رییس باشگاه بانوان باتوریان: ورزش باید جزء حتمی برنامه‌های روزانه مردم باشد

در سال‌های پسین، رجوع جوانان کشور به ورزش همواره در حال افزایش بوده است. تنها در گوشه و کنار پایتخت ده‌ها باشگاه ورزشی گشوده شده و جوانان سرگرم تمرین هستند. حضور زنان نیز در باشگاه‌ها محسوس است. برخی از بانوان ورزشکار در مسابقه‌های بین‌المللی از آدرس افغانستان نیز شرکت کرده‌اند. در پیوند به این مساله خبرنگار انسجام گفت‌وگویی را با خانم دکتور زهرا نادری؛ رییس باشگاه بانوان باتوریان انجام داده و در نخست از او در مورد وضعیت صنعت ورزش در افغانستان پرسیده است:

قادر دانش

در سال‌های پسین، رجوع جوانان کشور به ورزش همواره در حال افزایش بوده است. تنها در گوشه و کنار پایتخت ده‌ها باشگاه ورزشی گشوده شده و جوانان سرگرم تمرین هستند. حضور زنان نیز در باشگاه‌ها محسوس است. برخی از بانوان ورزشکار در مسابقه‌های بین‌المللی از آدرس افغانستان نیز شرکت کرده‌اند. در پیوند به این مساله خبرنگار انسجام گفت‌وگویی را با خانم دکتور زهرا نادری؛ رییس باشگاه بانوان باتوریان انجام داده و در نخست از او در مورد وضعیت صنعت ورزش در افغانستان پرسیده است:

خانم نادری: بنام خدا و با عرض سلام به شما و خوانندگان گرامی! با وجود تمام کاستی‌ها، ورزش در جامعه به ویژه قشر جوان روز به روز در حال فراگیر شدن است. موفقیت‌های بین‌المللی جوانان ورزشکار، رجوع به ورزش را بیش‌تر کرده است. در کنار مردان، زنان نیز به ورزش روآورده‌اند. با این همه، وقتی ورزش در جامعه نهادینه می‌شود که جزء برنامه‌های روزانه ما باشد و این کار، باید صورت گیرد.

چه مدت می‌شود باشگاه ورزشی باتوریان را راه‌اندازی کرده‌اید؟

ما از مدت هشت سال بدین‌سو در این بخش فعالیت داریم، اما باید بگویم که در اوایل باشگاه خانمان زیر چتر کلپ مردانه فعالیت داشت و مدت دو سال می‌شود که بخش فعالیت خانم‌ها مستقل شده، همه روزه خانم‌ها در این باشگاه در بخش‌های مختلف ورزشی آموزش می‌بینند و فعالیت دارند.

گفتید که این باشگاه فعالیت خود را از بخش مردان مجزا ساخت، چقدر این اقدام شما از سوی بانوان استقبال شد؟

از همان آغاز، باشگاه ورزشی بانوان باتوریان از سوی بانوان مورد استقبال خوب قرار گرفت. از شروع کار، ما توانستیم که حدود 150 نفر خانم را در بخش‌های مختلف ورزشی جذب کنیم. حالا شمار این بانوان به حدود سه صد تن می‌رسد؛ اما دید منفی نسبت به ورزش زنان در جامعه همچنان پابرجا است و این مانع عمده است.

خانم نادری! کدام ورزش‌ها را تمرین می‌دهید؟

باشگاه ورزشی باتوریان در بخش‌های رزمی مانند کاراته، موی‌تای، جمناستیک و تکواندو فعالیت دارد و در بخش آموزش‌های فتنیس نیز این باشگاه فعال است.

استقبال از این ورزش‌ها چگونه است؟

باوجود که جامعه ما یک جامعه سنتی است و جامعه نسبت به زنان به ویژه در بخش ورزش دید منفی دارد، اشتراک بانوان خوب است. باشگاه ما در شهر کابل نخستین باشگاهی است که در بخش ورزش بانوان فعالیت دارد. ما از اشتراک بانوان در این بخش راضی هستیم؛ اما این امر را باید بپذیریم هر جامعه که مثل افغانستان درگیر جنگ باشد در اوایل این مشکلات را دارد ولی با گذشت زمان وضعیت خوب می‌شود.

