روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – چهارشنبه 24 ثور

روزنامه جامعه باز؛ ذیل عنوان “پیامدهای سنگین عملیات خیبر” در سرمقاله با اشاره به آغاز حملات خیبر توسط گروه طالبان نگاشته، عملیات خیبر که بیشتر از هر ‌مسأله دیگری به ‏خاطر جبران شکست طالبان در ۱۶ حمل، هم چنان تضمین تداوم پذیری حمایت‏ های حلقات باداران خارجی ‏شان راه ‌اندازی شده بود، چند حقیقت را بیشتر از پیش آفتابی ساخت. یکم؛ شکست طالبان و پایان توانمندی لازم برای تقابل رو به ‏رو و مسلحانه با نیروهای امنیتی افغانستان. بنابراین، طالبان تلاش کرده ‏اند حتا به ‏صورت غیرمنظم و اغلب در حومه‏ های شهر «اهداف نرم» را هدف قرار دهند که حتا در این پلان نیز شکست خوردند. دوم؛ واردآمدن ضربه شدیدی

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.

عنوان ها: “نتیجه‌ نهایی و مسوولیت تیم ‌های انتخابات”، “کار کمیسیون‌ ها بی ‌عیب و نقص نبود”، “دولت آینده و چالش ‌های امنیتی”، “کودکان کشور را دریابید” و “پیامدهای سنگین عملیات خیبر”.

روزنامه اطلاعات روز؛ ذیل عنوان “نتیجه‌ نهایی و مسوولیت تیم ‌های انتخابات” در سرمقاله اش با اشاره به تأخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات نوشته، پس از ختم کار کمیسیون رسیدگی به شکایت‌ های انتخاباتی و اعلان نتایج نهایی، چگونگی برخورد تیم ‌های انتخاباتی با نتیجه نهایی این روند، مهم‌ ترین موضوع می ‌باشد؛ این‌که تیم ‌های انتخاباتی نتیجه‌ نهایی کمیسیون مستقل انتخابات را می ‌پذیرند یا این‌ که فرضیات، گمان ‌ها و محاسبات خود را معیار قبولی و عدم قبولی این نتیجه قرار می ‌دهند. هر یک از دو تیم پیشتاز انتخاباتی، محاسبات و فرضیات خود را نسبت به نتیجه‌ نهایی این روند دارند، که با محاسبه‌ نهادهای انتخاباتی، ذهنیت مردم و تیم ‌های رقیب فاصله‌ زیادی دارند.

به تصریح روزنامه، کمیسیون مستقل انتخابات و شکایت‌ های انتخاباتی تنها نهادهای قانونی بررسی و اعلان نتایج آرای انتخابات ریاست جمهوری می ‌باشند. براساس قانون، نتیجه‌ بررسی ‌ها و کارهای این دو نهاد مشروع و تصامیم آن‌ ها بر تیم ‌های انتخاباتی الزام ‌آور می ‌باشند. تیم ‌های انتخاباتی باید فرضیات، پیش‌بینی ‌ها و برآوردهای خود را کنار گذاشته و به فیصله‌ نهادهای انتخاباتی احترام بگذارند. اصرار بر پیشبینی ‌ها و برآوردهای شخصی برای پذیرش نتیجه‌ انتخابات، مشکل‌ ساز و برای مردم افغانستان خطرناک است.

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “کار کمیسیون‌ ها بی ‌عیب و نقص نبود” در سرمقاله اش را ویژه انتخابات کرده و نگاشته، نقض تقویم انتخاباتی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات نمی ‌تواند نقض این تقویم توسط کمیسیون شکایات انتخاباتی را توجیه کند. کمیسیون شکایات انتخاباتی، باید نقص‌ های کمیسیون مستقل انتخابات را جبران کند، نه این ‌که دنباله ‌رو آن باشد. کمیسیون شکایات انتخاباتی باید فیصله ‌هایش را به موقع، تحویل کمیسیون مستقل انتخابات می ‌داد. در حال حاضر نگرانی عمده این است که نامزدان پیشتاز نتیجه نهایی انتخابات را که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام می‌ شود نپذیرند. اگر کمیسیون ‌ها کار خود را به موقع تمام می ‌کردند، جای تردید باقی نمی ‌گذاشتند و افکار عمومی را قانع می ‌ساختند، هیچ نگرانی وجود نداشت.

به تصریح روزنامه، پاسخگویی شفاف کمیسیون‌ ها می ‌تواند، هر نوع بحران و جنجال احتمالی را تعدیل کند و زمینه را برای حل آن فراهم سازد. افکار عمومی انتظار دارند که قشر سیاسی افغانستان، در این برهه حساس تاریخ، رسالت خود را درک کند و از شکل ‌گیری بحران سیاسی، جلوگیری کند.

روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “دولت آینده و چالش ‌های امنیتی” در سرمقاله اش با اشاره به افزایش خشونت ها و هشدار گروه بین المللی بحران مبنی برافزایش خشونت ها نوشته، در شرایطی که میلیاردها دالر سالانه به افغانستان سرازیر می ‌شد و در شرایطی که همه کشورها کمک‌ های بی ‌دریغ ‌شان را در هر ساحت به افغانستان گسیل می ‌داشتند، نیروهای امنیتی کشور درست پا نگرفت و تقویت نشد. بنابراین، امید نمی ‌رود که دولت آینده نیز به ‌آسانی بتواند عقب‌ مانی دولت فعلی را جبران بکند.

به تصریح روزنامه، بنا بر گزارشی که گروه بین ‌المللی بحران ارایه کرده است، در صورت کاهش و یا قطع کمک ‌ها، تلفات نیروهای امنیتی بسیار بالا پیش ‌بینی می ‌شود. هرچند این گزارش بسیار خوش‌ بینانه گفته که طالبان توان سقوط ولایات را نخواهند داشت؛ اما با وضعیتی که دیده می ‌شود، برگشت طالبان نیز دور از تصور نخواهد بود.

روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “کودکان کشور را دریابید” در سرمقاله اش با اشاره به این که روز گذشته وزارت کار و امور اجتماعی تعدادی از کودکان عودت داده شده از عربستان سعودی به کشور را تحویل خانواده ‏های آنان کرده نگاشته، این کودکان که به صورت قاچاق وارد عربستان شده بودند، اکثرا به فعالیت ‏های شاقه و سخت مشغول بوده‏ اند و ظاهرا لحظات سختی را در این کشور سپری می ‏کرده ‏اند. علاوه بر آن محرومیت از نعمت خانواده و والدین، تربیت و تحصیل و نیز تامین بسیاری از نیازمندی ‏های روحی و جسمی که تهدیدی جدی برای سلامتی و رشد طبیعی این قشر جامعه است، شامل حال این کودکان و خیل کودکان دیگری از این سرزمین است که با این مسایل مواجه هستند.

به تصریح روزنامه، تهدیدهای جانی و نقص عضو، جذب و اجبار کودکان توسط گروه ‌های مخالف جهت مشارکت در جنگ، حمله به مکاتب و تخریب مکاتب و شفاخانه‌ ها، تجاوز جنسی و سایر اشکال خشونت‌ ‎های جنسی علیه کودکان و بسیاری از دیگر نمونه‏ های محرومیت و معضلاتی که کودکان و فرزندان این سرزمین را تهدید می‏ نماید، می ‏تواند برای آینده کشور و سر و سامان دادن به اوضاع و روندهای جاری مشکل ‏آفرین و چالش ‌زا باشد. قطعا ما نمی ‏توانیم بدون تربیت نسل سالم و باسواد، متخصص و توانمند و نیز متعهد چشم ‏انداز قابل قبولی برای آبادانی و توسعه کشور تعریف نماییم.

روزنامه جامعه باز؛ ذیل عنوان “پیامدهای سنگین عملیات خیبر” در سرمقاله با اشاره به آغاز حملات خیبر توسط گروه طالبان نگاشته، عملیات خیبر که بیشتر از هر ‌مسأله دیگری به ‏خاطر جبران شکست طالبان در ۱۶ حمل، هم چنان تضمین تداوم پذیری حمایت‏ های حلقات باداران خارجی ‏شان راه ‌اندازی شده بود، چند حقیقت را بیشتر از پیش آفتابی ساخت. یکم؛ شکست طالبان و پایان توانمندی لازم برای تقابل رو به ‏رو و مسلحانه با نیروهای امنیتی افغانستان. بنابراین، طالبان تلاش کرده ‏اند حتا به ‏صورت غیرمنظم و اغلب در حومه‏ های شهر «اهداف نرم» را هدف قرار دهند که حتا در این پلان نیز شکست خوردند. دوم؛ واردآمدن ضربه شدیدی بر سیستم روانی حلقات رهبری طالبان و کاهش تأثیرگذاری و کارایی عملیات نظامی و متحمل ‏شدن تلفات سنگین. سوم؛ افزایش میزان توانمندسازی عملیاتی و تجهیزات نظامی نیروهای افغانستان؛ چنانچه این نیروها در این دوروز مانند دیگر اوقات به‌ خوبی نشان دادند که قادر اند ‌با تمامی حملات تروریستی گسترده با قاطعیت و به ‏هنگام پاسخ دهند و هرگونه پلان تروریستی را در نطفه خنثا کنند. چهارم؛ مهم ‏ترین عاملی که بستر شکست پلان ‏های طالبان را بیشتر از دیگر عارضه ها فراهم کرد، انعطاف ناپذیری و شکل گیری سازه های «حساسیت شهروندی»، نیز «دادخواهی شهروندی» در افکار عمومی است. شکل ‌گیری این حساسیت‏ ها در عمل، بزرگ ‏ترین تضمینی برای ادامه دستاوردهای یک‌ دهه گذشته است.

0 پیام‌