تازه‌ها:

روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – دوشنبه 3 سنبله

روزنامه سروش ملت؛ ذیل عنوان “ضرورت افغانیزه کردن همه امور” در سرمقاله اش با اشاره به ایجاد شورای همکاری احزاب و خواست آنان مبنی بر تغییر در نظام انتخابات و عضویت دو نفر خارجی در کمیسیون مستقل انتخابات نوشته، باید به این واقعیت گردن نهاد که نه کشورهای خارجی می تواند برای همیشه در همه امور ما را حمایت کند و نه ضرورت و به نفع منافع ملی ما است که دست بیگانگان را با دست خود در روندهای ملی دخالت دهیم.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “تطبیق پیمان ‏های راهبردی و دشواری ‏های آن”، “همه یک‌ طرف کرزی تنها”، “خواست ‌های «شورای همکاریِ احزاب و اییتلاف ‌های سیاسی افغانستان» پذیرفته شود”، “ضرورت افغانیزه کردن همه امور” و “آینده انتخابات”.
روزنامه سروش ملت؛ ذیل عنوان “ضرورت افغانیزه کردن همه امور” در سرمقاله اش با اشاره به ایجاد شورای همکاری احزاب و خواست آنان مبنی بر تغییر در نظام انتخابات و عضویت دو نفر خارجی در کمیسیون مستقل انتخابات نوشته، باید به این واقعیت گردن نهاد که نه کشورهای خارجی می تواند برای همیشه در همه امور ما را حمایت کند و نه ضرورت و به نفع منافع ملی ما است که دست بیگانگان را با دست خود در روندهای ملی دخالت دهیم.
به تاکید روزنامه، در کشورهای دارای ثبات سیاسی هرگز از شهروندان کشورهای خارجی نه در اداره انتخابات ها نه برای نظارت بر انتخابات ها استفاده نمی شود؛ اما در کشورهای که دارای استقرار سیاسی و امنیتی نیست بهره گیری از برخی از نهادهای خارجی و بین المللی برای نظارت بر انتخابات یک امر معمول است نه آن که سر رشته کار انتخابات به دست آنان سپرده شوده و در بالاترین نهاد انتخاباتی کشورها دارای صلاحیت حل و عقد گردند.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “تطبیق پیمان ‏های راهبردی و دشواری ‏های آن” در سرمقاله اش با اشاره امضای برنامه عملی سازی پیمان راهبردی بین افغانستان و چین نوشته، نگاه خوش‏ بینانه به حضور چین در افغانستان، ناشی از عدم سابقه امپریالیستی این کشور است و نقش هژمونیک آن نیز تاکنون، به سمت تعدیل و موازنه قدرت در جهان پیش رفته است.
به تاکید روزنامه، مدیریت روابط بین المللی برای دلتمردان ما اندکی سخت می ‏نماید. علاوه بر این که کشور دچار فساد اداری سختی است، عدم تامین امنیت به مشکلات افزوده است. اخیرا گزارش‏ هایی مبنی بر خروج کارگران چینی مس عینک منتشر گردید و حتی در مساله استخراج نفت شمال نیز جنجال ‏هایی وجود داشته و دارد؛ اما مشکل اصلی دیگری که روابط افغانستان را با همکاران بین المللی تحت تاثیر قرار داده و خواهد داد، تضاد منافع این کشورها چه در سطح بین المللی و چه بصورت ویژه در افغانستان است. امریکا، چین، روسیه، هند و کشورهای اروپایی و سایرین تعاریف خاصی از منافع و بر اساس آن نگاه ویژه‏ ای نیز به موقعیت افغانستان در تامین آن دارند.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “خواست ‌های «شورای همکاریِ احزاب و اییتلاف ‌های سیاسی افغانستان» پذیرفته شود” در سرمقاله اش با اشاره به گردهمایی شماری از احزاب و اییتلاف های سیاسی مبنی بر آوردن تعدیل و نظام انتخاباتی و تعیین تاریخ برگزاری انتخابات نوشته، این حرکت در حالی صورت می ‌گیرد که تب‌ و تاب‌ ها برای انتخابات سال ۲۰۱۴ آغاز شده و تکاپوی جریان ‌های سیاسی نیز شدت گرفته است. حکومت نیز تلاش ‌های جدی ‌یی را برای مدیریت کردن انتخابات آینده به نفع نامزد مشخصی به ‌راه انداخته است؛ اما تاهنوز جریان ‌های مخالف حکومت که در چوکات‌ های کلان مدنی شکل گرفته ‌اند، آن جدیت و قاطعیت حکومت را برای انتخابات آینده ندارند.