یعنی در آموزش بانوان شما با ممانعت و مقاومت جامعه رو به رو هستید؟

بلی! در جامعه به نحوی مقاومت و ممانعت وجود دارد. همان طوری که قبلا هم اشاره کردم، هر کشور مثل افغانستان که در آن بیش‌تر از سه دهه جنگ باشد، در اوایل این مشکلات در بخش‌های مختلف بخصوص در بخش فعالیت‌های زنان وجود دارد، ولی من خیلی امیدوار هستم که دید مردم نسبت به فعالیت زنان در عرصه تغییر کند و باید هم نگاه منفی جامعه به زنان ورزشکار از بین‌برده شود و دولت باید در این قسمت توجه نماید و از طریق رسانه‌ها تبلیغ صورت گیرد که زنان هم می‌توانند در کنار مردان در تمام بخش‌ها فعالیت داشته باشند. ورزش چیزی بدی نیست، همان طوری که دانشمندان گفته‌اند عقل سلیم در بدن سالم است.

چگونه شما تلاش کردید که این دید عوض شود؟

ما در مدت شش سال نخست یک تایم را مخفیانه زیر چتر باشگاه مردانه داشتیم که زنان در آن ورزش می‌کردند؛ اما با گذشت زمان که سطح آگاهی مردم نیز بالا رفت، دید مردم نسبت به قضیه کمی عوض شد، ما هم فعالیت‌های خود را آشکارا آغاز کردیم. فعلا هم مشکلات در عرصه ورزش زنان وجود دارد، خانواده‌های هستند که ورزش زن برای شان بسیار جالب معلوم می‌شود، ولی  مشکلات آن قدر جدی نیست.

در کنار این، گاهی مشکلات اقتصادی محدویت‌هایی را فراروی بانوان قرار می‌دهند، چون در جامعه ما متاسفانه بیکاری بیداد می‌کند. اکثریت مردم، بخصوص زنان جامعه ما بیکار هستند. بناء اکثریت زنان که به ورزش علاقه هم دارد اما مشکلات اقتصادی مانع رفتن آن ها به باشگاه ورزشی می‌شود.

آیا برنامه‌ای برای توسعه ورزش در میان بانوان دارید؟

ما تلاش داریم که در آینده، سایر بخش‌های ورزشی را نیز در این باشگاه فعال سازیم: بخش‌های فوتبال، والیبال و بخصوص بخش شنا که این ورزش برای زنان یک نیاز و یک ضرورت است؛ چون شنا کردن برای صحت زنان، بخصوص زنانی که وزن شان زیاد هست بسیار تاثیر دارد. چیزی که مانع ما می‌شود در این بخش نبود امکانات هستند، چون فعال ساختن حوض برای آب‌بازی هزینه زیاد کار دارد که متاسفانه ما این امکانات را نداریم، هر کسی در این بخش همرای ما همکاری کند و از ما حمایت کند، ما تصمیم داریم در زودترین فرصت این بخش را فعال بسازیم.

حمایت نهادهای حمایت از ورزشکاران مانند کمیته ملی المپیک از شما چه بوده است؟

در سال‌های گذشته ما مشکلات زیادی داشتیم با کمیته ملی المپیک، همین مشکلات سبب شد تا از کمیته ملی المپیک فاصله بگیریم، اما زمانی که سال گذشته یکی از ورزشکاران ما در مسابقات وزن‌برداری که در میان کشورهای آسیایی برگزار شده بود توانست مقام نخست را بگیرد، این باعث شد که رابطه ما با کمیته ملی المپیک نزدیک شود و آنها توجه شان به باشگاه ما زیاد شد که فعلا بخش فتنیس ما زیر نظر کمیته ملی المپیک فعالیت دارد.

پیام تان برای بانوان چیست؟

من از تمام خواهران خود بخصوص خواهران که در خانه هستند، می‌خواهم که باید ورزش نمایند. بخاطر که اکثریت بانوان که شغلی در بیرون از خانه ندارد، آنها دچار افسردگی روحی می‌شوند، تنها ورزش هست که برای آن‌ها کمک می‌کند تا از مشکلات روحی رهایی یابند. حداقل اگر زمینه برای شان مساعد نیست که در باشگاه‌های ورزشی بروند، می‌توانند در خانه ورزش نمایند و به تمرین‌های روزمره خود ادامه دهند تا صحت‌مند بمانند.

سپاس از شما خانم نادری!

0 پیام‌