روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل ـ دوشنبه 15 ثور

روزنامه جامعه باز؛ ذیل عنوان “تا گلو در گل” در سرمقاله اش با اشاره رویداد طبیعی و باران های تند در پایتخت نوشته، به‌ واقع ‌کابل از هر‌ حیث، سخت مستعد خلق فاجعه است. یک روز پیش ‌تر وقتی باران بارید، پس از قطع باران از مرکز شهر به سمت غرب کابل رفتم. تو گویی رودخانه همیشه‌ خالی کابل یک‌ باره تمام آب‌ ها را فرو بلعیده و در مرکز شهر آن را پس داده است. سرک‌ ها، کناره ‌های خیابان و هرگوشه ‌ای از شهر، پر شده بود از گل و لای. آب در همه ‌جا رسیده بود.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.

عنوان ها: “حادثه بدخشان، هشداری برای آینده”، “مثلث جابجایی انتخابات مردود است!”، “جنگ قدرت در روز عزای عمومی”، “تا گلو در گل” و “راهکار مبارزه مواد مخدر”.

روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “حادثه بدخشان، هشداری برای آینده” در سرمقاله اش با اشاره به رویداد طبیعی ولایت بدخشان نوشته، متاسفانه اگر امروز به راحتی نبود امکانات و دست و پا بسته بودن و بی برنامگی و عدم آماده بودن نهادها، وزارتخانه ‏ها و ارگان ‏های مختلف را به طرق گوناگون توجیه می ‏نماییم، اما عدم همدلی، همراهی، غم ‏شریکی و همکاری چیزی نیست که بتوان با بهانه ‌ای آن را توجیه کرد و یا آن را پذیرفت.

به تاکید روزنامه، مدیریت و برنامه ریزی همکاری ‏های مردمی کاری کاملا انسانی است و باید با شفافیت انجام گردد تا از یک سو اعتماد مردم جلب شود و از سوی دیگر مشارکت‏های مردم حیف و میل نگردد. تنها در این صورت است که می ‏توان نهاد یک حرکت مردمی منسجم، آماده‏ واکنش و کارآمد را پی ریخت.

روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “مثلث جابجایی انتخابات مردود است!” در سرمقاله اش نوشته، هرچه به نتایج نهاییِ انتخابات نزدیک‌ تر می‌ شویم، به همان پیمانه صدای ایجاد اداره موقت بلند می‌ شود. این صدا را آنانی که برای ایجاد بحران در افغانستان خواب می‌ بینند، بلند کرده‌ اند و می ‌خواهند از این طریق و با این بهانه، بر گرده ‌های مردم افغانستان ایستاده شده و حکومت کنند.

به تاکید روزنامه، انتظار می ‌رود که جامعه جهانی در این فرصت مداخله کند و اجازه ندهد که هیچ شخصیتی، انتخابات ریاست‌ جمهوری در افغانستان را به سخره گیرد و چیز دیگری را جانشین آن سازد. افغانستان پس از سیزده سال مشق دموکراسی، نباید دوباره به اداره موقت و تشکیل حکومت ایتلافی و تقسیم قدرت بین تیکه ‌داران قومی و سیاسی رو بیاورد. حکومت و ملت افغانستان باید با قبول نتایج انتخابات، به سوی قانونمند شدن حرکت کنند و اراده جمهور را بر همه ‌چیز ترجیح دهند.

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “جنگ قدرت در روز عزای عمومی” در سرمقاله اش نوشته، در وضعیتی که کشور عزادار فاجعه بدخشان است، شهردار کابل و شماری از نمایندگان پارلمان در جنگ قدرت مصروف‌ اند. آنان حتا پروای روز رسمی عزاداری را نکردند. نمایندگان مخالف شهردار در روز رسمی عزاداری، در نزدیکی عمارت شهرداری تحصن کردند و جناب شهردار هم کارمندان شهرداری را به خیابان آورد تا علیه آن نمایندگان شعار دهند.

