سایه اسلام‌آباد بر روابط کابل ـ پکن

سفر سه‌روزه رییس‌جمهور اشرف‌غنی احمدزی به چین سه‌شنبه این هفته آغاز شد. در برنامه سفر آقای احمدزی، امضای پیمان استراتژیک میان کابل ـ بیجنک، شرکت در کنفرانس پروسه استانبول، گفت‌وگو با مقام‌های چینی روی مسایل امنیتی و اقتصادی و همچنان، سخنرانی در دانشگاه شینهوا گنجانده شده است. براساس آنچه وزارت امور خارجه کشور می‌گوید؛ رییس‌جمهور را در این سفر، افزون بر مقام‌های دولتی، شماری از بازرگانان کشور همراهی می‌کنند. چین و افغانستان، روابط نزدیکی بازرگانی دارند. برعلاوه، چین در بخش استخراج معادن افغانستان

سفر سه‌روزه رییس‌جمهور اشرف‌غنی احمدزی به چین سه‌شنبه این هفته آغاز شد. در برنامه سفر آقای احمدزی، امضای پیمان استراتژیک میان کابل ـ بیجنک، شرکت در کنفرانس پروسه استانبول، گفت‌وگو با مقام‌های چینی روی مسایل امنیتی و اقتصادی و همچنان، سخنرانی در دانشگاه شینهوا گنجانده شده است.

براساس آنچه وزارت امور خارجه کشور می‌گوید؛ رییس‌جمهور را در این سفر، افزون بر مقام‌های دولتی، شماری از بازرگانان کشور همراهی می‌کنند. چین و افغانستان، روابط نزدیکی بازرگانی دارند. برعلاوه، چین در بخش استخراج معادن افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است. با این حال، کابل، همواره انتظار داشته تا چین، به عنوان همسایه و کشور قدرت‌مند و تأثیرگذار منطقه، در تأمین صلح و آوردن ثبات در افغانستان همکاری داشته باشد. افغانستان پیوسته کوشیده تا روابط سیاسی و اقتصادی خود را با چین توسعه دهد. به همین دلیل، حامد کرزی؛ رییس‌جمهور پیشین، خود، چندین‌بار به چین سفر کرد. کابل، حتی در قبال مساله تایوان، از پکن حمایت کرد؛ اما متأسفانه تا اکنون، گام استواری از سوی دولت‌مردان بیجنگ در این راستا، برداشته نشده و آنان علاقه‌مندی خود را تنها به بخش‌ اقتصادی نشان‌داده‌اند.

کارشناسان می‌گویند که چین از نفوذ قابل ملاحظه‌ای بر اسلام‌آباد برخوردار است. این کشور می‌تواند بر پاکستان فشار بیاورد تا در تأمین صلح و آوردن ثبات پایدار با افغانستان همکاری صادقانه داشته باشد. انتظار می‌رود، هیأت افغانستان در این سفر، رهبران چین را قناعت دهد تا به صورت جدی برای آوردن صلح افغانستان همکار کند. بدون شک، پکن نیز این مساله را به خوبی می‌داند که افراطگرایی روزبه‌روز در حال رشد است. در بخش‌هایی از چین، نشانه‌های آشکاری از نفوذ تروریستان دیده می‌شود.

کشورهای همسایه چین نیز از ویران‌گری‌های تروریستان و شبکه‌های هراس‌افکن رنج می‌برند. حالا اگر دولت‌های منطقه، در این زمینه با هماهنگ و متحدانه عمل نکنند، سرکوب کردن این شبکه‌ها کاری دشوار و دور از ذهن خواهد بود. چین می‌تواند نقش بارزی در هماهنگ کردن دولت در این راستا داشته باشد.

از سویی‌هم، گفته می‌شود با توجه اختلاف‌های مرزی میان هند و چین، اسلام‌‌آباد برای پکن از اهمیت بیش‌تر برخوردار است. رهبران پاکستانی با استفاده از این فرصت، تلاش می‌کنند تا چین از دیدگاه آنان به افغانستان ببیند. انتظار می‌رود، چینی‌ها به مساله افغانستان به صورت مستقلانه نگاه کنند.

همچنان، انتظار می‌رود در این سفر، مساله متوقف ماندن پروژه‌های استخراج معادن کشور که به عهده چینی‌ها است، مطرح گردد و راه‌حلی برای آن جستجو شود. در کنار این، سرمایه‌گذاران چین تشویق شوند تا به افغانستان سرمایه‌گذاری کنند؛ زیرا کشور ما زمینه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری خارجی دارد.

 

روی‌هم‌رفته، نخستین سفر رییس‌جمهور به چین که یکی از قدرت‌مندترین کشورهای جهان است، از اهمیت ویژه برخوردار می‌باشد. هیأت افغانستان باید از این سفر، به عنوان یک فرصت طلایی استفاده کرده و باب همکاری‌‌های محکم و دوام‌دار را با این کشور باز کنند.

0 پیام‌