روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – سه شنبه 7 سنبله

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “رویداد‌های خونین هلمند” در سرمقاله اش با اشاره به این که هلمند در دو روز گذشته دو رویداد خونبار را تجربه کرد: قتل ده سرباز ارتش و سربریدن 17 تن از مردم بی‌گناه، نوشته که گزارش اخیر سازمان ملل متحد، طالبان را مسوول میزان قابل توجهی از قتل غیرنظامیان در جنگ افغانستان معرفی کرده است. قتل سربازان ارتش در «واشیر» هلمند نیز، به ‌گفته مقام ‌های آن ولایت، کار نفوذی‌ های طالبان بوده است.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “قیام مردمی و سناریوی ظهور طالبان”، “رویداد‌های خونین هلمند”، “پاکستان در تلاش تغییر موقعیت تروریزم”، “تعامل منطقه‏ یی و خروج از بن بست” و “قیام های مردمی یا نوطالبانیزم”.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “قیام مردمی و سناریوی ظهور طالبان” در سرمقاله اش با اشاره به قیام های مردمی علیه طالبان در برخی از نقاط کشور نوشته، در حال حاضر بزرگترین نگرانی در مورد این قیام ها این است که اولاً این حرکت ها از سوی افراد مربوط به گروه های مسلح مخالف و دولت هدایت و رهبری می شود و بیم آن وجود دارد که در آینده یک گروه مسلح غیر قانونی جایگزین طالبان گردیده و در برابر اقتدار مرکزی نظام سیاسی، مانع ایجاد نماید. مشکوک بودن قیام ها و اظهارات ضد و نقیض مقامات حکومتی در ارتباط با این نیروها، این گمانه را به وجود آورده که ممکن است برخی از گروه های سیاسی در تبانی با حکومت افغانستان چنین حرکت هایی را سازماندهی نمایند و در ازای آن، زمینه های مشارکت فعال خود را در انتخابات سال 2014 هموار ساخته و همسو با حلقه ها و بخش های از حکومت فعالیت های نظامی و سیاسی خود را برای پس از سال 2014 به پیش ببرند.
به تاکید روزنامه، سیاست جایگزین سازی یک گروه خشونت طلب با گروه خشونت طلب دیگر نمی تواند راهگشای صلح و امنیت در افغانستان باشد. دولت نباید خود را از صحنه های نبرد بین این حلقه ها و گروه طالبان کنار بکشد، بلکه با جدیت تمام فعالیت این طیف ها را زیر نظر داشته و اجازه ندهد که دشمنان داخلی و خارجی از این گونه قیام به سود خود استفاده نمایند.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “رویداد‌های خونین هلمند” در سرمقاله اش با اشاره به این که هلمند در دو روز گذشته دو رویداد خونبار را تجربه کرد: قتل ده سرباز ارتش و سربریدن 17 تن از مردم بی‌گناه، نوشته که گزارش اخیر سازمان ملل متحد، طالبان را مسوول میزان قابل توجهی از قتل غیرنظامیان در جنگ افغانستان معرفی کرده است. قتل سربازان ارتش در «واشیر» هلمند نیز، به ‌گفته مقام ‌های آن ولایت، کار نفوذی‌ های طالبان بوده است.
به تاکید روزنامه، طالبان با استفاده از همین شیوه ‌های تروریستی می‌ جنگند. بنابراین باید مقام ‌های بلندپایه امنیتی و شورای امنیت ملی، یک برنامه استراتژیک برای مقابله با این تاکتیک طالبان، تدوین کنند؛ باید ارگان‌ های کشفی و استخباراتی کشور تقویت شوند؛ باید دولت افغانستان، جامعه‌ جهانی را تشویق کند تا ارگان ‌های کشفی و استخباراتی کشور را تقویت کند؛ باید استخبارات پولیس و ریاست کشف وزارت دفاع کشور، نوسازی شود تا با تاکتیک‌ های طالبان و استخبارات منطقه که حامی آنان است، مقابله کند؛ باید ارگان ‌های کشفی و استخباراتی دریابند که چگونه شماری از سربازان ارتش و پولیس ملی که برای خدمت به امنیت کشور، سوگند خورده ‌اند، شکار سیاست نفوذ‌گذاری طالبان و استخبارات منطقه می‌ شوند.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “تعامل منطقه‏ یی و خروج از بن بست” در سرمقاله اش نوشته، نشست سه جانبه کارشناسان افغانستان، ایران و هند در حاشیه اجلاس غیر متعهدها در تهران در مورد گسترش همکاری ‏های تجاری، ترانزیت و سرمایه گزاری بخصوص در مورد کریدور ترانزیتی از بندر چاه‏ بهار ایران، گذشته از این که فرصت‏های خوبی برای افغانستان به خصوص در راستای دسترسی بیشتر به آبهای آزاد بوجود می‏ آورد، دارای نکات قابل تاملی نیز است.
به تاکید روزنامه، اتصال افغانستان از طریق بندر چاه ‏بهار ایران به آبهای آزاد در حالی بین سه کشورافغانستان، هند و ایران مورد بررسی قرار می ‏گیرد که با وجود اختلافات هند و پاکستان، به خوبی تعریف مشخصی از آن یعنی دور زدن پاکستان قابل ارایه است. اضافه برآن وقتی چنین برنامه‏ هایی روی دست گرفته می ‏شود، نتیجه بخش بودن آن با توجه به تلاش ‏های فراوانی که در راستای تخریب روابط منطقه‏ ای صورت می‏ گیرد، تردیدهایی را ایجاد می‏ نماید. ما در حالی باید چشم به سرزمین ‏های همجوار خود داشته باشیم که فضای اعتماد بین خود را از بین می ‏بریم و کمتر حس نزدیکی و رویکردهای مثبت در این راستا را تعقیب می‏ نماییم.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “پاکستان در تلاش تغییر موقعیت تروریزم” در سرمقاله اش با اشاره به انتشار گزارش هایی مبنی براین که مردم ایالات خیبرپختون خواه پاکستان هشدار داده که اگر ارتش این کشور در مناطق شان عملیات کنند، به افغانستان پناهنده خواهند شد نوشته، به نظر می رسد که بیجا شدن مردم ایالت خیبر پختون خواه پاکستان در چنین شرایطی، فضای مناسبی را برای تغییر مکان تروریستان پاکستانی ایجاد کند، آنان با استفاده از دستاویز مهاجرت، می توانند به سادگی وارد خاک افغانستان شده و اهداف شان را در این کشور دنبال کند.
به تصریح روزنامه، سود پاکستان در این عملیات آنجا است که در گام نخست می تواند روسفیدی پاکستان را احیا کند و به علاوه، روابط آن کشور را با جامعه برقرار سازد،. در گام دوم، خطری که خود پاکستان و مردم آن کشور را تهدید می کند، با این عملیات کم رنگتر می شود و آن کشور لااقل تا مدتی، نیروی خود را صرف علاج این بیماری مزمن نخواهد کرد و در گام سوم پاکستان با منتقل کردن عناصر افراطی به خاک افغانستان، به هدف سنتی خود که همانا ناامن کردن افغانستان است، نایل می آید و همچنین مطمین می باشد که دستگاه استخباراتی آن کشور، توانایی اداره طالبان در خاک افغانستان و دادن طرح و برنامه برای آنان را دارد.
روزنامه وحدت؛ ذیل عنوان “قیام های مردمی یا نوطالبانیزم” در سرمقاله اش قیام های مردمی علیه طالبان در برخی از مناطق کشور را شک برانگیز خوانده و آن را شبیه ظهور طالبان دانسته که تا پس از شانزده سال هنوز هم چالش به حساب می آید.
به تاکید روزنامه، مجموعه یی از تحولات منطقه یی، بین المللی و داخلی در موضوع افغانستان وجود دارد که عملا این شائبه را قوت می بخشد که با ورود افغانستان در سال 2014 به فاز استخباراتی و امنیتی و با توجه به پایان تاریخ مصرف طالبان سنتی که رهبری و ساختار آنان دچار فروپاشی گردیده است، کم کم باید گروه های جدیدی که بتوانند در فضای افغانستان پس از 2014 نقش آفرین باشند، به عنوان نیروهای نوطالبانیزم نقش آفرینی موثر دابشته باشند. با این وصف در مورد استقبال از این قیام ها با توجه به تاریخ سراسر آکنده از خیانت، دروغ و بازی های استخباراتی باید با احتیاط کامل عمل نمود.

0 پیام‌