قتل‌عام میرزاولنگ؛ چرا ماشین کشتار تروریستان متوقف نمی‌شود؟

مهدی مصباح
آنچه این روزها در سرپل اتفاق می‌افتد، دردناک و به شدت تکان‌دهنده است. عمق فاجعه به مراتب عمیق‌تر از آن گزارش شده که توسط نهادهای حکومت در مرکز ارایه می‌شود. کودکان، زنان و مردان بیگناه زیادی به صورت بی‌رحمانه تیرباران شده‌اند. رسانه‌ها خبر داده‌اند که هنوز هم شماری از ساکنان منطقه میرزاولنگ که در میان آنان زنان نیز هستند، در اسارت تروریستان قرار دارد.
بدتر از این، بی‌تفاوتی حکومت مرکزی است. حکومت تنها به انتشار اطلاعیه و اظهار تأسف بسنده کرده است. حکومت در پی هرحادثه‌ای اعلام می‌کند که جلو کشتار بیگناهان را خواهد گرفت؛ اما در عمل هیچ کار اثرگذاری انجام نمی‌دهد. در طی نزدیک به سه‌سال عمر حکومت وحدت ملی دوبار قندوز سقوط کرد؛ انفجارهای وحشتناک بار بار در کابل اتفاق افتاد؛ در غور کشتارهای تکان‌دهنده صورت گرفت و حالا براساس آنچه مسئولان محلی می‌گویند، به‌رغم درخواست‌های مکرر تا هنوز هیچ نیروی کمکی برای نجات اسیرشدگان به سرپل نرسیده است. در طی دو سال اخیر که وضعیت امنیتی در ولایت سرپل به وخامت گراییده، چندین نوبت عملیات‌های نظامی برای سرکوب تروریستان از سوی وزارت دفاع ملی برای این ولایت لغو شده است. این بی‌تفاوتی نشانه چه چیزی است؟ چرا عملیات‌های نظامی برای این ولایت لغو می‌شود؟ چرا کسی صدای مردم مظلوم سرپل را نمی‌شنود؟ چرا مسئولان در مورد این کشتارها به مردم توضیح نمی‌دهند؟ آیا مردم حق ندارند، به صداقت در گفتار و اعمال برخی صاحبانِ منصب و قدرت در حکومت شک کنند؟
در این میان، بدتر از همه، این است که برخی‌ها تلاش می‌کنند تا روی خون‌های ریخته شده خاک‌اندازی کنند. حکومت معمولا پس از هر حادثه‌ای از این‌دست، با فرستادن یک هیأت و دل‌جویی از خانواده‌های آسیب‌دیده، بسنده می‌کند. نه حکومت و نه دیگر نهادهای مسئول تلاش نکردند تا با نمایاندن عمق فاجعه‌های خلق شده، ماهیت اصلی تروریستان را برملا سازند. حکومت مسئول است که نهادهای حقوق‌بشری را به ساحات جنگی ببرد تا این نهادها از نزدیک با جنایت‌های اتفاق افتاده، آشنا شوند. باید حوادث شبیه قتل‌عام میرزاولنگ مستند شود و به سازمان‌های بین‌المللی ارایه شود تا حامیان اصلی تروریستان و کسانی که ماشین جنگی آنان را فعال نگه‌می‌دارند، تحت فشار قرار گیرند. متأسفانه دستگاه دیپلماسی کشور در این راستا کم‌ترین توفیق را هم نداشته و البته، آن را چندان جدی هم نگرفته است.
به هرحال، میرزاولنگ که منطقه‌ای استراتژیک و دارای اهمیت بالا برای ولایت سرپل و حوزه شمال عنوان می‌شود، نباید سقوط می‌کرد و سبب چنین فاجعه‌ای می‌شد. حکومت مرکزی باید آن را جدی می‌گرفت؛ اما آنچنانی که ادعا شده مقام‌های دفاعی کشور آن را جدی نگرفته‌اند؛ لذا باید هرمقامی که کوتاهی کرده به پنچه قانون سپرده شود.

0 پیام‌