رییس جمهور کرزی به عشق آباد می رود/ افغانستان در آستانه وصل شدن با اروپا

وزارت امور خارجه از سفر قریب الوقوع رییس جمهور کرزی به ترکمنستان و امضای موافقتنامه ترانزیتی با کشورهای آسیای مرکزی خبر داد. این وزارت گفته است، در صورت امضای این توافقنامه افغانستان با کشورهای اروپایی وصل خواهد شد. جانان موسی زی؛ سخنگوی وزارت خارجه کشور روز گذشته (یکشنبه – 12 جوزا) در یک نشست خبری در کابل گفت: «مذاکرات در مورد چگونگی امضای توافقنامه ترانزیتی بین کشورهای، آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان و ترکیه جریان دارد و به زودی این توافقنامه به امضا خواهد رسید.»

وزارت امور خارجه از سفر قریب الوقوع رییس جمهور کرزی به ترکمنستان و امضای موافقتنامه ترانزیتی با کشورهای آسیای مرکزی خبر داد. این وزارت گفته است، در صورت امضای این توافقنامه افغانستان با کشورهای اروپایی وصل خواهد شد.
جانان موسی زی؛ سخنگوی وزارت خارجه کشور روز گذشته (یکشنبه – 12 جوزا) در یک نشست خبری در کابل گفت: «مذاکرات در مورد چگونگی امضای توافقنامه ترانزیتی بین کشورهای، آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان و ترکیه جریان دارد و به زودی این توافقنامه به امضا خواهد رسید.»
به تصریح موسی زی؛ رییس جمهور کرزی، در آینده نزدیک در رأس یک هیات بلند پایه برای امضای این توافقنامه، عازم عشق آباد پایتخت ترکمنستان خواهد شد. موسی زی همچنان بیان داشت که این راه ترانزیتی در دو بخش راه آهن و جاده می باشد که زمینه وصل شدن افغانستان به اروپا و سایر نقاط جهان را مسیر می سازد.
موسی زی با اشاره به اهمیت این موافقتنامه برای افغانستان و سایر کشورهای آسیای مرکزی گفت: «در صورتی که این توافقنامه به امضا برسد، افغانستان جایگاه خود را در بین کشورهای آسیای مرکزی پیدا می کند و از سوی دیگر باعث افزایش رشد اقتصادی این کشورها خواهد شد.»
وی همچنان تصریح کرد که با امضای این توافقنامه کشورهای ترکمنستان، افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان و آذربایجان با خط آهن باهم وصل می‌شوند.
در همین حال، محمد فاضل سیفی؛ سفیر افغانستان در عشق‏ ‌آباد در صحبت با رسانه های خارجی هدف اصلی سفر رییس جمهور کرزی به ترکمنستان را حضور در مراسم کلنگ‌ زنی خط آهن سه ‌جانبه ترکمنستان – افغانستان – تاجیکستان خواند و تصریح کرده که کار احداث این پروژه در تاریخ 15 جوزا با حضور رییسان جمهور سه کشور در منطقه «آتامرا» ترکمنستان رسما آغاز خواهد شد.
سیفی به جزییات این پروژه سه جانبه اشاره نموده و گفته: «این پروژه که از منطقه «امام نظر» ترکمنستان آغاز و پس از آن به «شیرخان» بندر در مرز افغانستان و در خاک تاجیکستان به منطقه «پنج پایین» امتداد می یابد بیش از 600 کیلومتر طول دارد.»
بربنیاد سخنان آقای سیفی طول خط آهن سه ‌جانبه در خاک ترکمنستان 85 کیلومتر، در خاک افغانستان حدود 470 کیلومتر و در خاک تاجیکستان نیز 56 کیلومتر است.
قابل یادآوری است که توافقنامه احداث خط آهن که ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان را به هم متصل می ‏‌کند، یک روز قبل از مراسم جشن جهانی نوروز امسال (1392) توسط رییسان جمهور سه کشور در عشق آباد مرکز ترکمنستان به امضا رسید.
افغانستان از کشورهای محاط به خشکه است؛ اما به لحاظ موقعیت استراتژیک و ترانزیتی که در میان کشورهای منطقه دارد از آن به عنوان چهارراه تلاقی شرق و غرب و شمال و جنوب یاد می شود.
پاکستان و ایران مهمترین شریکان اقتصادی و ترانزیتی افغانستان را هستند و بیشترین میزان واردات و صادرات کشور نیز از طریق مرزهای این دو کشور صورت می گیرد؛ اما این کشورها همواره مشکلات زیادی را برای تاجران افغان ایجاد نموده و در بسیاری از موارد، از این موقعیت خود به عنوان یک ابزار سیاسی علیه دولت افغانستان استفاده نموده است.
به باور کارشناسان؛ احداث راه ترانزیتی شمال افغانستان می تواند بدیل مناسبی برای راه ترانزیتی افغانستان از طریق پاکستان باشد؛ اما نگرانی های زیادی از مداخلات پاکستان در عدم موفقیت این پروژه نیز وجود دارد.

0 پیام‌