تازه‌ها:

روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل ـ شنبه 10 جوزا

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “تعهد درازمدت به افغانستان” در سرمقاله اش نوشته، رییس ‌جمهور اوباما شمار نیروهایی را که پس از سال ۲۰۱۴ بر مبنای یک قرارداد با کابل باقی می ‌مانند، مشخص کرد. نزدیک به ده هزار نظامی امریکا برای آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان باقی می ‌مانند و بعد، از شمار این نیروها به تدریج کاسته می ‌شود. امریکا متعهد به حمایت استراتژیک از نیروهای امنیتی افغانستان است. حمایت راهبردی از نیروهای امنیتی و کمک‌ های مالی و اقتصادی برای مردم و دولت افغانستان، از

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.

عنوان ها: “دور دوم انتخابات و مسأله مشارکت”، “تعهد درازمدت به افغانستان”، “چرا قانون منع پولشویی تصویب نمی ‌شود؟”، “مشارکت و تغییر روابط قدرت” و “انتخابات و تجربه‌ مدنی متفاوت”.

روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “دور دوم انتخابات و مسأله مشارکت” سرمقاله اش را ویژه انتخابات کرده و نوشته، ایجاد بستر اعتماد نسبت به اینکه امنیت انتخابات در تمامی نقاط کشور به خوبی تأمین شده و مصونیت کامل رای دهندگان تضمین خواهد شد، ضرورت به تلاش بیش‎تر از پیش و آمادگی ‎های لازم است که باید از هم اکنون شروع شده و به صورت مستمری عملی و اجرایی گردد. از سوی دیگر، اطمینان از اینکه با رای مردم بازی نشده و آرای شهروندان در یک پروسه‎ شفاف و روشن شمارش شده و در گزینش رییس جمهور موثر خواهد بود، آنان را بیش‌تر تشویق خواهد کرد تا حضور گسترده در پای صندوق ‎های رای داشته و افتخار دیگری را رقم زنند؛ افتخاری‎ که تعیین کننده باشد نه اینکه برحسب گمانه‎ های موجود، یک امر نمایشی تلقی شده و گزینش رییس جمهور با معیارهای سیاسی و مصلحت‎ سنجی ‎های درون یا بیرون از قدرت صورت پذیرد.

به تصریح روزنامه، شکی نیست که هرگاه مردم به سلامت، امنیت، شفافیت و کارکرد مطلوب نهادهای انتخاباتی و امنیتی باور پیدا نمایند، دور دوم را نیز با حضور پر رنگ خویش به پای صندوق ‎های رای به خوبی رقم زده و شایستگی خویشتن را برای داشتن نظام مردمی ثابت خواهند کرد.

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “تعهد درازمدت به افغانستان” در سرمقاله اش نوشته، رییس ‌جمهور اوباما شمار نیروهایی را که پس از سال ۲۰۱۴ بر مبنای یک قرارداد با کابل باقی می ‌مانند، مشخص کرد. نزدیک به ده هزار نظامی امریکا برای آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان باقی می ‌مانند و بعد، از شمار این نیروها به تدریج کاسته می ‌شود. امریکا متعهد به حمایت استراتژیک از نیروهای امنیتی افغانستان است. حمایت راهبردی از نیروهای امنیتی و کمک‌ های مالی و اقتصادی برای مردم و دولت افغانستان، از سقوط کشور به دامان تروریزم جلوگیری می ‌کند. همچنان حضور محدود ایالات متحده و دیگر متحدانش در افغانستان با اهداف روشن و مشخص، کشورهای منطقه را هم قانع می ‌سازد که خطری از ناحیه متحدان افغانستان، متوجه آنان نیست.

به تاکید روزنامه، مردم افغانستان می ‌خواهند که از سرزمین ‌شان هیچ خطری متوجه پاکستان نباشد و پاکستانی‌ ها هم از حمایت طالبان و دیگر گروه‌ های تروریستی دست بردارند. پایان مسوولانه جنگ افغانستان، ممکن نیست مگر این‌که جنگ طالبان با نیروهای امنیتی افغانستان متوقف شود. این کار زمانی ممکن است که شبکه ‌های حمایتی آنان در پاکستان برچیده شود و سران این گروه حاضر به مذاکره شوند. مردم افغانستان از امریکا و بریتانیا می ‌خواهند که دوست استراتژیک‌ شان پاکستان را قانع سازند که با برچیدن شبکه ‌های حمایتی طالبان از خاکش، زمینه پایان جنگ را فراهم سازند.

روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “چرا قانون منع پولشویی تصویب نمی ‌شود؟” در سرمقاله اش با اشاره به تأخیر در تصویب قانون منع پولشویی نوشته، تردیدی نیست که فساد در افغانستان، دامن بسیار گسترده‌ ای دارد. عواید و پول‌ هایی که یک شبه به جیب افراد سرازیر می‌ شود، اکثراً از راه ‌های غیرمشروع است. کشت و قاچاق مواد مخدر، اختلاس، رشوت‌ های کلان، قاچاق انسان، مافیای زمین، اختطاف و… شناخته‌ شده‌ ترین راه‌ های درآمد افراد است. این روش سال‌ های سال است که از طریق دستگاه ‌های دولتی و غیردولتی جریان دارد. بدیهی‌ است که افراد در خارج از حکومت و قدرت، نمی ‌توانند به ‌تنهایی این‌ همه مسیر عایدات غیرمشروع را درنوردند؛ مسلماً شماری از مقامات بلندپایه دولتی نیز با آن ‌ها همدست اند.

به تصریح روزنامه، به نظر می ‌رسد که حلقات تصمیم ‌گیری در داخل قوه مجریه و مجلس نمایندگان هم علاقه ‌مند تصویب این قانون نیستند؛ زیرا تصویب قانون منع پولشویی، دست و پای همه را می ‌بندد و منفعت مقامات دخیل در عایدات غیرمشروع را با خطر مواجه می‌سازد.

روزنامه جامعه باز؛ ذیل عنوان “مشارکت و تغییر روابط قدرت” در سرمقاله اش نوشته، مشارکت گسترده مردم در همه انتخابات ‌ها، به ویژه انتخابات ریاست‌ جمهوری که قرار است ۲۴ جوزا برگزار شود، به عنوان فرصت تاریخی برای قوام و تقویت دموکراسی، ضروری و از سه جهت با اهمیت است.

اول؛ تثبیت جایگاه مردم در روابط قدرت؛ دوم کمک به حل مسایل کلان و سوم و نهایی، مسأله مشارکت مردم و انزوای تروریزم است. همان‌گونه که گفته شد، مردم در دور اول انتخابات با مشارکت گسترده شان بسیاری‌ ها را شگفتی ‌زده کردند. گروه طالبان که از مدت ‌ها پیش برای مختل ‌کردن انتخابات برنامه‌ ریزی می ‌کردند و در روزهای منتهی به روز رأی‌ دهی، در کنار حملات گسترده، اما کم ‌هزینه برای مردم و دولت و موجی تبلیغات و جنگ روانی تلاش کردند تا مانع حضور شهروندان در این روند مردمی و دموکراتیک شوند، اما به ‌رغم آن مردم با مشارکت ‌شان به «تهدید، ارعاب و وحشت» نه گفتند و به جهانیان نشان دادند که خواهان آرامش، صلح و ثبات و قوام دموکراسی و نظام مردم‌ سالارند.

روزنامه اطلاعات روز؛ ذیل عنوان “انتخابات و تجربه‌ مدنی متفاوت” در سرمقاله اش نوشته، تجربه‌ یک انتخابات پر‌شور برای افغانستان، از اهمیت بالایی برخوردار می ‌باشد. انتخابات پیش‌ رو به باور بسیاری ‌ها، می ‌تواند به نقطه‌ عطفی در تاریخ کشور تبدیل شود و سرنوشت مهمی را برای کشور رقم زند. بدیهی است که به تبع اهمیت‌ نفس برگزاری انتخابات، حضور پر‌شور مردم به ‌پای صندوق‌ های رای نیز به همان میزان اهمیت دارد. یک انتخابات بی ‌روح، نا‌سالم، محدود و نمایشی نمی ‌تواند شکوه حضور مردم را به نمایش بگذارد و پختگی، حساسیت و قدرت مردم را در تعیین سر‌نوشت‌ شان به رخ مخالفان نظام و همچنین در سطح بین ‌المللی به نمایش بگذارد.

به تصریح روزنامه، اصل شفافیت و سلامت انتخابات روی دیگر این سکه است. احترام به آرای مردم و انتخاب آنان اگر رعایت نشود، انتخابات چیزی جز بازی نمایشی برای دست ‌به ‌دست کردن قدرت نخواهد بود و بدین ترتیب، انتخاب مردم نیز بی ‌معنا خواهد شد. بد‌گمانی نسبت به انتخابات در افغانستان همواره وجود داشته و اکنون نیز به ‌رغم برخی خوش‌ بینی‌ ها، هنوز اعتماد لازم مردم به این روند دموکراتیک جذب نشده است. بی ‌اعتمادی مردم به روند انتخابات و تصور آنان مبنی بر مهندسی انتخابات از سوی حکومت باعث شده تا بسیاری ‌ها به انتخابات به عنوان فرصت مطلوب برای تعیین سرنوشت سیاسی کشور نگاه نکنند. این بی ‌اعتمادی افکار عمومی بی ‌جهت نیست؛ چون به نحوی تمامی جریان ‌های دخیل در امر انتخابات سعی دارند،‌ به هر طریق ممکن آرای مردم را به ‌نفع خود استفاده کرده ‌یا اساساً دست به جعل و تقلب بزنند.

0 پیام‌