سفر رییس ارتش پاکستان به کابل؛ اسلام‌آباد به دنبال شکار است

نادر فهیم

جنرال قمر بجوا؛ رییس ستاد ارتش پاکستان دیروز وارد کابل شد و با رییس‌جمهور غنی روی امنیت منطقه، روابط دوجانبه کابل ـ اسلام‌آباد، صلح و ثبات، مبارزه با تروریزم، حمل و نقل و تجارت، مناسبت‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت افغانستان و پاکستان تبادل نظر کرده‌اند.

این سفر در حالی انجام شده که نزدیک به یک‌ماه از اعلام استراتژی جدید امریکا در خصوص جنوب آسیا و افغانستان سپری می‌شود.

ظاهراً این استراتژی، پاکستان را در وضعیت دشوار قرار داده و مقام‌های رده نخست این کشور، سفرهایی به کشورهای منطقه داشته‌اند؛ اما سفر جنرال بجوا به کابل می‌تواند حامل پیام‌های مهمی در این خصوص باشد.

اسلام‌آباد از اعلام استراتژی جدید امریکا ناراحت است و این ناراحتی را به صراحت اعلام کرده‌اند. مقام‌های پاکستانی تلاش می‌کنند تأثیرگذاری آن را با سفرهای دیپلماتیک به کشورهای همسایه و منطقه به حداقل برسانند؛ هرچند از خنثی‌سازی آن ناامید به نظر می‌رسند؛ زیرا گفته می‌شود که اسلام‌آباد ماه‌ها تلاش کرد تا مانع اعلام این استراتژی شود که سرانجام به این هدف نرسید.

متأسفانه حاکمان پاکستانی بجای تأمین روابط براساس حسن‌ همجواری، همواره در پی ایجاد یک دولت طرفدار اسلام‌آباد در کابل بوده‌اند و برای تحقق این هدف از خشونت‌گراترین گروه‌ها حمایت کردند؛‌ اما اکنون پس از شانزده سال، باید به این نتیجه رسیده باشند که این هدف دست‌نیافتی است. اسلام‌آباد باید راه مصالحه با کابل را در پیش گیرد، دست از حمایت تروریستان بردارد، لانه‌های امن آنان را نابود کند و اجازه دهد تا روند دولت‌سازی در افغانستان بدون اخلال‌گری شکل گیرد.

البته، اعلام این استراتژی برای کابل نیز یک فرصت است تا از آن به نفع صلح و ثبات افغانستان و منطقه استفاده کند. افغانستان با حمایت‌های کلان بین‌المللی که دارد، این شانس را نباید از دست بدهد.

با این حال، مشخص نیست که آیا در سفر جنرال بجوا کابل توانسته پاکستان را قناعت دهد که از زیاده‌خواهی‌ها دست بردارد یا خیر؟ گرچه این پاسخ بعدها روشن خواهد شد؛ اما با توجه به آنچه پاکستانی‌ها در گذشته انجام داده‌اند، بعید است که آنان از مداخله در امور افغانستان به این زودی دست بردارند.

0 پیام‌