شبکه حقانی عامل رویداد انتحاری ولایت پکتیکا است/ دشمنی آشکار با مردم افغانستان

داکتر صادق مدبر؛ رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی در واکنش به این حمله در صفحه فیسبوک خود نوشته است: «تروریستان، پیوسته کوشیده‌اند تا مانع آسایش و آرامش مردم شوند و اوضاع امنیتی کشور را آشفته سازند. حملات کور و نابخشودنی آنان، پیامی جز دشمنی آشکار با مردم افغانستان ندارد. همچنین هدف قراردادن غیرنظامیان نهایت درماندگی و ذلت تروریستان را به اثبات می‌رساند.» از سویی‌هم، محمداشرف غنی؛ رییس جمهور و جنرال عبدالرشید دوستم؛ معاون اول وی صبح روز دوشنبه به دیدار زخمی‌های این رویداد رفتند. رییس جمهور غنی هنگام دیدار از زخمی‌های این رویداد، این حمله را «وحشیانه و بی‌رحمانه» خوانده است.

اداره امنیت ملی کشور اعلام کرده که عامل رویداد انتحاری ولایت پکتیکا که به کشته و زخمی شدن ده‌ها تن انجامید، شبکه حقانی می‌باشد.

اداره عمومی امنیت ملی کشور امروز (دوشنبه ـ 3 قوس) با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرد که حمله بر تماشاگران یک بازی والیبال در ولسوالی یحیی‌خیل ولایت پکتیکا از سوی شبکه حقانی راه‌اندازی شده بود. براساس خبرنامه اداره امنیت ملی، این حمله توسط دو تن از افراد وابسته به شبکه حقانی به نام‌های قاری عمری و ملا رحیم‌الله مشهور به ملاکبیر طراحی شده و شخص انتحاری هلاک‌شده اسماعیل نام داشت.

در این خبرنامه آمده است: «ملا کبیر پسر کریم خان باشنده اصلی همین قریه غیبی‌خیل است که حمله در آن راه‌اندازی گردیده است. قبلا در ماه مبارک رمضان هم قاری میراحمد مشهور به چوته مصطفی نیز چنین حمله را در ولسوالی اورگون سازماندهی نموده بود.»

این حمله عصر روز یک‌شنبه هنگامی رویداد که صدها تن سرگرم تماشای یک بازی والیبال بودند. گفته می‌شود در این رویداد دست‌کم 60 تن جان باخته و ده‌ها تن دیگر زخمی شده‌اند. از سویی‌هم، عطاالله فضلی؛ معاون والی پکتیکا گفته تعداد زخمی‌های این رویداد به ۷۱ تن رسیده است.

وزارت داخله نیز با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرد که در میان کشته شدگان این حمله انتحاری ده تن از منسوبین پولیس محلی نیز شامل‌اند.

دشمنی آشکار با مردم افغانستان

در همین حال، داکتر صادق مدبر؛ رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی در واکنش به این حمله در صفحه فیسبوک خود نوشته است: «تروریستان، پیوسته کوشیده‌اند تا مانع آسایش و آرامش مردم شوند و اوضاع امنیتی کشور را آشفته سازند. حملات کور و نابخشودنی آنان، پیامی جز دشمنی آشکار با مردم افغانستان ندارد. همچنین هدف قراردادن غیرنظامیان نهایت درماندگی و ذلت تروریستان را به اثبات می‌رساند.»

از سویی‌هم، محمداشرف غنی؛ رییس جمهور و جنرال عبدالرشید دوستم؛ معاون اول وی صبح روز دوشنبه به دیدار زخمی‌های این رویداد رفتند. رییس جمهور غنی هنگام دیدار از زخمی‌های این رویداد، این حمله را «وحشیانه و بی‌رحمانه» خوانده است.

به گزارش رسانه‌ها، رییس‌جمهور غنی گفته که حمله بر مردم ملکی هیچ‌گونه توجیه انسانی و اسلامی ندارد. آقای غنی به والی پکتیکا دستور داده هیات تحقیق را به محل حادثه بفرستد و هرچه زودتر عاملان این حمله را شناسایی و بازداشت نماید.

جنرال دوستم نیز هنگام دیدار با زخمی‌های این حادثه به آن‌ها وعده داد که حکومت انتقام این کار دشمنان مردم افغانستان را می‌گیرد.

واکنش بین‌المللی

سفارت امریکا در کابل این حمله را محکوم کرده است. این سفارت با نشر خبرنامه‌ای این حمله را «وحشیانه» خوانده و با خانواده‌های قربانیان این رویداد اظهار غم‌شریکی کرده است.

یوناما یا نمایندگی سیاسی ملل متحد در افغانستان نیز این حمله را محکوم کرده و با نشر اعلامیه‌ای گفته حملات انتحاری در محلات تجمع غیرنظامیان نقض شدید قوانین بشری بین‌المللی به شمار می‌رود و از قضایای جرایم جنگی شمرده می‌شود.

همچنان، رییس کمیته بین‌المللی المپیک این حمله انتحاری را محکوم کرده است. توماس باخ در یک اعلامیه گفت: «این یک حمله بزدلانه بود و من از جانب کل کمیته المپیک این عمل وحشیانه را که تماشاگران بی‌گناه یک مسابقه ورزشی را هدف قرار داد، محکوم می‌کنم.»

0 پیام‌