به تاکید روزنامه، مردم به چشم سر دیده ‌اند که همین نمایندگانی که حالا برای فسادزدایی از شهرداری کابل گلو پاره می ‌کنند، به نامزدوزیران متهم به فساد مالی و اداری و ناکام در پروژه ‌سازی و مصرف بودجه، رای اعتماد داده‌ اند. این آقایان اول باید خود پاسخ بدهند که چرا به نامزدوزیران متهم به فساد و ناکارآمدی رای داده ‌اند و چرا پارلمان به نحوی، بخشی از فرآیند تولید فساد مالی و اداری شده است. به خیابان آوردن کارمندان شهرداری در روز عزاداری، نیز توجیه‌ پذیر نیست. شهردار کابل به ‌جای این ‌که در مورد زیر آب شدن چهارراه‌ ها و خیابان ‌های اصلی شهر در بارندگی‌ های اخیر، به مردم توضیح بدهد و برای پیشگیری از آن، برنامه ‌ریزی کند، کارمندان شهرداری را به خیابان می ‌آورد تا به نفع او شعار دهند.

روزنامه جامعه باز؛ ذیل عنوان “تا گلو در گل” در سرمقاله اش با اشاره رویداد طبیعی و باران های تند در پایتخت نوشته، به‌ واقع ‌کابل از هر‌ حیث، سخت مستعد خلق فاجعه است. یک روز پیش ‌تر وقتی باران بارید، پس از قطع باران از مرکز شهر به سمت غرب کابل رفتم. تو گویی رودخانه همیشه‌ خالی کابل یک‌ باره تمام آب‌ ها را فرو بلعیده و در مرکز شهر آن را پس داده است. سرک‌ ها، کناره ‌های خیابان و هرگوشه ‌ای از شهر، پر شده بود از گل و لای. آب در همه ‌جا رسیده بود.

به تاکید روزنامه، شهرداری کابل به عنوان اصلی ‌ترین نهاد تنظیم ‌کننده مسایل شهری قانونی مکلف است تا امکان زیانمند ‌شدن مردم از قهر طبیعت را به حداقل برساند. هر‌ گونه تمهیدی که بتواند به مردم کمک کند تا در روزهای بارانی انتظار فاجعه را نکشند، ابتدایی‌ ترین کاری است که این اداره روی دست بگیرد؛ اما شواهد گواه آن است که شهردار پرمشغله ‌تر از این است که بتواند به چنین مواردی فکر کند و راهکاری برای رفاه مردم و جلوگیری از فاجعه بسنجد. او این ‌روز‌ها بر سر بودنش در کرسی شهرداری با جمعی از نمایندگان مجلس در نبرد است و تفاوتی نمی‌ کند که تمام شهروندان تا گلو در گل و لای فرو بروند و فاجعه ‌ای چونان فاجعه ناشی از سیلاب جوزجان رخ دهد. او یا ‌هر‌مسوول دیگری، پاسخگو نیستند و اصولاً دولت و نهادهای آن با مسأله پاسخگویی هیچ میانه‌ ای نداشته ‌اند و ندارند.

روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “راهکار مبارزه مواد مخدر” سرمقاله اش را ویژه راهکارهای مبارزه با مواد مخدر کرده و نوشته، انجمن بین المللی کنترل مواد مخدر در گزارش سالانه خود، گفته بود که تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان به یک نگرانی عمده تبدیل شده است و این پدیده می رساند که مبارزه با پدیده مواد مخدر باید به صورت جدی پیگیری شود. این گزارش می افزاید که مواد خام کیمیایی برای تولید هرویین به قدر کافی در افغانستان یافت می شود و این مواد از کشورهای همسایه و به خصوص ایران و پاکستان وارد کشور می گردد.

به تاکید روزنامه، اگر کشورهای همسایه از قاچاق مواد مخدر از افغانستان به کشورشان نگرانی دارند چرا از ورود مواد کیمیایی برای تولید هرویین جلوگیری نمی نمایند، بنابراین به نظر می رسد که کشورهای همسایه برخلاف اظهارات دیپلماتیک شان بی علاقه نیستند که در سود قاچاق این مواد شریک شوند.

0 پیام‌