روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – سه شنبه 20 سرطان

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “خوش‌ بینی دیگر” در سرمقاله اش با اشاره به این که آقای کرزی گفته که قاری دین ‌محمد به نمایندگی از طالبان با نماینده شورای عالی صلح افغانستان در یکی از دانشگاه ‌های جاپان قبل از برگزاری کنفرانس توکیو دیدار کرده است نوشته، تجربه نشان داده، طالبان از مذاکره و صلح استفاده ابزاری می‌ کنند. آنان از بحث مذاکره برای به ‌دست آوردن پول و اجرای حمله‌ تروریستی استفاده کرده‌ اند.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “حکومت در تعهد خود تا چه اندازه جدی است؟”، “خوش‌ بینی دیگر”، “سراب صلح و مذاکره با طالبان”، “رویدادی که خبر از آینده ‌یی مبهم می ‌دهد” و “پایان کنفرانس توکیو و قصه ناتمام صلح در افغانستان”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “حکومت در تعهد خود تا چه اندازه جدی است؟” در سرمقاله اش با اشاره به تعهد رییس جمهور کرزی در نشست توکیو مبنی بر مبارزه با فساد اداری نوشته، شکی نیست که شرط جامعه جهانی در امر مبارزه با فساد اداری یک امر نگران کننده و قابل هراس برای حکومت افغانستان است؛ زیرا فساد اداری اکنون به یک هیولای هراسناک تبدیل گردیده و به عنوان یک پدیده دیرپا باید به آن نگریسته شود که محو آن راهکارهای اساسی را طلب دارد.
به تاکید روزنامه، اگر حکومت افغانستان با زعامت رییس جمهور کرزی در امر مبارزه با فساد جدی است، باید میکانیزم عملی مبارزه با فساد را تحت یک برنامه دوساله (زمان باقیمانده عمر حکومت) طرح نموده و پس از اعلام، با جدیت آن را اجرایی سازد. در این برنامه عمل، همان ‏گونه که بارها مورد تأکید قرار گرفته، ضروری است تا شفافیت از رأس هرم شروع شود.
به تصریح سخن جدید، هرگاه چنین روندی در پیش گرفته نشود، حکومت افغانستان به عنوان مسوول اصلی سرنوشت مردم، مقصر اصلی این فرصت سوزی خواهد بود.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “خوش‌ بینی دیگر” در سرمقاله اش با اشاره به این که آقای کرزی گفته که قاری دین ‌محمد به نمایندگی از طالبان با نماینده شورای عالی صلح افغانستان در یکی از دانشگاه ‌های جاپان قبل از برگزاری کنفرانس توکیو دیدار کرده است نوشته، تجربه نشان داده، طالبان از مذاکره و صلح استفاده ابزاری می‌ کنند. آنان از بحث مذاکره برای به ‌دست آوردن پول و اجرای حمله‌ تروریستی استفاده کرده‌ اند.
به تاکید روزنامه، به ‌نظر می ‌رسد که بحث مذاکره با طالبان و ضرورت برقراری تماس با آنان، برای بسیاری‌ ها وسیله ‌ای برای به‌ دست آوردن پول شده است. شبکه‌ های مختلف طالبان نیز از این امر سود جسته‌ اند و پول ‌های گزافی را به جیب زده‌ اند. طالبان صرف با امریکایی ‌ها به ‌صورت رودررو در قطر مذاکره کردند.
به تصریح 8صبح، به حکومت افغانستان لازم است تا در مورد هر نوع مذاکره برای افکار عمومی اطلاع ‌رسانی دقیق کند. یک سوال دیگر هم این است که آیا مذاکره با بخشی از طالبان می‌ تواند به کشتار، حملات انتحاری و اعدام ‌های خودسرانه از آن نوع که در غوربند پروان صورت گرفت و آقای کرزی آن را جنایت خواند، پایان دهد؟ به‌ نظر نمی ‌رسد که چنین باشد.
روزنامه افغانستان؛ نیز ذیل عنوان “سراب صلح و مذاکره با طالبان” سرمقاله اش را ویژه خوش بینی های آقای کرزی از آغاز مذاکرات صلح با طالبان کرده و نوشته، در ماه های اخیر اعضای شورای عالی صلح تلاش‌ های زیادی کرده ‌اند تا با برخی افراد سرشناس طالبان دیدار و گفتگو کنند، اما این تلاش‌ ها تا کنون به سرانجام نرسیده و طالبان روی خوش به حکومت افغانستان نشان نداده است.
به تاکید روزنامه، در سخنان رییس جمهور نوعی دوگانگی مشاهده می ‌شود؛ از یک طرف از گرایش و علاقه ‌مندی گروه طالبان به مذاکرات صلح خبر می‌ دهد و از سوی دیگر نقش پاکستان را به این دلیل در روند صلح با اهمیت و غیرقابل انکار می ‌داند. این نشان می‌ دهد که رهبران طالبان در ارتباط با قضایایی افغانستان استقلالیت ندارند و تابع دستور و اشاره برخی مقامات و حلقات پاکستانی‌ می باشند. در این صورت چگونه می‌ توانیم بگوییم که طالبان به مذاکرات سیاسی علاقه دارند و می ‌خواهند به روند صلح بپیوندند؟
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “رویدادی که خبر از آینده ‌یی مبهم می ‌دهد” با اشاره به اعدام یک زن توسط طالبان در ولسوالی غوربند ولایت پروان، نوشته، این تنها اتفاقی نیست که برای یک زن رخ داده است. آمار نهادهای مسوول نشان می ‌دهد که خشونت علیه زن در سال‌ های پسین سیر صعودی داشته و متاسفانه جامعه جهانی نیز به گونه شایسته و اساسی با این معضل برخورد نکرده است.
به تصریح روزنامه، در ده ‌سال گذشته ما هرگز شاهد کمپاین ‌های ضد خشونت‌ طالبانی، تفکر متحجرانه و یا حمایت راستین از زن‌ ها نبوده ‌ایم. با وصف این‌ که پول ‌های کلانی به این موضوع تخصیص داده شد، اما هیچ کاری در این راستا صورت نگرفت.
به تاکید ماندگار، مسوولان حکومتی گفتند: پس از وقوع این حادثه نیروهای امنیتی به محل جنایت رفته‌ اند، اما جنایت‌ کاران به کوه‌ ها فرار کرده بودند. مقامات حکومتی تنها به محکوم کردن این قضیه اکتفا کرده‌ اند. این‌گونه رفتارها، ضعف حکومت را بیان می ‌کند که شبیه نهادهای قانون ‌گذار عمل کرده و هیچ کار در خور توجهی را سامان نمی ‌دهد.
روزنامه وحدت؛ ذیل عنوان “پایان کنفرانس توکیو و قصه ناتمام صلح در افغانستان” در سرمقاله اش با اشاره به خوشبینی های اخیر کرزی از آغاز گفتگوها میان طالبان و شورای عالی صلح نوشته ، خوشبینی های رییس جمهور همواره از سوی طالبان به سختی پاسخ داده شده است و این بار انتظار می رود که طالبان با همان سیاست، حکومت را به دنبال بازی های خود بکشاند.
به تصریح روزنامه، جامعه جهانی همنوا با حکومت افغانستان امیدوار است تا برنامه های صلح در افغانستان به رهبری حکومت به نتیجه برسد؛ اما آنچه واضح است معادلحه چند مجهولی صلح در افغانستان بدون در نظر داشتن اجزای این معادله تقریبا غیر ممکن است.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial