فراز و فرودهای روابط کابل ـ اسلام ‎آباد به پیمان استراتژیک تبدیل می ‎شود

تردیدی نیست که مسوولان پاکستانی به ویژه سازمان استخباراتی این کشور در فراز و فرودهای جنگ و صلح افغانستان نقش دارند. آنان می‎توانند با تطمیع و فشار واردن کردن، طالبان و سایر گروه‎ های مسلح مخالف دولت افغانستان را به پای میز گفت‎وگوهای صلح بکشانند. آن‎گونه که مسوولان دولت افغانستان تاکید دارند، تامین صلح و ثبات در افغانستان به سود تمامی کشورهای منطقه و پاکستان نیز هست. در صورتی که صلح در افغانستان تامین شود، طبیعی است که فعالیت‎های تروریستی نیز محدود خواهد شد و از سویی ‎هم روابط تجاری و بازرگانی در سطح منطقه افزایش خواهد یافت. این امر همچنان به اعتمادسازی منطقه‎ ای کمک شایان خواهد کرد.

رییس جمهور کرزی؛ در نشست سالانه سازمان ملل متحد بار دیگر نقش پاکستان در مذاکرات صلح را برجسته خوانده و خواستار همکاری اسلام ‎آباد در روند گفت‎وگوهای صلح افغانستان شده است؛ اما این خواست افغانستان همواره با بی‎ میلی از سوی پاکستانی‎ها پاسخ داده شده است. گفته می‎شود همین اکنون حلقات تصمیم‎ گیرنده در رهبری طالبان در خاک پاکستان به سر می‎برند و از اشراف سازمان استخبارات نظامی پاکستان براین رهبران نیز خبرداده شده است.
با این حساب، تردیدی نیست که مسوولان پاکستانی به ویژه سازمان استخباراتی این کشور در فراز و فرودهای جنگ و صلح افغانستان نقش دارند. آنان می‎توانند با تطمیع و فشار واردن کردن، طالبان و سایر گروه‎ های مسلح مخالف دولت افغانستان را به پای میز گفت‎وگوهای صلح بکشانند. آن‎گونه که مسوولان دولت افغانستان تاکید دارند، تامین صلح و ثبات در افغانستان به سود تمامی کشورهای منطقه و پاکستان نیز هست. در صورتی که صلح در افغانستان تامین شود، طبیعی است که فعالیت‎های تروریستی نیز محدود خواهد شد و از سویی ‎هم روابط تجاری و بازرگانی در سطح منطقه افزایش خواهد یافت. این امر همچنان به اعتمادسازی منطقه‎ ای کمک شایان خواهد کرد.
با این حال، مقامات پاکستانی اعلام کرده اند، منتظر سفر هیات شورای عالی صلح افغانستان به اسلام‎ آباد، پیش از فرارسیدن عید سعید قربان هستند؛ هرچند قرار بود این هیات در روزهای پایانی ماه رمضان به پاکستان سفر کنند؛ اما گفته می‎شود که مقامات پاکستان آمادگی لازم را در زمینه با هیات افغانستان از خود نشان نداده بودند.
انتظار می‎رود که مقامات این کشور به طور صادقانه با این شورا در زمینه گشودن باب مصالحه با مخالفان مسلح همکاری کنند. به باور کارشناسان مسایل سیاسی، پاکستانی‎ ها اگر به راستی خواستار توسعه روابط میان کابل ـ اسلام‎آباد در سطح استراتژیک هستند که به تازگی میان آقای کرزی و آصف‎علی زرداری در نیویارک مطرح شده است، باید از گفت‎وگوهای صلح افغانستان حمایت کنند؛ حمایتی که بتواند به تامین صلح و ثبات در افغانستان بی‎انجامد.
همکاری اسلام‎ آباد با شورای عالی صلح به بازسازی دیوار لرزان و آسیب ‎دیده اعتماد میان دو کشور کمک خواهد کرد؛ دیواری که با پرتاب پی‎هم موشک به ولایت‎های شرقی افغانستان آسیب دیده است. قطع مداخلات نامشروع، پایان دادن به موشک ‎پراکنی ‎ها به خاک افغانستان، دست کشیدن از تهدیدهای مرزی و فراهم ساختن زمینه گفت‎وگوهای صلح دولت افغانستان با رهبران طالبان و سایر گروه‎ های مسلح مخالف دولت باید از پیش ‎شرط‎ های امضای پیمان استراتژیک با پاکستان باشد.
شماری از کارشناسان مسایل سیاسی بدین باوراند که امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و سایر کشورهای جهان به توسعه روابط افغانستان در سطح جهانی می ‎انجامد؛ اما همواره تاکید صورت گرفته که این پیمان‎ها باید به شکل درست آن مدیریت شود. در صورتی که کابل با اسلام ‎آباد نیز پیمان استراتژیک امضا کند، این پیمان باید جدی‎تر مدیریت شود؛ زیرا در قالب این پیمان افغانستان می‎تواند بسیاری از خواست‎ های مشروع خود همانند دست ‎یافتن به صلح پایدار را دنبال کند.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial