سفر وزیر خارجه به لیتوانیا/ مساله حملات موشکی پاکستان در سازمان ملل مطرح می‏شود

در حالی که تا چند روز دیگر نشست سالانه سازمان ملل متحد با حضور سران کشورهای مختلف جهان برگزار می شود، سخنگوی وزارت خارجه کشور می گوید که موضوع حملات موشکی پاکستان به بخش های شرقی کشور، در بیانیه رسمی وزیر امور خارجه در این نشست مطرح خواهد شد. همچنان امروز قرار است زلمی رسول؛ بخاطر اشتراک در کنفرانس بین المللى که بخاطر پیشرفت اقتصاد پایدار افغانستان به اشتراک ٢٠ کشور و سازمان هاى ملى و بین المللى در کشور لیتوانیا برگزار میگردد، امروز (دوشنبه) عازم لیتوانیا شود.

در حالی که قرار است تا چند روز دیگر نشست سالانه سازمان ملل متحد با حضور سران کشورهای مختلف جهان برگزار شود، سخنگوی وزارت خارجه کشور می گوید که موضوع حملات موشکی پاکستان به بخش های شرقی کشور، در بیانیه رسمی وزیر امور خارجه در این نشست مطرح خواهد شد. همچنان امروز قرار است زلمی رسول؛ بخاطر اشتراک در کنفرانس بین المللى که بخاطر پیشرفت اقتصاد پایدار افغانستان به اشتراک ٢٠ کشور و سازمان هاى ملى و بین المللى در کشور لیتوانیا برگزار میگردد، امروز (دوشنبه) عازم لیتوانیا شود.
از یک و نیم سال بدین سو، راکت پراکنی های نظامیان پاکستانی به ساکنان بخش های شرقی کشور خسارت های جانی و مالی فراوانی را در پی داشته است.
جانان موسی زی؛ سخنگوی وزارت خارجه کشور روز یک شنبه (26 سنبله) در یک نشست خبری اعلام کرد که موضوع ادامه حملات راکتی پاکستان بر بخش های شرقی کشور در بیانیه رسمی زلمی رسول، در شورای امنیت سازمان ملل متحد، بازتاب می یابد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که ارجاع این موضوع به شوراى امنیت سازمان ملل متحد از صلاحیت هاى وزارت امور خارجه کشور نیست. وی افزود که اگر چنین تصمیمی از جانب دولت افغانستان اتخاذ شود، البته در سطوح بالاتر، وزارت امور خارجه مکلف است آن را تطبیق کند.
سفر هیات چینی کابل
همچنان وی از سفر یک هیات چینایی به افغانستان به منظور امضای اسناد دو جانبه امنیتی و اقتصادی خبرداد و گفت: «در پهلوی امضای طرح تطبیق اعلامیه استراتیژیک افغانستان و چین که در ماه جون میان روسای جمهور دو کشور امضا شد، قرار است اسناد دیگر دو جانبه هم در عرصه همکاری های اقتصادی و امنیتی بین دو کشور به امضا برسد. سندی که در رابطه به همکاری های امنیتی میان چین و افغانستان به امضا می رسد متمرکز است بر حمایت مردم چین از تقویت و انکشاف پولیس افغانستان».
به گفته وی، هدف کلی و اساسی سفر این هیات عالیرتبه چین به افغانستان، تقویت هر چه بیشتر روابط دو جانبه بین افغانستان و چین می باشد.
وزیر خارجه به لیتوانیا می رود
وی همچنان اعلام کرد که قرار است وزیر امور خارجه کشور بخاطر اشتراک در کنفرانس بین المللى که بخاطر پیشرفت اقتصاد پایدار افغانستان به اشتراک ٢٠ کشور و سازمان هاى ملى و بین المللى در کشور لیتوانیا برگزار میگردد، امروز (دوشنبه) عازم لیتوانیا شود.
وى گفت که رسول بعد از سفر لیتوانیا، برای اشتراک در مجمع عمومی سازمان ملل متحد  به نیویارک و متعاقبا به واشنگتن دی سی نیز سفر می نماید تا ملاقات های دو جانبه با مقامات امریکایی انجام دهند که تدویر اولین جلسه کمیسیون مشترک افغانستان و ایالات متحده امریکا در چارچوب موافقت نامه همکاری های استراتیژیک دراز مدت نیز شامل آن می باشد.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial