روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – سه شنبه 11 میزان

روزنامه نسل سوم؛ ذیل عنوان “واگذاری زندان بگرام به نیروهای داخلی؛ دست آوردی برای حکومت” در تیتر نخست خود واگذاری زندان بگرام به نیروهای داخلی را یک گام مهم به طرف خودکفایی عنوان کرده و نوشته، افغانستان ظرفیت این را دارد که با اتکا به نیروهای فکری و متخصصان داخلی خود و از رهگذر تعامل مثبت با شماری از همسایه ها و کشورهای منطقه، مشکلات خود را حل نماید. به تاکید روزنامه، در گام نخست واگذاری این زندان از تنش های گسترده در داخل کشور جلوگیری می کند و دیگر این که

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “سیاست دولت بدون خطوط اساسی!”، “طرح پرسش در خصوص جنگ افغانستان چه معنایی دارد؟”، “واگذاری زندان بگرام به نیروهای داخلی؛ دست آوردی برای حکومت”، “گفته ‌های وزیران، جدی یا تبلیغی؟” و “تحریم شرعی جنگ افغانستان و پیامدهای آن”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “سیاست دولت بدون خطوط اساسی!” در سرمقاله اش با اشاره به این که روز گذشته رییس مجلس نمایندگان از وصول خطوط اساسی دولت به شکل یک قانون به این مجلس خبر داد نگاشته، داشتن خطوط اساسی دولت که بتواند چهارچوب تصمیم ‏گیری ‎‏های کلی را در خصوص مسایل مهم حوزه ‏های داخلی و خارجی مشخص ساخته و در پرتو آن عملکردهای دولت تحقق یابد یک امر ضروری است.
به تاکید روزنامه، جای تأسف است که افغانستان با گذشت بیش از یک دهه از عمر دولت ‏داری و حکومت ‏داری تاکنون فاقد خطوط اساسی است. به همین دلیل نیز موج نوسان ‏های آسیب ‏زا در سیاست داخلی و خارجی حکومت زیان ‏بار بوده و همواره موجب چالش در فضای داخلی و منطقه ‏یی گردیده است. نباید از این نکته غافل ماند که در تمام مراحل تدوین و تصویب خطوط اساسی دولت، اصل بر تأمین منافع ملی بوده و خطوط اساسی جهت ‏گیری ‏های دولت در سیاست داخلی و خارجی و در برخورد با تمام موارد برمحور رعایت منافع ملی استوار شده باشد. تنها در آن صورت است که می ‏‏توان گفت ثمره تصویب خطوط اساسی دولت برای کشور،‌ چشم انداز روشنی را خلق خواهد کرد.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “طرح پرسش در خصوص جنگ افغانستان چه معنایی دارد؟” در سرمقاله اش با اشاره به این که شورای صلح می ‌خواهد در خصوص دارالحرب بودن و یا نبودنِ افغانستان در موجودیت سربازان خارجی، از علمای اسلامی جهان نظرخواهی کند نوشته، این پرسش چه ‌گونه و چرا مطرح می‌ شود؟ آیا اعضای شورای عالی صلح در خصوص جنگ افغانستان هنوز به نتیجه قطعی و دقیقی نرسیده‌ اند؟ آیا در افغانستان کسی یافت نمی ‌شود که در این خصوص اظهار نظر شرعی و اسلامی کند؟!
به تاکید روزنامه، مراجعه به آرای علمای اسلامی، کار پسندیده و خوبی است؛ ولی نباید چنان فضایی را تصویر کرد که به گروه ‌های شورشی و خشونت ‌طلب که عملا در جنگ با مردم افغانستان قرار دارند، مشروعیت سیاسی و شرعی داده شود؛ چون هرگونه طرحِ پرسش در این خصوص می ‌تواند به خلق چنین ذهنیتی بیانجامد که دولت و علمای افغانستان در مورد جنگ فعلی به تردید دچار شده ‌اند.
