تازه‌ها:

رییس‌ مجلس سنا: گفت‌وگوهای صلح نباید پنهانی باشد

فضل‌هادی مسلم‌یار؛ رییس مجلس سنا امروز (سه‌شنبه) در نشست عمومی این مجلس اظهار داشت که این نهاد از انجام گفت‌وگوهای صلح به صورت مشروط حمایت می‌کند؛ اما وی تأکید کرد که این گفت‌وگوها نباید پنهانی باشد.  وی افزود: «گفت‌وگوهای صلح طالبان چه در چین و یا جای دیگر صورت گیرد ما آن‌ را تأیید کرده، حمایت می‌کنیم؛ اما باید مقامات حکومتی در مورد جزییات گفت‌وگوهای شان با طالبان برای مردم وضاحت بدهند.»

رییس مجلس سنای کشور، ضمن حمایت مشروط از روند گفت‌وگوهای صلح با گروه طالبان، تأکید کرد که نباید این گفت‌وگوها پنهانی انجام شود. با این حال، یک عضو شورای عالی صلح گفته که در گفت‌وگوهای اخیر از سوی این شورا، گامی برداشته نشده است.

فضل‌هادی مسلم‌یار؛ رییس مجلس سنا امروز (سه‌شنبه) در نشست عمومی این مجلس اظهار داشت که این نهاد از انجام گفت‌وگوهای صلح به صورت مشروط حمایت می‌کند؛ اما وی تأکید کرد که این گفت‌وگوها نباید پنهانی باشد.

وی افزود: «گفت‌وگوهای صلح طالبان چه در چین و یا جای دیگر صورت گیرد ما آن‌ را تأیید کرده، حمایت می‌کنیم؛ اما باید مقامات حکومتی در مورد جزییات گفت‌وگوهای شان با طالبان برای مردم وضاحت بدهند.»

پیش‌تر گزارش شده بود که یک هیأت بلندپایه دفتر طالبان در قطر، با وساطت استخبارات پاکستان برای انجام گفت‌وگوهای صلح به چین انتقال داده شده‌ است؛ اما مسوولان حکومتی تا هنوز در این خصوص پاسخ دقیق ارایه نکرده‌اند.

گفته می‌شود که طالبان در این گفت‌وگوها برای پیوستن به روند صلح چهار شرط اساسی را که شامل، اصلاحات در قانون اساسی، خروج نیروهای بین‌المللی، واگذاری بخش‌هایی از کشور به آنان و سپردن بخش‌هایی از کابینه به این گروه مطرح کرده‌اند.

با این حال، قاضی محمد امین وقاد؛ عضو شورای عالی صلح گفته که در روند جاری گفت‌وگوهای صلح از سوی این شورا تا هنوز گامی برداشته نشده است.

وی افزوده است: «مذاکرات صلح با طالبان و یا مستقیماً صحبت‌های آن‌ها با دولت افغانستان و یا شورای عالی صلح صورت گیرد ما آن را حمایت می‌کنیم؛ اما تا کنون از سوی شورای عالی صلح در این مورد کدام گامی برداشته نشده است. ملت بالای ما حق دارد و صلح حق ملت است. اگر در این مورد گامی برداشته شود مردم در جریان گذاشته می‌شود.»

با این حال، مردم تأکید دارند که نباید در روند مذاکرات صلح، دست‌آوردهای سیزده سال اخیر آسیب ببیند.

0 پیام‌