روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – سه شنبه 6 جوزا

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “جنگ باید به پایان برسد” در سرمقاله اش با اشاره به این که بارک اوباما، در سخنرانی ‌اش در پایگاه نظامی بگرام، از تقویت نیروهای امنیتی افغان و روند انتقال مسوولیت ‌های امنیتی، به عنوان دستاورد‌های ماموریت نظامیان امریکایی در افغانستان نام برده نوشته، تردیدی وجود ندارد تقویت نیروهای امنیتی افغانستان، یک دستاورد مهم ماموریت نظامی سازمان ناتو و ایالات متحده امریکا بود. پیش از سال ۲۰۰۹ نیروهای امنیتی افغانستان، بسیار ناتوان بودند؛ اما حالا این نیروها به

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.

عنوان ها: “چرا چهارهزار محل رای‌ دهی دیگر ایجاد می ‌شود؟”، “عمل به وعده های داده شده”، “جنگ باید به پایان برسد”، “مبعث و احیای هویت اسلامی” و “پیام روشن اوباما”.

روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “چرا چهارهزار محل رای‌ دهی دیگر ایجاد می ‌شود؟” در سرمقاله اش نوشته، طبق ادعای کمیسیون انتخابات قرار است که حدود ۴۰۰۰ محل رای ‌دهی جدید، بر اساس تقاضای مردم ایجاد گردد. در همین حال بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان که نظارت انتخابات دور اول را هم بر عهده داشت، گفته که همین رقم از محلات رای ‌دهی در انتخابات دور اول، در مناطق ناامن کشور ایجاد شده بود. حالا اگر به همین ‌گونه این ۴۰۰۰ محل جدید رای‌ دهی ایجاد شود ـ آن هم طبق اطلاعات قبلی که همه در مناطق ناامن قرار دارند – بدیهی است که انتخابات دور دوم هم به تقلب آلوده خواهد شد.

به تصریح روزنامه، در انتخابات دور اول هم دعوا بر سر لادرک شدن یک میلیون رای بود. ادعای ستاد انتخاباتی داکتر عبدالله این بود که نیم میلیون این آرا به سود آقای اشرف غنی حساب شده، و نیم دیگر آن اصلاً شمار نشده است؛ اما سوگ‌مندانه که این قضیه نیز جداً پی ‌گیری نشد و معلوم نگردید که حقیقتاً یک میلیون رای کجا رفت؟

روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “عمل به وعده های داده شده” در سرمقاله اش با اشاره به وعده های کاندیداهای ریاست جمهوری نوشته، وعده هایی می دهند که عملی ساختن آنها برای بعد از انتخابات بسیار سخت و دشوار به نظر می رسد. شماری از وعده هایی که در روزهای اخیر برای جلب آرا و افراد بیشتر از سوی نامزدان داده شده است، سخت سنگین و دشوار به نظر می رسند. اما به هر صورت زمان مبارزات انتخاباتی است و عرف نانوشته سیاسی افغانستان نیز به خوبی متوجه است که بعد از انتخابات بسیاری از این شعارها چنان از حافظه گویندگان آنها پاک می شود که برای اثبات چنین شعارهایی نیاز به مدرک و شاهد معتبر است.

به تصریح روزنامه،  سردادن چنین شعارهایی سخت و دشوار، جلب حمایت شخصیت های مختلفی که شماری از آنها با برداشت ها و گذشته های مختلف هستند، در انتخابات یک امر معمول است. اما این معمول تا آن اندازه نیست که فکری برای آینده کشور و مردم آن نشود. امور مهمی از همین اکنون در انتظار رییس جمهوری جدید است.

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “جنگ باید به پایان برسد” در سرمقاله اش با اشاره به این که بارک اوباما، در سخنرانی ‌اش در پایگاه نظامی بگرام، از تقویت نیروهای امنیتی افغان و روند انتقال مسوولیت ‌های امنیتی، به عنوان دستاورد‌های ماموریت نظامیان امریکایی در افغانستان نام برده نوشته، تردیدی وجود ندارد تقویت نیروهای امنیتی افغانستان، یک دستاورد مهم ماموریت نظامی سازمان ناتو و ایالات متحده امریکا بود. پیش از سال ۲۰۰۹ نیروهای امنیتی افغانستان، بسیار ناتوان بودند؛ اما حالا این نیروها به لحاظ کمی و کیفی، به سطح قابل قبولی رسیده ‌اند.