روزنامه نسل سوم؛ ذیل عنوان “واگذاری زندان بگرام به نیروهای داخلی؛ دست آوردی برای حکومت” در تیتر نخست خود واگذاری زندان بگرام به نیروهای داخلی را یک گام مهم به طرف خودکفایی عنوان کرده و نوشته، افغانستان ظرفیت این را دارد که با اتکا به نیروهای فکری و متخصصان داخلی خود و از رهگذر تعامل مثبت با شماری از همسایه ها و کشورهای منطقه، مشکلات خود را حل نماید.
به تاکید روزنامه، در گام نخست واگذاری این زندان از تنش های گسترده در داخل کشور جلوگیری می کند و دیگر این که اعتماد به نفس و تجربه مدیریتی متولیان داخلی را بالا می برد و در مرحله سوم می تواند تهدیداتی را که متوجه استقلال کشور است به حداقل برساند و در نهایت هم، حکومت افغانستان را وادار کند تا به ایفای مسوولیت بیشتر توجه نماید.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “گفته ‌های وزیران، جدی یا تبلیغی؟” در سرمقاله اش با اشاره به این که وزیران دفاع و داخله در سفری به ولایت ننگرهار، به پاکستان هشدار دادند که در صورت ادامه‌ حملات موشکی به مناطق مرزی، با واکنش جدی مردم و دولت افغانستان رو به‌ رو می ‌شود نوشته، به ‌نظر می ‌رسد که با وجود سخنان وزیران دفاع و داخله و همچنین با وجود طرح مساله‌ راکت‌ باران مناطق مرزی توسط وزیر خارجه در شورای امنیت سازمان ملل متحد، رییس‌ جمهور کرزی نمی ‌خواهد با پاکستان برخورد جدی کند.
به تاکید روزنامه، چنین می ‌نماید که وزیران خارجه، دفاع و داخله همچنان در موضع‌ گیری ‌های ‌شان جدی نیستند. به ‌نظر می ‌رسد که این موضع‌ گیری ‌ها برای آرام کردن افکار عامه صورت می ‌گیرد. شورای امنیت سازمان ملل متحد هم تا حال به سخنان وزیر خارجه‌ کشور نپرداخته است. این امر نشان می ‌دهد که اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد هم می ‌دانند که افغانستان چندان جدی نیست.
به تصریح 8صبح، احتمال این هم وجود دارد که برخی از سیاست‌ مداران و نظامیان پاکستان، به آقای کرزی در این مورد وعده کرده باشند؛ اما با وجود سابقه‌ پاکستانی‌ ها در خلف وعده، روشن نیست که چرا این ‌بار آقای کرزی به وعده آنان دل بسته است؟
روزنامه انصاف؛ ذیل عنوان “تحریم شرعی جنگ افغانستان و پیامدهای آن” در سرمقاله اش با اشاره به این که شورای عالی صلح افغانستان تلاش هایی را به راه انداخته است تا اجتماع بزرگی از علمای جهان اسلام مخصوصا علمای سعودی را گردهم آورد و نظریه آن ها را در خصوص جنگ جاری در افغانستان کسب کند نوشته، در صورتی که این تلاش شورای عالی صلح به فرجامی برسد این نخستین اقدام در راستای سنجش جنگ جاری در افغانستان در میزان شریعت اسلامی است.
به تاکید روزنامه، براساس نظریات علما و کارشناسان مسایل دینی، در عمل، طالبان پیش از آن که به دین و شریعت اسلامی به عنوان محور مبارزات و معیار حکومت داری خویش تکیه کنند،‌ بیشتر براساس گرایش های قومی، قبیله ای و زبانی عمل می کنند و عصبیت های ناشی از این محورها، عناصر اصلی جنگ آنها با دولت و مردم افغانستان را تشکیل می دهد.
به تصریح انصاف، به نظر می رسد اجرای احکام شریعت اسلامی به عنوان توجیه جنگ افغانستان از سوی طالبان و همفکران آن ها تنها بهانه ای برای اجرای مقاصد و اهداف سلطه جویانه قدرت های خارجی است و صدور فتاوی شرعی در حرمت این جنگ از سوی علمای اسلامی نیز تاثیر چندانی بر عملکرد این گروه نخواهد گذاشت.

0 پیام‌