تازه‌ها:

روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – دوشنبه 16 اسد

روزنامه سروش ملت؛ ذیل عنوان “وزیران رد صلاحیت شده تا چه وقت سرپرست باقی خواهند ماند؟!” در تیتر نخست خود با اشاره به تعیین محمدی و وردک به عنوان سرپرست در وزارت های داخله و دفاع نوشته، بودن این افراد به عنوان سرپرست در وزارت خانه های متذکره با توجه به شرایط حساسی کنونی نباید به درازا بکشد و رییس جمهور باید در کوتاه ترین مدت زمانی ممکن افراد جدیدی را برای کسب رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی نماید.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “شتاب خروج و حکایت باقی ‏مانده”، “اتحادیه خبرنگاری رایزنی فرهنگی حکومت ایران”، “افسانه دولت داری در افغانستان”، “از رای عدم اعتماد مجلس تا وزرای سرپرست حکومتی” و “وزیران رد صلاحیت شده تا چه وقت سرپرست باقی خواهند ماند؟!”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “شتاب خروج و حکایت باقی ‏مانده” در سرمقاله اش نوشته، اظهار نگرانی فرماندهان ارشد نظامی انگلیسی از خروج عجولانه و هشدار نسبت به این که چنین رویکردی زمینه را برای بازگشت مخالفان مسلح و نیز گسترش فعالیت ‏های القاعده باز خواهد کرد، قابل توجه است. با توجه به این که روند واگذاری مسوولیت‏ های امنیتی به نیروهای افغان در حال تکمیل شدن است، تشکیک در توانایی این نیروها جهت حفظ امنیت و انجام عملیات‏ های مستقلانه در برابر مخالفان جای سوال و تعجب دارد.
به تاکید روزنامه، بازرس ویژه کاخ سفید در امور بازسازی افغانستان نیز با زیر سوال بردن اساس و بنیان برنامه‏های بازسازی در افغانستان، اعلام کرده که با وجود صرف حدود 90 میلیارد دالر در طول سال ‏های بعد از 2001 تاکنون در قسمت بازسازی این کشور تغییرات چندانی به ‏وجود نیامده و طرح ‏های انجام شده راه درازی برای بهره برداری پیش رو دارند. به این ترتیب ناتو در حالی برای خروج از افغانستان شتاب خود را به نمایش می ‏گذارد که به هیچ یک از اهداف خود در افغانستان نظیر از بین بردن پایگاه‏ ها و زمینه ‏های فعالیت القاعده و شبکه ‏های تروریستی، برقراری امنیت در افغانستان، ایجاد حاکمیت قدرتمند و کمک به بازسازی در این کشور دست نیافته و راهبردهای متضاد و چند وجهی ناتو حکایت افغانستان و مشکلات آن را همچنان تداوم بخشیده است.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “افسانه دولت داری در افغانستان” در سرمقاله اش به بهانه رد صلاحیت شدن دو وزیر کابینه از سوی مجلس نمایندگان پرسیده که اصلا چرا باید این دو وزیر به خاطر جلوگیری از موشک پراکنی های پاکستان به خاک افغانستان پاسخگو باشند؟ در حالی که در گام نخست این، از وظایف وزارت خارجه به شمار می رود و پس از آن رییس جمهور پاسخ ده اصلی است.
روزنامه همچنان پرسیده که آیا در آستانه انتقال مسوولیت های امنیتی، صلاح بود که وزرای دو وزارت خانه مهم و کلیدی کشور، این چنین سلب صلاحیت شوند؟ آیا چنین عملی، به ناکامی روند انتقال نخواهند انجامید؟
به تصریح ماندگار، آگاهان بدین باوراند که مجلس نمایندگان با راه انداختن جلسه استیضاح انتقام شان را از وزیر داخله گرفته اند؛ زیرا گفته می شود که آقای محمدی در ایام تصدی اش بر وزارت داخله، به خواست های بسیار از وکلای مجلس، پاسخ رد داده است و بدین گونه بخش بزرگی از نمایندگان مجلس را مخالف خود ساخته است.
روزنامه وحدت؛ ذیل عنوان “از رای عدم اعتماد مجلس تا وزرای سرپرست حکومتی” در سرمقاله نوشته، گمان می رود رییس جمهور با تعیین وزیران سلب صلاحیت شده دفاع و داخله به عنوان سرپرست تا تعیین وزیران جدید دو هدف مهم را به دست آورده باشد.
به تصریح روزنامه، وزیران برطرف شده به عنوان سرپرست، دیگر به پارلمان پاسخگو نخواهند بود و کاملا مطیع دستورات رییس جمهور بوده و عملا دایره نظارتی پارلمان از دو وزارت مهم حکومتی تا سال 2014 برچیده خواهد شد و ممکن است اقدامات اساسی در زمینه انتقال مسوولیت های امنیتی و مسایل امنیتی در این دو سال باقی مانده به وقع بپیوندد که رییس جمهور می تواند این وضعیت و پیامدهای آن را به دوش مجلس نمایندگان بیندازد.
به تاکید روزنامه، ایستادگی در مقابل پارلمان، در گام نخست اصلاحات می تواند پیام روانی برای پارلمان باشد که باید زیر سیطره حکومت عمل نموده و فکر نظارت موثر در امور حکومتی را از سر به در نماید.
روزنامه سروش ملت؛ ذیل عنوان “وزیران رد صلاحیت شده تا چه وقت سرپرست باقی خواهند ماند؟!” در تیتر نخست خود با اشاره به تعیین محمدی و وردک به عنوان سرپرست در وزارت های داخله و دفاع نوشته، بودن این افراد به عنوان سرپرست در وزارت خانه های متذکره با توجه به شرایط حساسی کنونی نباید به درازا بکشد و رییس جمهور باید در کوتاه ترین مدت زمانی ممکن افراد جدیدی را برای کسب رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی نماید.
به تاکید روزنامه، اول این که وضعیت امنیتی در کشور حساس است. از یک طرف ما با موج فزاینده خشونت ها و حملات مخالفان مسلح مواجه هستیم و از سوی دیگر معضل حملات راکتی پاکستان بر افغانستان هنوز لاینحل باقی مانده است. اضافه بران مرحله سوم روند انتقال مسوولیت های امنیتی در جریان است و بدین لحاظ بایسته است که حکومت افراد جدیدی را در کوتاه ترین فرصت زمانی ممکن به پارلمان معرفی کند.

0 پیام‌