روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل ـ سه شنبه 5 قوس

روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “اهمیت زمان برای امضای قرارداد امنیتی” در سرمقاله اش آورده، با گذشت هر روز زمان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نزدیک تر می شود. دولتی که اکنون بر سر کار است خود را متعهد می داند تا مشکلات کنونی را حل ساخته و راه رای برای به وجود آمدن حکومت قوی در آینده فراهم سازد. عملا نیز اگر قرار باشد که لویه جرگه مشورتی، مشوره صادقانه به دولت بدهد و دولت خود را متعهد به عملی ساختن مشوره های این جرگه بسازد، تعلل در امضای قرارداد امنیتی خلاف خواست این جرگه خواهد بود.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “برخورد شعاری با خشونت علیه زنان”، “خشونت ادامه دارد”، “اگر امریکا تسلیم خواسته‌ های حامدکرزی شود…”،”اهمیت زمان برای امضای قرارداد امنیتی” و “حقوق بشر و هیولای عرف قبیله”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “برخورد شعاری با خشونت علیه زنان” در مقاله اش به روز بین المللی رفع خشونت علیه زنان پرداخته و نگاشته، در سال‌ های اخیر، در افغانستان نیز به بهانه‌ 25 نوامبر، محافل رسمی و غیر رسمی برگزار می ‌گردد و نهادهای مدافع حقوق زنان با صدور بیانیه ‌هایی نسبت به وضعیت زنان  در افغانستان هشدار می ‌دهند اما این هشدارها، کم‌ تر از سوی دولت و نهادهای اجرایی کشور جدی گرفته می ‌شوند.
به تاکید روزنامه، تجاوز بر زنان، شکنجه ‌های روحی و روانی، تحریم اقتصادی و غذایی، قتل ‌های ناموسی و محاکمه صحرایی از عمده ترین موارد خشونت علیه زنان در کشور به شمار می ‌روند. این وضعیت ایجاب می ‌کند که  دولت افغانستان، نهادهای قضایی و سازمان ‌های مدافع حقوق زنان، تنها به گزارش و شعار مبارزه با خشونت بسنده نکرده و گام ‌های جدی را به منظور نابودی ریشه‌ های اصلی خشونت برداشته و عاملان خشونت را به پنجه‌ قانون بسپارند.
روزنامه 8صبح؛ نیز ذیل عنوان “خشونت ادامه دارد” سرمقاله اش را ویژه زنان کرده و نوشته، آمار خشونت علیه زنان با گذشت هر سال افزایش می ‌یابد. اعدام ‌های خودسر ادامه دارد، تجاوزهای جنسی بی ‌داد می ‌کند و بسیاری از عاملان خشونت علیه زنان، محاکمه نشده‌ اند. این ‌ها خبرهایی است که در آستانه روز جهانی محو خشونت علیه زنان، در رسانه ‌های داخلی، منتشر شده است. به کمیسیون مستقل حقوق بشر هم گزارش داده است که در سال ۱۳۹۲، آمار خشونت بر زنان، ۲۵ درصد افزایش یافته است.
به تاکید روزنامه، بخشی از مشکل به فرهنگ سنتی جامعه هم برمی‌ گردد. هنجارهای حاکم بر جامعه برخاسته از مناسبات اجتماعی قبایلی است و این، خشونت بر زنان را توجیه می ‌کند. زمینه ‌های فرهنگی و اجتماعی‌ که خشونت بر زنان و اعدامی را که در بغلان شد، موجه می ‌سازند، همچنان دست نخورده‌ اند. در این ده – دوازده سال، هیچ کار تحقیقی منظم برای شناخت بهتر این زمینه ‌ها از سوی هیچ سازمان دولتی و بین ‌المللی صورت نگرفت. بیشتر فعالیت‌ هایی هم که برای جلوگیری از اعمال خشونت بر زبان و اطلاع‌ رسانی در مورد آن صورت گرفته، پروژه ‌ای بوده است و هیچ حرکت خودجوش در این زمینه به ‌وجود نیامده است.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “اگر امریکا تسلیم خواسته‌ های حامدکرزی شود…” در سرمقاله اش نگاشته، امروز نقل همه مجالس سیاسی و افراد سیاسی این است که حامد کرزی حد اقل این را از امریکا می‌ خواهد که در مقابل تخلف و تقلب احتمالی‌ که از طریق کمیسیون‌ های مورد نظر حکومت صورت می ‌گیرد، چشم ‌پوشی و سکوت کند.
به تاکید روزنامه، انتظار مردم افغانستان از بارک اوباما رییس ‌جمهور امریکا این است که نباید در بدل امضای سند امنیتی به سرنوشت سیاسی مردم افغانستان با آقای حامد کرزی معامله کند و یک کسی را خلاف رأی مردم بگمارد.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “اهمیت زمان برای امضای قرارداد امنیتی” در سرمقاله اش آورده، با گذشت هر روز زمان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نزدیک تر می شود. دولتی که اکنون بر سر کار است خود را متعهد می داند تا مشکلات کنونی را حل ساخته و راه رای برای به وجود آمدن حکومت قوی در آینده فراهم سازد. عملا نیز اگر قرار باشد که لویه جرگه مشورتی، مشوره صادقانه به دولت بدهد و دولت خود را متعهد به عملی ساختن مشوره های این جرگه بسازد، تعلل در امضای قرارداد امنیتی خلاف خواست این جرگه خواهد بود.
به تاکید روزنامه، حضور مقامات کاخ سفید در کابل نیز که اندکی پس از پایان لویه جرگه صورت گرفته نیز بی صبری واشنگتن را به امضا شدن این موافقت نامه نشان می دهد. نه تنها واشنگتن بلکه دیگر کشورها نیز که به نحوی حضور خود را با حضور ایالات متحده پیوند می دهند نیز به امضای این موافقه نامه می نگرند. لذا به نظر می رسد که امضا شدن یا نشدن این موافقه نامه افغانستان را از وضعیت سردرگمی که اکنون در آن قرار دارد خارج سازد.
روزنامه اطلاعات روز؛ ذیل عنوان “حقوق بشر و هیولای عرف قبیله” در سرمقاله اش نگاشته، بدون تردید، ساختار‌های غیررسمی با نهادهای عدلی و قضایی یا همان شیوه ‌های سنتی حل و فصل اختلاف، غیرقانونی بوده و از نظر قانونی فیصله‌ های آن ‌ها در صورت وجود نهادهای عدلی و قضایی مردود و غیرمشروع می ‌باشند. علاوه بر آن، از آن‌ جایی که ملاک داوری و قضاوت در این ساختار‌ها، عصبیت ‌های قبیله ‌ای، مردسالاری، باور‌های سنتی و نظریات زورمندان محلی می ‌باشد، فیصله‌ آن‌ ها همواره منجر به نقض آشکار حقوق بشر می ‌‌شود.
به تاکید روزنامه، در این گونه فیصله هیچ‌ گونه اصول حقوقی و الزام‌ های حقوق بشری و جهانی در نظر گرفته نشده و فیصله‌ ها تنها و تنها بر اساس نظر زورمندان و عصبیت‌ های قبیله ‌ای صادر می ‌گردند. علاوه بر آن، این گونه فیصله‌ ها فاقد اندک‌ ترین الزام ‌های یک محکمه‌ عادلانه بوده و قربانیان به هیچ‌ گونه ابزار یا فرصت دفاع از خود دسترسی ندارند.

0 پیام‌