رییس جمهور کرزی: می خواهیم خشونت علیه زنان در کشور کاملاً محو شود

رییس جمهور کرزی در مراسم گرامی داشت از 8 مارچ روز جهانی زن گفت که ما می خواهیم خشونت علیه زنان در افغانستان کاملاً محو شود و در این راستا باید مردان افغانستان بیشتر غیرت کنند. آقای کرزی همچنان تصریح کرد: «افغانستان تنها یک راه دارد و آن رفتن بسوی ترقی و پیشرفت است.» در این همایش که روز گذشته (شنبه – 17 حوت)، در تالار لیسه عالی امانی در کابل برگزار شده بود، رییس جمهور تصریح کرد که افغانستان برای رفتن به سوی ترقی و پیشرفت عجله دارد. وی گفت: «می خواهیم

رییس جمهور کرزی در مراسم گرامی داشت از 8 مارچ روز جهانی زن گفت که ما می خواهیم خشونت علیه زنان در افغانستان کاملاً محو شود و در این راستا باید مردان افغانستان بیشتر غیرت کنند. آقای کرزی همچنان تصریح کرد: «افغانستان تنها یک راه دارد و آن رفتن بسوی ترقی و پیشرفت است.»

در این همایش که روز گذشته (شنبه – 17 حوت)، در تالار لیسه عالی امانی در کابل برگزار شده بود، رییس جمهور تصریح کرد که افغانستان برای رفتن به سوی ترقی و پیشرفت عجله دارد. وی گفت: «می خواهیم قدم های محکم بگذاریم و باید همقدم جهان شویم که این کار کوشش و تلاش زیادی از ما می خواهد.»

وی با اشاره به مشکلات زنان در کشور گفت که تنها راه «ترقی بنیادی» وضعیت زنان افغانستان در تعلیم یافته شدن آنان است. آقای کرزی تاکید کرد که راه رسیدن به این پیشرفت ها درس، تعلیم و تربیه است و از هیچ راه دیگری نمی توانیم به این مقصد برسیم.

رییس جمهور کرزی همچنان به آمار و ارقام خشونت های انجام شده علیه زنان در کشور اشاره کرد و گفت که ما می خواهیم خشونت علیه زنان در افغانستان کاملاً محو شود و در این راستا باید مردان افغانستان بیشتر غیرت کنند. خشونت علیه زنان قوت مردان را نشان نمی دهد بلکه نمایانگر ضعف و بیچارگی آنان می باشد.

آقای کرزی خطاب به عالمان دین، بزرگان و متنفذین کشور گفت که در مساجد و محافل مردم را تشویق جدی به احترام، عزت و حرمت زن نمایند. جامعه عنعنوی ما این خصوصیت را دارد اما این باید بیشتر تقویت گردد.

خوشبینی رییس جمهور از تداوم بهبود وضعیت زنان در کشور

رییس جمهور کرزی با اشاره به دستاوردهای یک دهه گذشته در بخش زنان گفت که دستاورد های زنان در عرصه های تعلیم و صحت و حضور فعال آنان در بخش های مختلف جامعه به دلیلی است که مردم افغانستان خواستار بوده اند و همیشه آنرا تشویق کرده اند.

وی همچنان بر حضور گسترده زنان در عرصه آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: «این روند پیشرفت زنان افغانستان قدم های رو به جلو است و مطمئنأ حکومت آینده افغانستان نیز قدم های بهتر و محکم تری در این راستا می گذارد.»

رییس جمهور همچنان از کمک های جامعه جهانی در بهبود وضعیت زنان کشور تشکر کرد؛ اما گفت: « دستاورد های افغانستان، دستاورد مردم افغانستان بخصوص زنان می باشد.»

تاکید بر نقش تاثیرگذار زنان در انتخابات

رییس جمهور کرزی همچنان در بخش دیگری از سخنان خود به نقش تاثیرگذار زنان در انتخابات اشاره کرد و گفت که زنان در انتخابات پیشرو باید سهم پر رنگ بگیرند و با حضور گسترده خویش در پای صندوق های رای سرنوشت آینده شان را رقم زنند.

آقای کرزی با تشویق زنان به شرکت در انتخابات، گفت: «زن ها از طریق آرای خود نشان دهند که رییس جمهور آینده را همین ها تعیین می کنند. در انتخابات گذشته اگر رأی های زنان نبود، خارجی ها چاره مرا کرده بودند.»

رییس جمهور کرزی همچنان در فرمانی به مناسبت روز جهانی زن دستور به تخفیف حکم محبوسین زن در کشور داد.

براساس این حکم، برای کودکان نسوان که بیش از ۵ سال محکوم به حبس گردیده اند؛ یکسال تخفیف داده شده است. همچنین برای زنانی که به جزای بیش از ده سال محکوم گردیده باشند؛ یکسال و شش ماه تخفیف داده شده است.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial