رییس جمهوراز پاکستان خواست در نشست بن شرکت کند

رییس جمهور رسما از دولت پاکستان تقاضا کرده تا در نشست بن دوم شرکت کند و مسوولان وزارت خارجه کشور نیز نقش پاکستان را “مهم” عنوان نموده اند. پس از آن که دو پاسگاه مرزی نیروهای ارتش پاکستان از سوی جنگنده های ناتو هدف قرار گرفت و در این رویداد بیست و چهار سرباز پاکستانی جان باختند، برای یک بار دیگر روابط پاکستان با اییتلاف مبارزه با تروریزم، به ویژه ایالات متحده امریکا به تیرگی گرایید و در نتیجه، کابینه پاکستان تصمیم گرفت که در نشست بن دوم شرکت نکند

پس از آن که دو پاسگاه مرزی نیروهای ارتش پاکستان از سوی جنگنده های ناتو هدف قرار گرفت و در این رویداد بیست و چهار سرباز پاکستانی جان باختند، برای یک بار دیگر روابط پاکستان با اییتلاف مبارزه با تروریزم، به ویژه ایالات متحده امریکا به تیرگی گرایید و در نتیجه، کابینه پاکستان تصمیم گرفت که در نشست بن دوم شرکت نکند. مقام های پاکستانی، از دولت افغانستان نیز خواستند اجازه ندهد از خاک افغانستان علیه این کشور استفاده شود؛ اما شماری از آگاهان امور سیاسی تاکید کردند که پاسگاه های هدف قرارگرفته نظامیان پاکستان، در عمق چهل و پنج کیلومتری خاک افغانستان احداث شده اند. با این همه، رییس جمهور رسما از دولت پاکستان تقاضا کرده تا در نشست بن دوم شرکت کند و مسوولان وزارت خارجه کشور نیز نقش پاکستان را “مهم” عنوان نموده اند. دویچه وله به نقل از خبرگزاری های رویترز، فرانس پرس و دی پی ای گزارشی در این زمینه دارد:
حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان روز سه شنبه، 8 قوس/ 29 نوامبر در یک تماس تیلفونی از یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان خواسته است که در کنفرانس بین المللی افغانستان در شهر بن آلمان شرکت کند.
خبرگزاری ها گزارش داده اند که پاکستان تصمیم گرفته است در اعتراض به حمله مرزی نیروهای ناتو بر پایگاه های مرزی پاکستان در روز شنبه، در کنفرانس بین المللی افغانستان در بن شرکت نکند.
سیامک هروی، یکی از سخنگویان ریاست جمهوری افغانستان به خبرگزاری فرانس پرس گفت که حامد کرزی در تماس تیلفونی با یوسف رضا گیلانی، به صورت رسمی از حکومت پاکستان خواست که در این کنفرانس شرکت کند.
سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نگفت که پاکستان چه پاسخی به این درخواست داده است، اما افزود: «ما پاکستان را به عنوان یک کشور مهم در نظر می گیریم و خوشبین هستیم که آنها در کنفرانس بن شرکت خواهند کرد.»
نخست وزیر پاکستان گفته است «اقدام یک جانبه» نیروهای ناتو و امریکایی غیرقابل قبول است.
همچنان صدر اعظم جمهوری فدرالی آلمان روز سه شنبه، 8 قوس/ 29 نوامبر، گفت متاسف است که پاکستان در کنفرانس بین المللی افغانستان در بن، شرکت نمی کند. حکومت افغانستان می گوید شرکت پاکستان در این کنفرانس «خیلی مهم» است.
انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در واکنش به خبر عدم اشتراک پاکستان در این کنفرانس، گفت امیدوار است پاکستان در تصمیم اش در مورد عدم شرکت در کنفرانس بین المللی افغانستان را تجدید نظر کند.
انگلا مرکل در برلین، پایتخت آلمان به خبرنگاران گفت: «آنها (پاکستانی ها) درک کنند که کنفرانس افغانستان یک کنفرانس بسیار مهم است… این فرصتی مهم است که یک روند سیاسی راه اندازی شود.»
کنفرانس بین المللی افغانستان در شهر بن آلمان تا یک هفته دیگر، به تاریخ پنجم دسامبر برگزار می شود. یکی از اهداف این کنفرانس این است که نمایندگان کشورهایی که در تامین ثبات در افغانستان نقش مهم می توانند داشته باشند، گرد هم آورده شوند. در این کنفرانس وزیران خارجه و نمایندگان ارشد 90 کشور جهان و 20 سازمان بین المللی شرکت می کنند.
خبرگزاری های رویترز و فرانس پرس به نقل از مقام های دولتی پاکستان گزارش داده اند که در یک نشست کابینه پاکستان در لاهور تصمیم گرفته شده است که این کشور در کنفرانس بن شرکت نمی کند. این نشست تحت ریاست یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان برگزار شده است.
خبرگزاری ها به نقل از دو مقام پاکستانی نوشته اند: «پاکستان به عنوان اعتراض، تصمیم گرفته است که در کنفرانس بن شرکت نکند». این مقام ها نخواسته اند که نام شان افشا شود.
جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به دویچه وله گفت که هنوز به صورت رسمی چیزی در مورد عدم شرکت پاکستان در این کنفرانس دریافت نکرده و نمی تواند در مورد احتمالات صحبت کند. اما او افزود که شرکت پاکستان در این کنفرانس «خیلی مهم است و ما امیدوارم که جمهوری اسلامی پاکستان در این کنفرانس اشتراک کند.»
روابط پاکستان با ناتو و ایالات متحده امریکا زمانی به تیرگی گرایید که روز شنبه در نتیجه حمله نیروهای ناتو بر دو پایگاه نیروهای مرزی پاکستان، 24 سرباز این کشور کشته شدند. ناتو و ایالات متحده امریکا با ابراز تاسف، گفته اند که در مورد وقوع این حمله تحقیق می کنند.
دفتر نخست وزیر پاکستان در بیانیه ای گفته است که «اقدام های یک جانبه» مانند حمله روز شنبه نیروهای ناتو بر سربازان پاکستانی و حمله ای که منجر به کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده شد، «غیرقابل قبول» است.
مقام های افغانستان گفته اند که ریشه ناآرامی های این کشور در پاکستان قرار دارد. به گفته مقام های دولت افغانستان، بدون همکاری پاکستان روند مصالحه با طالبان نتیجه نمی دهد و موضوع مصالحه با طالبان، یکی از مسایل مورد بحث کنفرانس بن می باشد.
هرچند مقام های پاکستان گفته اند که در اعتراض به حمله نیروهای ناتو بر پایگاه های مرزی اش در این کنفرانس شرکت نمی کند، اما بسیاری افغان ها به این باور اند که پاکستان نگران از دست دادن جایگاه خودش در قضایای افغانستان است.
مقام های افغانستان و تحلیلگران تاکید دارند که قضیه افغانستان باید در سطح منطقه یی و بین المللی مورد بحث قرار گیرد و در این راستا، جلب همکاری کشورهای همسایه به خصوص پاکستان و ایران و قدرت های منطقه یی مانند چین و روسیه حیاتی شمرده می شود.
صدر اعظم آلمان گفت: «ما همیشه گفته ایم که مشکل در منطقه می تواند حل شود. پاکستان بخشی از منطقه است.»

0 پیام‌