تازه‌ها:

رییس جمهور کرزی: تامین امنیت شرط اصلی “ما” در موافقتنامه امنیتی با امریکا است

رییس جمهور کرزی با اشاره به موافقتنامه امنیتی کابل – واشنگتن تاکید کرد که تامین امنیت در افغانستان شرط اصلی “ما” در این موافقتنامه است. آقای کرزی که روز گذشته (شنبه -21 ثور)، با ویلیام برنز؛ معاون وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در ارگ ریاست جمهوری صحبت می کرد گفت که تامین امنیت در افغانستان در زمینه امضای موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و امریکا بسیار مهم است و از شروط اصلی کابل می باشد.

رییس جمهور کرزی با اشاره به موافقتنامه امنیتی کابل – واشنگتن تاکید کرد که تامین امنیت در افغانستان شرط اصلی “ما” در این موافقتنامه است.
آقای کرزی که روز گذشته (شنبه -21 ثور)، با ویلیام برنز؛ معاون وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در ارگ ریاست جمهوری صحبت می کرد گفت که تامین امنیت در افغانستان در زمینه امضای موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و امریکا بسیار مهم است و از شروط اصلی کابل می باشد.
روند صلح، موافقتنامه امنیتی کابل – واشنگتن، درگیری های مرزی با پاکستان و مسایل منطقه ای محور صحبت های دو طرف را در این دیدار تشکیل می داد.
بربنیاد خبرنامه ای که از سوی دفتر ریاست جمهوری نشر شد، آقای کرزی در این دیدار تاکید کرد که تامین امنیت در افغانستان برای امضای موافقتنامه امنیتی میان دو کشور بسیار مهم می باشد و ایالات متحده امریکا باید بر همکاری و تلاش هایش در جهت موفقیت روند صلح افغانستان ادامه دهد.
این در حالی است که رییس جمهور کرزی چندی پیش در مراسم گرامی داشت از هشتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه کابل گفته بود که ایالات متحده امریکا از افغانستان درخواست 9 پایگاه نظامی کرده و ما نیز با آن موافقیم؛ مشروط براین که امریکا امنیت را تامین کرده و زیربناهای کشور را تقویت بخشد.
تاکید وزارت خارجه بر خواست رییس جمهور
در همین حال، زلمی رسول؛ وزیر امور خارجه کشور که روز گذشته (شنبه – 21 ثور) در دومین جلسه کمسیون دو جانبه افغانستان و امریکا با ویلیام برنز صحبت می کرد بر ضرورت بهبود سطح زندگی و ایجاد فرصت های درخشان کشور تاکید کرد و گفت: «همکاری افغانستان و امریکا باید به صلح، امنیت و بهبود سطح زندگی و ایجاد فرصت‌ها برای مردم افغانستان منجر شود.»
آقای رسول در دومین جلسه کمیسیون دو جانبه افغانستان و امریکا جلسات این کمیسیون را فرصتی مناسب برای بازنگری وضعیت روابط دو جانبه و پیشرفت ‌های صورت گرفته پس از امضای موافقتنامه استراتژیک میان دو کشور عنوان کرد.
وزیر خارجه همچنان تصریح کرد که با تکمیل شدن روند واگذاری مسوولیت های امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای افغان و حرکت افغانستان به سوی دهه تحول، ایالات متحده امریکا باید سطح همکاری های خود را گسترش دهد.
برگزاری موفقانه انتخابات آینده از اولویت های دولت
به تصریح آقای رسول توافق بر سر موافقتنامه دو جانبه امنیتی و همکاری ‌های دفاعی و همچنین حصول اطمینان از برگزاری موفقانه انتخابات آینده از اولویت‌های دولت افغانستان است.
در همین حال ویلیام برنز؛ معاون وزارت خارجه ایالات متحده امریکا با تاکید بر برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و عادلانه در افغانستان گفت که روند موفقانه انتقال سیاسی برای امنیت پایدار افغانستان بسیار مهم است.
برنز تصریح کرد که امریکا با درک اهمیت انتخابات آینده، خواستار حمایت جدی از این روند است.
احساسات مردم علیه پاکستان به اوج خود رسیده
رییس جمهور کرزی همچنان در دیدار با معاون وزیر خارجه امریکا با اشاره به درگیری های مرزی اخیر با پاکستان گفت که افغان ها خط دیورند را هرگز قبول نکرده اند و احساسات مردم افغانستان علیه پاکستان پس از درگیری های اخیر در ولسوالی گوشته، به اوج خود رسیده است.
تنش های مرزی میان افغانستان و پاکستان پس از آن بالا گرفت که نظامیان پاکستان تاسیساتی را در خاک افغانستان ایجاد کردند.

0 پیام‌