تازه‌ها:

روسیه و تاجیکستان محافظت مرزی با افغانستان را تقویت می‌کنند

روسیه و تاجیکستان موافقت کردند که برای جلوگیری از گسترش درگیری‌ها از افغانستان به کشورهای آسیای مرکزی، محافظت از مرز تاجیکستان با افغانستان را تقویت کنند. این توافق در سفر رئیس جمهور روسیه به دوشنبه انجام شد. به نوشته آسیا نیوز؛ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه با همتای تاجیک خود امام‌علی رحمان در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان دیدار و گفتگو کرد. پوتین در دوشنبه گفت: «ما به توافق رسیدیم که برای حفاطت از مرز تاجیکستان-افغانستان تلاش کنیم که شامل استفاده از پایگاه نظامی موجود روسیه در تاجیکستان می‌شود.»

روسیه و تاجیکستان موافقت کردند که برای جلوگیری از گسترش درگیری‌ها از افغانستان به کشورهای آسیای مرکزی، محافظت از مرز تاجیکستان با افغانستان را تقویت کنند. این توافق در سفر رئیس جمهور روسیه به دوشنبه انجام شد.

به نوشته آسیا نیوز؛ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه با همتای تاجیک خود امام‌علی رحمان در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان دیدار و گفتگو کرد.

پوتین در دوشنبه گفت: «ما به توافق رسیدیم که برای حفاطت از مرز تاجیکستان-افغانستان تلاش کنیم که شامل استفاده از پایگاه نظامی موجود روسیه در تاجیکستان می‌شود.»

پوتین گفت که تاجیکستان یک کشور تعیین‌کننده در جنگ علیه تروریسم بین‌المللی است. او گفت: «ما تاجیکستان را یک کشور کلیدی برای امنیت و ثبات منطقه می‌دانیم.»

تاجیکستان سال گذشته به دلیل تهدیدهای امنیتی ناشی از قاچاقبران مسلح، آدم‌ربایان و همچنین شورشیان اسلام‌گرا شمار سرباز مرزی خود در سرحد افغانستان را افزایش داده بود.

روسیه و تاجیکستان سال گذشته به صورت مشترک یک مانور نظامی را در نزدیکی مرز افغانستان راه اندازی کردند.

روسیه چندین‌بار از وضعیت امنیتی در مرز افغانستان و تاجیکستان ابراز نگرانی کرده تا مبادا شورشیان افراط‌گرا از شمال افغانستان به آسیای میانه نفوذ کنند.

پوتین هفته گذشته گفته بود که شمار بیشتر از آنچه که تصور می شد از جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی به گروه داعش پیوسته اند. او گفت که تنها از سوریه حدود ۴ هزار نفر و از دیگر جمهوری‌های سابق اتحاد جماهر شوروی حدود ۵ هزار نفر به این گروه تروریستی پیوسته اند.

0 پیام‌