سیمرغ؛ عملیات مستقلانه اردوی ملی برای نابود سازی مخالفان مسلح

راه ‏اندازی این عملیات، ثابت کرد که نیروهای امنیتی توانایی عقب‏ راندن و درهم ‏کوبیدن مخالفان مسلح را به خوبی پیدا کرده ‏اند و در آستانه 2014 و به عهده ‏گیری مسوولیت‏های کامل امنیتی با این عملیات‏ها، اعتماد مردم به نیروهای امنیتی تردید ناپذیر شده است. با آن‏هم، انتقادهایی نیز بر رهبری این نیروها وارد. یکی از انتقادها، ترک کردن مناطق پاک‏سازی شده از سوی نیروهای امنیتی کشور دانسته می‏شود. بارها دیده شده که پس از پاک‏سازی موفقانه بسیاری از مناطق و مسیرهای ارتباطی، متأسفانه رهبری نیروهای امنیتی برای حفظ این مناطق یا ناموفق بوده‏ اند با برنامه لازم را نداشته‏ اند؛ اما انتظار می‏رود که این‏بار چنین

نخستین «عملیات بزرگ» به رهبری اردوی ملی، علیه مخالفان مسلح در ولسوالی ازره ولایت لوگر راه ‏اندازی شده است. این عملیات، گام بلند ارتش علیه «اهداف بزرگ» مخالفان مسلح عنوان می‏گردد. گروه ‏های مسلح مخالف در این ولسوالی که گفته می‏شود «بزرگ‏ترین مرکز نظامی» خود را تأسیس کرده بودند، برنامه‏ داشتند تا چهار ولایت کابل، لوگر، پکتیا و ننگرهار و شاهراه بین کابل و ننگرهار را ناامن سازند. تا هنوز، شمار زیاد از مخالفان مسلح به شمول تروریستان خارجی در این ولسوالی از سوی نیروهای ارتش کشته و بازداشت شده ‏اند؛ اما مشخص نیست که این جنگجویان اتباع کدام کشورها اند.
تیرباران کردن هشت کارگر در ده روز پیش، شکایت گسترده مردم لوگر به ویژه باشندگان ازره از وجود تروریستان و تهدیدهایی را که این تروریستان در ماه‏ های اخیر در برابر کابل و مناطق اطراف لوگر ایجاد کرده بودند، ظاهراً ارتش را واداشته تا این عملیات را راه ‏اندازی کند. مسوولان در وزارت دفاع ملی گفته‏ اند که در این عملیات، سربازان اردو را نیروی هوایی اردو از هوا و پولیس ملی از زمین حمایت می‏کنند.
با گذشت چند روز از این عملیات، نشان می‏دهد که اردوی ملی برای حفظ جان غیرنظامیان دقت دارد و برای خود آنان نیز تلفات جدی وارد نشده است؛ اما آنان ضربه ‏های محکم بر پیکر مخالفان مسلح وارد کرده‏ اند؛ ضربه ‏هایی که تروریستان را از اهداف شومی که در سر داشتند، بازداشته است.
از سویی‏هم، راه ‏اندازی این عملیات، ثابت کرد که نیروهای امنیتی توانایی عقب‏ راندن و درهم ‏کوبیدن مخالفان مسلح را به خوبی پیدا کرده ‏اند و در آستانه 2014 و به عهده ‏گیری مسوولیت‏های کامل امنیتی با این عملیات‏ها، اعتماد مردم به نیروهای امنیتی تردید ناپذیر شده است. با آن‏هم، انتقادهایی نیز بر رهبری این نیروها وارد. یکی از انتقادها، ترک کردن مناطق پاک‏سازی شده از سوی نیروهای امنیتی کشور دانسته می‏شود. بارها دیده شده که پس از پاک‏سازی موفقانه بسیاری از مناطق و مسیرهای ارتباطی، متأسفانه رهبری نیروهای امنیتی برای حفظ این مناطق یا ناموفق بوده‏ اند با برنامه لازم را نداشته‏ اند؛ اما انتظار می‏رود که این‏بار چنین نباشد. اقدام به موقع نیروهای امنیتی برای نابودسازی مخالفان مسلح در لوگر و مناطق دیگر قابل ستایش است؛ اما باید با پایان این عملیات، قرارگاه‏های مستحکم نیروهای امنیتی بر ویرانه‏های به جا مانده از مخالفان مسلح برافراشته شود. مردم نیز مسوولیت دارند تا در کنار سربازان کشور خود به پا خیزند و نگذارند که این آزمون بزرگ، دچار مشکل شود.
به هر حال، نیاز هست که نیروهای امنیتی برنامه‏ وسیع‏تری را برای پاک‏سازی مناطق مختلف کشور از وجود تروریستان و دهشت‏افکنان روی دست گیرند. همین اکنون نگرانی‏هایی از نفوذ تروریستان به مناطق امن کشور همانند ولایت‏های شمالی حکایت دارد، با توجه به نزدیک شدن سال 2014 این، خود، یک مساله نگران کننده است که بایستی برای آن تدبیرسنجی درست شود.
روی‏هم‏رفته، اگر نیروهای امنیتی پس از پاک‏سازی مناطق ناامن، بتوانند امنیت را در این مناطق به صورت دوام‏دار و بدون سکتگی جدی تأمین کنند، نگرانی‏های موجود از افغانستان پس از 2014 نیز رفع خواهد شد. با رفع این نگرانی‏ها، اقتصاد که به دغدغه اصلی مردم تبدیل شده است، نیز رونق دوباره خواهد گرفت.

0 پیام‌