به تصریح روزنامه، تعهد پایدار جهانی برای حمایت از نیروهای امنیتی افغان، خبرخوشی برای مردم افغانستان است. اما بخش ‌های دیگر ماموریت نظامی امریکا و سازمان ناتو در افغانستان قابل تامل است. درست است که امریکا و ناتو هسته مرکزی القاعده را نابود کرده ‌اند و این سازمان را به مناطق قبایلی پاکستان رانده ‌اند، اما این هم یک واقعیت است که القاعده نه تنها در مناطق قبایلی بلکه در شهرهای مهم و پرجمعیت پاکستان هم فعال است. این هم درست است که ماشین نظامی طالبان، در مقایسه با سال‌ های ۲۰۰۷-۲۰۰۹ ناتوان شده است، اما کسی نمی ‌تواند انکار کند که این گروه تهدید استراتژیک برای افغانستان مدرن است. این گروه بخش ‌های از قلمرو افغانستان را در کنترول دارد و می ‌جنگد.

روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “مبعث و احیای هویت اسلامی” در سرمقاله اش با اشاره به 27 رجب سالروز بعثت پیامبر اسلام (ص) نوشته، اکنون و بعد از گذشت چهارده قرن سوال مهمی که پیش روی تمامی ما مسلمانان قرار گرفته، این است که تا چه اندازه‏ ای با تعالیم و سیره زندگی آن حضرت آشنایی داریم و تا چه اندازه‏ در زندگی تلاش و همت می ‎ورزیم که اعمال زندگی خود را بر اساس سیره پیامبر تنظیم نماییم. متاسفانه جواب این پرسش می ‏تواند بسی تلخ و ناگوار باشد و با توجه به وضعیت زندگی خصوصی، اجتماعی و سیاسی مسلمانان در اقصی نقاط جهان تردیدی وجود ندارد که مشکلات زیادی داریم و نتوانسته ‏ایم امت پیامبر بودن را به خوبی تمثیل نماییم.

به تصریح روزنامه، شاید برای بسیاری مشکلات دنیای اسلام و غوطه ور شدن آن را در دنیای تندروی و تعصب بهانه ‎ای برای مرگ انسانیت، منطق و عاطفه در دنیای اسلام تلقی نمایند، اما حرف ما این است که آیا چنین مسایلی با روح پیام پیامبر همخوانی دارد و یا ساخت و دست‌آورد خیل دشمنان، فرصت‎ طلبان، منافقان و خودفروشانی است که برای مرگ معنویت و دینداری تلاش دارند و آن را با منافع خود سازگار نمی ‎بینند.

روزنامه جامعه باز؛ ذیل عنوان “پیام روشن اوباما” در سرمقاله اش با اشاره به سفر اوباما به کابل نوشته، این سفر ممکن است، برای پاسخ ‌دادن به انتقادها درباره بی‌ توجهی کاخ سفید به سربازان بازگشته از جنگ و کم ‌تحرکی در سیاست خارجی کاخ سفید باشد، اما تنها هدف آن نبوده است و درست چند ماه پیش از پایان مأموریت رزمی نظامیان امریکایی در افغانستان در پایان سال جاری میلادی انجام می‌ شود. سخنرانی رییس‌ جمهور اوباما در میدان‌ هوایی بگرام، حاوی پیام امید بخشی به مردمان دو کشور بود؛ این ‌که هرچند «مأموریت رزمی» امریکا امسال پایان می ‌یابد، اما در عین حال تأکید کرد که «تعهد امریکا برای مردم افغانستان در داخل این کشور و سراسر منطقه، دوامدار»‌ خواهد بود.

به تصریح روزنامه، شاید این آخرین دیدار آقای اوباما به عنوان رییس ‌جمهور ایالات متحده به افغانستان در زمان ریاست‌ جمهوری آقای کرزی باشد و به این‌ ترتیب، سوء تفاهم‌ ها میان خودشان را از میان بر‌می ‌داشتند. تنش در روابط میان دو رهبر که ناشی از اختلاف دیدگاه دو طرف بر سر مسایل دوجانبه است، سبب شده تا آقای اوباما چنین رفتاری از خود نشان دهد، اما بحث تنها دو شخص نیست، بلکه روابط میان دو کشوری است که باید سال ‌ها باهم داد‌ و‌ ستد داشته باشند و مشترکاً در برابر دشمن واحد برزمند. بنابراین، چنین رفتاری شایسته دوستان، همراهان و متحدانی نیست که قرار است سال‌ های سال برای به سر رساندن اهداف مشترک در کنارهم باشند.

0 پیام‌