همچنین سیاست نرمش در برابر مخالفان و بسنده کردن به نبردهای دفاعی، “خشونت طلبان” را واداشته تا از فرصت موجود بیشترین استفاده را به نفع خود ببرند.
به تصریح نویسنده؛ گروه طالبان حاضر نیست با دولت کنار بیاید، بنا براین سیاست صلح‏خواهانه‏ی دولت، در نهایت به “تضعیف قدرت” و “اقتدار سیاسی” آن می‏انجامد و بی‏کفایتی آن را در نحوه‏ی تعامل با مخالفان برجسته‏ خواهد کرد.
ویب‏گاه رادیو آزادی؛ تحت عنوان “سباوون: هشتاد درصد مشکلات زمین‏ها و علفچرها حل شده است” به مساله کوچی‏گری پرداخته و در گزارش کوتاهی به نقل از وحید الله سباوون رییس کمیسیون دایمی حل مشکلات کوچی‏ها و ساکنان بومی، نوشته است که در جریان یک سال گذشته این کمیسیون توانسته، هشتاد درصد مشکلاتی که بیشتر روی زمین‏ها و علفچرها وجود دارند، حل نماید.
به گزارش آزادی، به نقل از سباوون، این کیمسیون تا کنون روی 15 ولایت کار نموده که هنوز هم برخی مشکلات باقی مانده است.
ویب‏گاه خبری رادیو فرانسه؛ تحت عنوان “تلفات غیر نظامیان و برخورد سیاسی با یک مساله انسانی؟” با اشاره به گزارش منتشره از سوی سازمان ملل و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان که در آن کشته شدن 9 هزار غیر نظامی در طی چهار سال اخیر درج گردیده و در این میان گفته شده است 75 درصد خشونت‏ها از سوی طالبان اعمال گردیده؛ پرسیده است با آن‏که حکومت از نیروهای خارجی انتقادهای صریح مبنی برقتل غیرنظامیان داشته، چرا این نهاد و سایرنهادهای مسوول در کشور، از نقش طالبان در کشتار افراد ملکی یادآوری نمی‏نمایند؟
این ویب‏گاه در پاسخ این پرسش به نقل از یک تحلیل‏گر مسایل سیاسی، نوشته است که دولت افغانستان با مساله تلفات غیر نظامیان “برخورد سیاسی و نه بشری” انجام می‏دهد.
ویب‏گاه دویچه وله؛ در گزارشی ذیل عنوان “تلاش‌ پارلمان‌ها برای بهبود روابط افغانستان و پاکستان” نگاشته است که شماری از سناتوران پاکستانی در کابل به سر می‏برند تا دریچه‏های همکاری‏های بیشتر پارلمان‏های افغانستان و پاکستان را بگشایند.
دویچه وله، به نقل از شماری از اعضای مجلس نمایندگان کشور نوشته است، تا زمانی‏که سازمان استخباراتی پاکستان از مداخله در امور افغانستان دست‏بردار نشود، این همکاری‏ها نتیجه‏ای نخواهد داد؛ اما یکی دیگر از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان به نقل سناتوران پاکستانی تصریح کرده است که این سناتوران می‏توانند عامل فشار بر حکومت پاکستان باشند و باید دولت افغانستان از این فرصت استفاده نماید.
به گزارش دویچه وله، به نقل از یک عضو مجلس نمایندگان کشور، تلاش‏های پارلمان‏های دو کشور در حل مشکلات موجود مفید خواهد بود، زیرا هر دو نهاد مظهر اراده‏ی مردمان دو کشور هستند.

0 پیام‌