رییس جمهور کرزی: دولت در انتخابات بی طرف است

رییس جمهور کرزی در تازه ترین نشست خود با اعضای کابینه، بر بی طرفی دولت در انتخابات تأکید کرده و به تمامی مسوولان و کارمندان دولتی به ویژه والیان و وزیران دستور داده تا از امکانات دولتی به سود هیچ کاندیدایی استفاده نکنند. آقای کرزی دیروز (دوشنبه ـ 21 دلو) در نشست هفتگی کابینه، اظهار داشت که طرفداران هیچ کاندیدایی حق ندارند تحت این عنوان که گویا حمایت رییس جمهور با تیم آن ها است به مردم افغانستان معلومات نادرست بدهند.

رییس جمهور کرزی در تازه ترین نشست خود با اعضای کابینه، بر بی طرفی دولت در انتخابات تأکید کرده و به تمامی مسوولان و کارمندان دولتی به ویژه والیان و وزیران دستور داده تا از امکانات دولتی به سود هیچ کاندیدایی استفاده نکنند.

آقای کرزی دیروز (دوشنبه ـ 21 دلو) در نشست هفتگی کابینه، اظهار داشت که طرفداران هیچ کاندیدایی حق ندارند تحت این عنوان که گویا حمایت رییس جمهور با تیم آن ها است به مردم افغانستان معلومات نادرست بدهند.

پیش تر، نیز رییس جمهور کرزی طی نشستی با مسوولان کمیسیون های انتخاباتی بر طرفی کامل نهادهای حکومتی تأکید کرده بود. وی همچنان گفته بود که هر مسوول حکومتی که در روند انتخابات دخالت کند، از وظیفه اش برکنار خواهد شد.

در همین حال، آقای کرزی گفته که مسوولان و کارمندان دولتی به عنوان شهروندان کشور حق دارند که در مورد کاندیدان مورد علاقه شان نظر مشخص خود را داشته باشند؛ اما وی افزوده که به هیچ وجه آنان نمی توانند از امکانات دولتی به نفع و یا ضرر کاندیدای مشخصی استفاده کنند.

این اظهارات در حالی صورت می گیرد، دست کم ده روز از آغاز رقابت های انتخاباتی سپری می شود. تقریبا، تمامی کاندیداها برنامه های انتخاباتی خود را برای مردم تشریح کرده و کارزارهای انتخاباتی با سرعت جریان دارد.

زمینه سازی برای انتخابات شفاف و عادلانه

در نشست دیروز کابینه، همچنان آقای کرزی گفته که وظیفه حکومت افغانستان است تا زمینه انتخابات شفاف و عادلانه را برای همه مردم افغانستان، فراهم سازد.

حامد کرزی با تاکید خاطر نشان کرده که برای برگزاری یک انتخابات شفاف و عادلانه در کشور متعهد است و هیچگونه مداخلات خارجی را در انتخابات اجازه نمی دهد.

با این حال، نگرانی های اساسی در مورد انتخابات، ناامنی های جاری است. از آغاز رقابت های انتخاباتی تا کنون، چندین مورد حمله به جان پیکارگران ستادهای انتخاباتی کاندیداها صورت گرفته است.

کارشناسان بدین باوراند که استخبارات بیگانه در پی اخلال روند انتخابات است و با حمله کارمندان انتخابات و ستادهای انتخاباتی، می خواهند مردم را به این روند ملی، بدبین سازند.

تلاش ها برای تأمین انتخابات انتخابات

اما دیروز سخنگوی وزارت امور داخله گفت که ده ها مورد عملیات پاک سازی را به منظور تأمین امنیت بهتر انتخابات راه اندازی کرده اند.

صدیق صدیقی در یک نشست خبری از دستاوردهای این عملیات به خبرنگاران یادآوری کرد و گفت که در نتیجه این عملیات ها 79 مخالف مسلح کشته و 47 تن بازداشت گردیده اند. وی افزود که 177 حلقه ماین و هزاران گیلوگرام مواد انفجاری نیز در این عملیات بدست آمده است.

با این حال، سخنگوی وزارت داخله می گوید، از میان 323 مرکز جدید رای دهی که اخیراً فهرست آن از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به نشر رسیده، تنها امنیت شش مرکز آن را تامین کرده نمی توانند.

پیشتر، فهرست 6845 مرکز رای دهی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به هدف تامین امنیت آن به نهادهای امنیتی کشور سپرده شده بود؛ اما وزارت داخله گفته که نیروهای امنیتی از میان این مراکز رای دهی امنیت 414 مرکز آن را تامین کرده نمی توانند.

براساس جدول انتخاباتی، قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در 16 حمل 1393 برگزار شوند.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial