روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل ـ سه شنبه 26 قوس

روزنامه جامعه باز؛ ذیل عنوان “برای انتقال قدرت انتخابات شفاف ضروری است” سرمقاله اش را به مساله انتنخابات و به ویژه تامین امنیت انتخابات ویژه کرده و نوشته، پس از فرستادن فهرست نزدیک به ۷ هزار مرکز رأی ‌دهی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به نهادهای امنیتی، این نهادها پس از بررسی این فهرست اعلام کردند، ۳ هزار و ۴۳۵ مرکز رأی‌ دهی با تهدات امنیتی رو به‌ رو است. نهادهای امنیتی این تهدیدها را به سه بخش پایین، متوسط و بلند تقسیم کرده ‌اند.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.

عنوان ها: “برای انتقال قدرت انتخابات شفاف ضروری است”، “انتخابات را فراموش نکنید”، “کش و قوس‌های پیمان و پیامدهای آن”، “کاهش حساسیت ها به خاطر امضای موافقتنامه امنیتی” و “طالبان به رخصتی نمی روند”.

روزنامه جامعه باز؛ ذیل عنوان “برای انتقال قدرت انتخابات شفاف ضروری است” سرمقاله اش را به مساله انتنخابات و به ویژه تامین امنیت انتخابات ویژه کرده و نوشته، پس از فرستادن فهرست نزدیک به ۷ هزار مرکز رأی ‌دهی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به نهادهای امنیتی، این نهادها پس از بررسی این فهرست اعلام کردند، ۳ هزار و ۴۳۵ مرکز رأی‌ دهی با تهدات امنیتی رو به‌ رو است. نهادهای امنیتی این تهدیدها را به سه بخش پایین، متوسط و بلند تقسیم کرده ‌اند.

همچنان روزنامه یکی دیگر از مشکلات فراراه انتخابات را عدم آگاهی شهروندان دانسته و به نقل ضیا الحق امرخیل نوشته، کمیسیون مستقل انتخابات برنامه‌ های آگاهی ‌دهی را برای افزایش سطح آگاهی شهروندان روی دست دارد.

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “انتخابات را فراموش نکنید” در سرمقاله اش به تغییر اموضع واشنگتن در قبال قرارداد امنیتی کرده و نوشته، باید داستان اعمال فشار و کشمکش رسانه ‌ای و تبلیغاتی در مورد موافقت ‌نامه امنیتی به پایان برسد و کابل همراه با جامعه جهانی روی انتخابات تمرکز کنند. انتخابات افغانستان در تنش‌ های مربوط به امضای موافقت‌ نامه امنیتی، به فراموشی سپرده شده است.

به تصریح روزنامه، به نفع کشورهای عضو ناتو و رییس ‌جمهور کرزی است تا بیشترین تلاش را برای برگزاری یک انتخابات شفاف انجام دهند. برگزاری یک انتخابات شفاف و روی کار آمدن یک زعیم مشروع، به ضرر هیچ یک از جهت‌ ها نیست. از همین حالا باید برنامه ‌ریزی شود تا انتخابات ریاست‌ جمهوری سال آینده، به سرنوشت انتخابات سال ۱۳۸۸ مواجه نشود.

روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “کش و قوس‌های پیمان و پیامدهای آن” در سرمقاله اش به جنجال ها روی قرارداد امنیتی بین کابل ـ واشنگتن و پیامدهای آن اشاره کرده و نوشته، اظهارنظرهای موجود از میز رسمی حکومت متناقض و چه بسا چند دست بوده است. درحالی ‎که رییس حکومت و صلاحیت ‎دار اصلی آن از موضع قدرت و شرط‎ گذاری ‎های سیاسی صحبت می ‎کند، کسانی هستند در درون ساختار حکومتی که به نحوی مشغول رایزنی جداگانه با ایالات متحده امریکا بوده و سخن از مذاکرات پشت پرده می ‎زنند.

به تصریح روزنامه، هرگاه در پی این کش‌ و قوس ‎های تنش ‎آور و جنجال آفرین، بازهم دیده شود که امضای توافقنامه امنیتی بدون پذیرش پیش ‌شرط‌ ها یا تعهد محکمی در راستای تأمین صلح به امضا می ‎رسد، روشن خواهد شد که این کش و قوس‎ ها ادامه همان بازی‌ های سیاسی سی ساله است که مسوولان حکومتی ما نیز دستی در آن داشته و شریک این پرونده می ‎باشند.

روزنامه افغانستان؛ ذیل عنان “کاهش حساسیت ها به خاطر امضای موافقتنامه امنیتی” در سرمقاله اش نوشته، اتخاذ موضع جدید وزیر دفاع ایالات متحده امریکا وضعیت سیاسی در کشور را تا حدودی آرام می سازد. دیگر ضرب الاجلی در کار نیست و اگر امضای موافقتنامه امنیتی اندکی هم به تاخیر افتاد، مشکلی به وجود نمی آید. هیچ تصمیم عجولانه ای نیز گرفته نخواهد شد و این می تواند برای افغانستان که دوره زمانی بسیار پر خطر را می گذراند دارای اهمیت بالایی باشد.

به تاکید روزنامه، در کنار همه احساس خطرها و هشدارهایی که به خاطر امضا نشدن این موافقتنامه داده می شد و می شود این امر نیز آشکار بود که بسیاری از اشخاص و افراد و گروه های سیاسی از امضا شدن موافقتنامه امنیتی با ایالات متحده امریکا ابراز اطمینان کرده و می کنند.

روزنامه آرمان ملی؛ ذیل عنوان “طالبان به رخصتی نمی روند” در سرمقاله اش نوشته، گزارش شده طالبان نیروهای شان را منسجم تر کرده و برای آن ها معاش ماهانه معین کرده و تأدیه می دارند. آنان زمستان را دیگر رخصت نیستند و فرماندهان شان نیز به پاکستان نمی روند تا زمستان را نیز موسم جنگی بسازند و به اهداف شان در درون نظام افغانستان ضربه کاری وارد کنند.

به تاکید روزنامه، جای تردید نیست که طالبان به تنهایی قادر به انجام این همه سامان یابی نیستند. مدرک تریاک و هیرویین نیز نمی تواند به تنهایی هزینه های گزاف نظامی آنان را تکافو کند. پس کشورهایی در منطقه و جهان هستند که نمی گذارند ماشین جنگی تحریک طالبان از کار بیفتد تا مبادا دولت کنونی افغانستان به وضعیت خویش سرو سامان بخشد.

0 پیام‌