سرمایه‌گذاری 150 میلیون دالری هند در بندر چابهار ایران

به تازگی مقامات هندی اعلام کرده که این کشور 150 میلیون دالر را در بندر چابهار ایران سرمایه‌گذاری می‌کند. دیروز (چهارشنه ـ 5حوت)، نارندرا مودی نخست‌وزیر هند در نشست کابینه‌ این کشور گفت که هند در بندر چابهار ایران قرار است 150 میلیون دالر را سرمایه‌گذاری کند. این کمک‌ها در حالی صورت می‌گیرد که دهلی‌نو در ماه می 2015 اعلام کرده بود که این کشور حاضر است تا برای توسعه بندر چابهار با تهران از لحاظ مالی همکاری نماید.

گزارش از:عصمت الله بیانی

به تازگی مقامات هندی اعلام کرده که این کشور 150 میلیون دالر را در بندر چابهار ایران سرمایه‌گذاری می‌کند.

دیروز (چهارشنه ـ 5حوت)، نارندرا مودی نخست‌وزیر هند در نشست کابینه‌ این کشور گفت که هند در بندر چابهار ایران قرار است 150 میلیون دالر را سرمایه‌گذاری کند.

این کمک‌ها در حالی صورت می‌گیرد که دهلی‌نو در ماه می 2015 اعلام کرده بود که این کشور حاضر است تا برای توسعه بندر چابهار با تهران از لحاظ مالی همکاری نماید.

با این حال مقام‌های وزارت تجارت و صنایع ابراز امیدواری می‌کنند که توسعه بندر چابهار برای افغانستان از لحاظ اقتصادی از اهمیت زیاید برخوردار است.

مسافر قوقندی سخنگوی این وزارت گفته که توسعه این بندر نه تنها برای افغانستان و ایران بوده بلکه برای کشورهای منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است و افغانستان از این کار هند استقبال می کند.

وی افزود، حکومت افغانستان خواهان توجه بیشتر کشورهای استفاده کننده از این بندر بوده خواهان افزایش ظرفیت در این بندر می‌باشد.

هم اکنون، کشتی‌ها در بندر چابهار با تناژ بلند بیایند، لنگر انداخته نمی‌توانند و تنها کشتی‌های با تناژ پایان لنگر می‌اندازند تا هر حدی که ظرفیت بندر چابهار بلند می‌رود، مطمیناً که برای وصل شدن و نزدیک شدن منطقه، استفاده از بندر چابهار برای کشورهای مثل افغانستان، هندوستان و آسیای میانه بسیار موثر واقع می‌شود.

همچنان مقام‌های افغانستان ابراز امیدواری می‌کنند که با کمک مالی هند و توسعه بندر چابهار اتکای افغانستان با تجارت به پاکستان کمتر می‌شود.

به گفته این مقام‌ها در یک سال اخیر صادرات و واردات افغانستان از تندر کراچی کمتر شده است.

این در حالی است که هم اکنون افغانستان سالانه بخاطر صادرات و واردات کالا از بندر کراچی 500 تا 700 میلیون دالر به پاکستان مالیه می دهد.

0 پیام‌