تازه‌ها:

روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های امروز کابل ـ دوشنبه 4 حمل

روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “جلب مشارکت با سایت‎ های مسدود!” در سرمقاله اش نوشته، بسته ماندن سایت ‎های انتخاباتی در ولسوالی ‎های ولایت نسبتا آرام دایکندی که مردمان ساکن آن نیز علاقمند به شرکت در انتخابات هستند، یکی از انتقادها‏ بر عملکرد ضعیف نهادهای امنیتی و سایر ارگان ‎های مرتبط با انتخابات است که روز گذشته صدای اعتراض یکی از اعضای مجلس سنا را بلند کرد.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.

عنوان ها: “جلب مشارکت با سایت‎ های مسدود!”، “به سوال ‌های مشخص پاسخ دهید”، “معارف؛ داروی درد مردم”، “طالبان؛ عشق حکومت و نفرت مردم” و “سالی که گذشت”.

روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “جلب مشارکت با سایت‎ های مسدود!” در سرمقاله اش نوشته، بسته ماندن سایت ‎های انتخاباتی در ولسوالی ‎های ولایت نسبتا آرام دایکندی که مردمان ساکن آن نیز علاقمند به شرکت در انتخابات هستند، یکی از انتقادها‏ بر عملکرد ضعیف نهادهای امنیتی و سایر ارگان ‎های مرتبط با انتخابات است که روز گذشته صدای اعتراض یکی از اعضای مجلس سنا را بلند کرد.

روزنامه پرسیده که چگونه مسوولان کشوری با وجود آگاهی به بسته بودن سایت ‎های انتخاباتی در نقاط زیادی از کشور، بر مشارکت گسترده مردم تأکید ورزیده و سخن از برگزاری انتخابات سراسری می ‎زنند. آیا این دعوت و تبلیغات برای جلب مشارکت مردمی در انتخابات به نحوی پرده پوشی بر کم ‎کاری ‎های انتخاباتی نبوده و به منظور انحراف افکار عمومی از نارسایی ‎های انتخاباتی محسوب نمی ‎گردد؟

به تصریح روزنامه، چشم انداز انتخابات شفاف، سراسری با مشارکت همگانی شهروندان واجد شرایط با تردید جدی مواجه شده و گمان نمی ‎رود تا میزان مشارکت رای دهندگان در سطح مطلوبی قرار داشته باشد. لذا می ‎طلبد تا زمینه جلب مشارکت برای شهروندانی‎ که انگیزه و علاقه شرکت در انتخابات را داشته و زمینه همکاری و همیاری مردمی نیز برای باز کردن این سایت ‎ها مهیاست، سعی و تلاش جدی صورت گیرد.

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “به سوال ‌های مشخص پاسخ دهید” در سرمقاله اش با اشاره به این که شورای امنیت ملی با صدور اعلامیه ‌ای، رویداد تروریستی شب نوروز در هوتل سرینا را کار تروریست‌ های بیرونی و سازمان‌ های استخباراتی خارجی خوانده نوشته، سوال ساده مردم افغانستان این است که چگونه تروریست‌ ها موفق شدند، وارد این هوتل به ‌شدت حفاظت ‌شده شوند؟ همان‌ طوری که در اعلامیه شورای امنیت ملی آمده، کمپنی امنیتی که مسوولیت تامین امنیت هوتل سرینا را داشت، چرا نتوانست، جلو ورود تروریست‌ ها را بگیرد؟ آیا سهل ‌انگاری بود، یا قصد و عمدی در کار بود؟ چرا به آن دیپلومات پاکستانی اجازه داده شده تا از نزدیکی‌ ها سرینا عکس‌ برداری کند؟ چرا تا هنوز هیچ یک از مسوولان امنیتی هوتل سرینا بازداشت نشده‌ اند؟ اگر آنان مقصر باشند، احتمالا راه فرار را جستجو می‌ کنند.

به تاکید روزنامه، وزارت داخله قبلا گفته بود که در این مورد تحقیق می ‌کند. به ‌نظر ما مقام ‌های امنیتی نباید نتایج تحقیقات‌ شان را بایگانی کنند. باید هرچه زودتر نتایج تحقیقات منتشر شود. باید هرچه زودتر به سوال ‌هایی که در بالا مطرح شد، پاسخ‌ های روشن و مشخص داده شود. باید کسانی‌ که مقصر هستند، رسمی معرفی و بازداشت شوند. نباید به هیچ کسی فرصت فرار از تعقیب عدلی داده شود.