به تاکید روزنامه، شکل‌ گیری و انسجام این شورا که متشکل از عمده ‌ترین جریان‌ های سیاسی کشور است، می ‌تواند روند مقابله مدنی با حکومت موجود را تسریع بخشیده و امیدهای مردم را برای رفتن به پای یک انتخابات واقعی برای شکل دادن آینده ‌یی روشن‌تر، زنده سازد. اگرچه هنوز به نظر نمی ‌رسد که اعضای این شورا بتوانند در همه موارد دیدگاه‌ های متفقی داشته باشند؛ اما دست ‌کم انتظار می‌ رود که جریان‌ های سیاسی کشور، زیر چتر این شورا بتوانند به انسجام کلان ملی دست یابند.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “همه یک‌ طرف کرزی تنها” در سرمقاله اش با اشاره به اعلام موجودیت شورای همکاری ایتلاف ها و احزاب سیاسی نوشته، شورای همکاری ایتلاف‌ ها و احزاب سیاسی باید از همین حالا روی طرحی کار کند که بر مبنای آن انتخابات ریاست‌ جمهوری سالمی برگزار شود. این شورا همچنین باید به رییس‌ جمهور کرزی فشار آورد تا زمینه را برای برگزاری انتخابات فراهم کند. همچنین شورای همکاری‌ های ایتلاف ‌ها و احزاب سیاسی باید از نفوذی که در پارلمان دارد استفاده کند تا قانون انتخابات و همچنین قانون تشکیل و صلاحیت ‌های کمیسیون مستقل انتخابات به‌ زودی ممکن و آن‌ طور که احزاب سیاسی و نهاد‌های مدنی می‌ خواهند، تصویب شود.
به تصریح روزنامه، شورای همکاری احزاب و ایتلاف ‌های سیاسی که برخی از شخصیت تشکیل ‌دهنده‌ آن از اعضای حکومت ‌اند، باید به رییس ‌جمهور کرزی فشار وارد کنند تا از اقداماتی که به اصل استقلال کمیسیون انتخابات صدمه می ‌زند، اجتناب کند.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “آینده انتخابات” سرمقاله اش را ویژه دغدغه های انتخابات آینده ریاست جمهوری کرده و نوشته، نظام انتخاباتی کشور باید اصلاحات اساسی و اصولی را تجربه کند. اصلاح در قانون انتخابات و اصلاحات در کمیسیون و در کل نظام انتخاباتی افغانستان لازم است و دولت به طور اعم از قوای سه گانه باید در مورد بازبینی در قانون انتخابت و مسایل دیگر مربوط به انتخابات بازنگری نمایند. توجه به نظرات و خواسته های مردم و گروه های سیاسی و اجتماعی در کشور که به صورت درخواست های مکرر از دولت مطرح شده و در قالب ها و صورت های مختلف به دولت تذکر داده شده، می تواند فضای سیاسی کشور را از حالت کنونی خارج سازد.
به تصریح روزنامه، حد اقل کاری که دولت برای برگزاری انتخابات سالم و شفاف می تواند انجام بدهد، تلاش برای انجام امور مقدماتی انتخابات است. مساله توزیع تذکره های مدرن برای اتباع، سرشماری از شهروندان کشور از جمله مقدماتی هستند که دولت باید قبل از برگزاری انتخابات انجام دهد. مکانیسم مشخصی برای جلوگیری از تقلب و تخلف در انتخابات آینده مسئله مهمی است که دولتمردان از اکنون باید به فکر آن باشند. در حالی که شماری از اقدامات انجام شده نه تنها برای تلطیف فضای سیاسی کشور نبوده بلکه جو بی اعتمادی در کشور را تشدید تشدید می کند.

0 پیام‌