روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – چهارشنبه 22 سنبله

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “پیش ‌فروش کردن نمایندگان” در سرمقاله اش با اشاره به این که قرار است امروز نامزد وزیران وزارت ‌های دفاع و داخله و نامزد رییس ریاست عمومی امنیت ملی، به پارلمان معرفی شوند نوشته، چیزی ‌که خیلی نگران‌ کننده می ‌نماید، معیار‌هایی است که نمایندگان بر مبنای آن برای این نامزدان رای اعتماد می‌ دهند. آیا نمایندگان مردم، بر مبنای تعهد، تجربه، تخصص و گذشته‌ اداری نیک و پاک برای نامزد وزیران رای می ‌دهند یا این‌ که عوامل دیگری چون پول، باج‌ گیری و معامله، تعیین ‌کننده خواهد بود؟

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “اعتراف به ناکارآمدی یا جستجوی راهکار؟”، “پیش ‌فروش کردن نمایندگان”، “انتقال مسوولیت بازداشتگاه بگرام و نگرانی های موجود”، “انگلیسی ها برای مردم افغانستان خواب می بینند” و “پارلمان نسبت به برنامه های پیشنهادی حساس است؟”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “اعتراف به ناکارآمدی یا جستجوی راهکار؟” در سرمقاله اش با اشاره به یادآوری وزیر فواید عامه مبنی بر اینکه پول ‏های زیادی در بخش راه سازی به هدر رفته نوشته، حکایت از این واقعیت دارد که امروزه خود مسوولان نیز همانند مردم بر کاستی ‏ها و سستی ‏های ده ساله پی برده و این نکته شاید راهگشای رسیدن به نقطه بهتری باشد.
به تاکید روزنامه، امروزه دیده می‏ شود که پروسه بازسازی افغانستان در بخش راه سازی چندان موفق نبوده است. تأثیرهای نامطلوب این امر در تأمین امنیت نیز مشهود بوده است. زیرا هرگاه توسعه‏ های زیربنایی که بخشی ازآن راه سازی است به صورت اساسی تحقق نیابد، تأمین امنیت نیز کار دشواری خواهد بود. لذا می‏طلبد تا مسوولان کشور، بخصوص وزارت فواید عامه با توجه به اینکه نارسایی‏ ها را در این خصوص درک نموده و پذیرفته است در راستای رفع این نقیصه از هیچ تلاشی دریغ نورزد.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “پیش ‌فروش کردن نمایندگان” در سرمقاله اش با اشاره به این که قرار است امروز نامزد وزیران وزارت ‌های دفاع و داخله و نامزد رییس ریاست عمومی امنیت ملی، به پارلمان معرفی شوند نوشته، چیزی ‌که خیلی نگران‌ کننده می ‌نماید، معیار‌هایی است که نمایندگان بر مبنای آن برای این نامزدان رای اعتماد می‌ دهند. آیا نمایندگان مردم، بر مبنای تعهد، تجربه، تخصص و گذشته‌ اداری نیک و پاک برای نامزد وزیران رای می ‌دهند یا این‌ که عوامل دیگری چون پول، باج‌ گیری و معامله، تعیین ‌کننده خواهد بود؟
به تصریح روزنامه، گفته می ‌شود که یکی از وکلای گذر به یکی از نامزدوزیرانی که قرار است امروز به پارلمان معرفی شود، گفته است که می ‌تواند در بدل برخی از امتیازها، تعدادی از نمایندگان را به دادن رای اعتماد به آن نامزد وزیر راضی کند. همچنین دیده می ‌شود که نامزدان پست ‌های بلند، چندان نمایندگان پارلمان را جدی نمی ‌گیرند. نامزدان پست‌ های بلند امنیتی به‌ جای تلاش برای ارایه برنامه و طرح‌ های منطقی، به‌ منظور کنترول دشواری‌ های امنیتی کشور، در حضور نمایندگان مردم، سخت در تلاش‌ اند تا با استفاده از شیوه ‌های دیگر نظر وکلا را جلب کنند.
به تاکید روزنامه، وکلا نباید با معامله با نامزد وزرا، وضعی را شکل دهند که بعد نتوانند وزیر مورد نظر و وزارت‌ خانه او را نظارت کنند. وزیری که بر مبنای معامله به کرسی وزارت تکیه بزند، دیگر هیچ واهمه ‌ای از خانه ملت نخواهد داشت. نمایندگان پارلمان باید جدا به این نکته توجه کنند.
روزنامه سروش ملت؛ ذیل عنوان “انتقال مسوولیت بازداشتگاه بگرام و نگرانی های موجود” تیتر نخست خود را ویژه واگذاری مسوولیت زندان بگرام از نیروهای بین المللی به نیروهای داخلی کرده و نوشته، نخستین مساله که سبب نگرانی شده ملاحظات امنیتی و موضوع توانایی دولت افغانستان در تامین امنیت این بازداشتگاه می باشد. بازداشتگاه بگرام از لحاظ امنیتی و سیاسی از اهمیت بالایی برخوردار است.
به تاکید روزنامه، رسیدگی به پرونده های افراد در بند این زندان و ارایه خدمات برای برای آنان موضوع دیگری است که دولت افغانستان در حال حاضر شاید آن ظرفیت لازم برای رسیدگی به امور این زندان را آن گونه که نیروهای امریکایی انجام می داده اند، نداشته باشد. این مشکل در تمامی ادارات دولتی به شمول زندان ها و بازداشتگاه های کشور محسوس می باشد.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “انگلیسی ها برای مردم افغانستان خواب می بینند” در سرمقاله اش نوشته، تقسیم شدن افغانستان به ایالت های هشتگانه و در پیوند با آن، آمادگی طالبان برای مذاکره با امریکایی ها و قبول حضور آنان تا ده سال دیگر، همزمان از حنجره انگلیسی ها بیرون شده است.
به تصریح روزنامه، طرح تقسیم افغانستان به هشت ایالت و از طرفی هم، خواب دوباره مسلط کردن طالبان بر مردم افغانستان در شرایطی که کشور به سوی سال 2014 به پیش می رود، از آینده خطرناکی حکایت دارد، مردم می ترسند مبدا فردا که ازخواب بر می خیزند، ببینند همه چیز تغییر یافته است. بنابراین برنامه ها و اظهاراتی از این دست که عموما برای آزمایش ذهنیت ها و در جوامعی مثل افغانستان از طرف کشورهایی ماند انگلیس راه اندازی می شوند، خالی از تبعات منفی نیست.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “پارلمان نسبت به برنامه های پیشنهادی حساس است؟” در سرمقاله اش با اشاره به این که مجلس نمایندگان به نامزد وزیران به دلیل عدم همراهی رییس جمهور یا یکی از معاونان اجازه ورود ندادند نوشته، این مسئله نشان می دهد که پارلمان در مقابل عملکرد حکومت حساس است و به مسایل با دقت خاصی واکنش نشان می دهد. همراهی نشدن کاندید وزرا با یکی از معاونین ریاست جمهوری که معمولا باید در چنین مواقعی حضور داشته باشد و البته در اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان نیز تذکر رفته است، واکنش پارلمان را برانگیخته است.
به تصریح روزنامه، مردم افغانستان انتظار دارند وکلای مردم در شورای ملی همان گونه که به اصول وظایف شورا پایبند هستند و در مورد آن حساسیت دارند و سعی در مراعات آن می کنند، بیشتر به برنامه ها و عملکردهای گذشته افراد پیشنهاد شده از سوی حکومت برای تصدی پست های مورد نظر توجه داشته باشند.

0 پیام‌