روزنامه آرمان ملی؛ ذیل عنوان “معارف؛ داروی درد مردم” سرمقاله اش را ویژه آغاز سال تعلیمی جدید کرده و نوشته، با دامنه دار شدن پهنای علوم در جهان، هر علمی نیاز به کاوش و تحقیق دامنه دارتری دارد و به همین پیمانه نیز تدریس این علوم در مراحل مختلف سنی در مکاتب و دانشگاه ها و دیگر مراکز آموزشی به آموزگارانی نیاز دارد که بتوانند پاسخگوی خواسته ها در سنین مختلف باشند.

به تاکید روزنامه، وزارت معارف کشور به هر پیمانه یی که بتواند در تدارک آموزگاران مسلکی و حرفوی توفیق یابد؛ به همان پیمانه قادر می گردد تا موانع و مشکلات موجود از فرا راه مکاتب را بردارد و در راستای آموزش و تعلیم اولاد وطن توفیق یابد.

روزنامه اطلاعات روز؛ ذیل عنوان “طالبان؛ عشق حکومت و نفرت مردم” در سرمقاله اش با اشاره به این که حامد کرزی رییس جمهور در مراسم آغاز سال جدید آموزشی گفت: «طالبان با ما تماس می ‌گیرند و می ‌خواهند که مذاکره کنند» نوشته، این امیدواری‌ ها در حالی ابراز می ‌شوند که روز پنج‌ شنبه حمله‌ تروریستی در نزدیک کاخ ریاست جمهوری جان ۹ انسان را گرفت.

به تاکید روزنامه، اگر قرار است گفتگو با طالبان به نتیجه ‌‌ای ختم شود که جنگ در افغانستان پایان یابد، در آن صورت حکومت ناگزیر است اطلاعات بیشتر از جزئیات پروسه‌ صلح و گفتگوهایش‌ با طالبان به مردم بدهد. چیزی که تا کنون مردم نمی‌ دانند و از این‌ رو هیچ‌ گاه به گفته‌ های کرزی و سایر مقام ‌های حکومتی باور ندارند.‌ در این وضعیت که مردم نمی ‌دانند‌ ماجرا چگونه است، هرآنچه کرزی به رسانه‌ ها بگوید، مردم بدون تأمل فکر می ‌کنند که کرزی دروغ می ‌گوید. این قضاوت ناشی از طولانی شدن تلاش‌ های صلح‌ جویانه‌ حکومت است که تا هنوز به جای گفتگو و صلح، آنچه مردم دیده ‌اند، خشونت و ترور و کشتار است. لذا‌ مردم واقعاً نمی‌ توانند باور کنند که رییس جمهورشان راست می‌ گوید و چون راست می‌ گوید، از موضع او حمایت کنند.

روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “سالی که گذشت” در سرمقاله اش نگاشته، در سال گذشته همانند سال های دیگر، باز هم دولت افغانستان به دنبال نشستن با طالبان در پای میز مذاکره بود. امیدی که هرگز بدان نرسید و تا آخرین لحظات سال گذشته طالبان بر مواضع سرسختانه خود تاکید ورزیدند و به حملات خود ادامه دادند. گفتگوهای قطر که در یک مرحله به صورت جدی مطرح شده بود و طالبان از آدرسی مشخص سیاست های خود را پیش می بردند، نیز متوقف شدند.

به تاکید روزنامه، وضعیت اقتصادی در سال گذشته برای مردم افغانستان ناراحت کننده و غیر قابل قبول بود. افزایش ارزش برابری دالر در مقابل پول افغانی برای افغانستان هزینه های زیادی را در بر داشت. میزان سرمایه گذاری ها نه تنها سیر صعودی نداشت که روند نزولی خود را طی کرده است. کمک های جامعه جهانی کاهش یافته است و اگر این کمک ها همین گونه کمتر شوند و نیازمندی های افغانستان را در نظر نگیرند و خروج نیروهای نظامی خارجی نیز به واقعیت بپیوندد، آینده اقتصاد افغانستان با خطرهای جدی مواجه خواهد شد.

0 پیام‌