روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – دوشنبه 29 میزان

روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “ضرورت پی‌گیری پرونده ‌ی غاصبان زمین” در سخن اول خود با اشاره به افشای نام غاصبان زمین نگاشته، کمیسیون بررسی و نظارت بر اعمال حکومت که متشکل از اعضای مجلس نمایندگان است، دو روز پیش گزارشی را به پارلمان کشور ارایه کرد که حاکی از غصب صدها هزار جریب زمین توسط زورمندان و مافیای قدرت است.این کمیسیون نام برخی از افراد درجه دو و درجه سه را که درغصب زمین‌های دولتی و غیردولتی دست داشتند، نشر کرد؛ اما از بردن نام کسانی ‌که نقش محوری را در تجارت زمین دارند و هم اکنون در رده ‌های بلند دولتی ایفای وظیفه می‌کنند، خود داری کرد.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “ضرورت پی‌گیری پرونده‌ ی غاصبان زمین”، “چرا فهرست نامزدان ابتدایی به‌ موقع اعلام نشد؟”، “48 ساعت کافی نیست”، “چرا اعلام فهرست نامزدان با تأخیر مواجه گردید؟” و “دولت و ضرورت بازنگری در سیاست مواجهه با طالبان”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “ضرورت پی‌گیری پرونده ‌ی غاصبان زمین” در سخن اول خود با اشاره به افشای نام غاصبان زمین نگاشته، کمیسیون بررسی و نظارت بر اعمال حکومت که متشکل از اعضای مجلس نمایندگان است، دو روز پیش گزارشی را به پارلمان کشور ارایه کرد که حاکی از غصب صدها هزار جریب زمین توسط زورمندان و مافیای قدرت است.این کمیسیون نام برخی از افراد درجه دو و درجه سه را که درغصب زمین‌های دولتی و غیردولتی دست داشتند، نشر کرد؛ اما از بردن نام کسانی ‌که نقش محوری را در تجارت زمین دارند و هم اکنون در رده ‌های بلند دولتی ایفای وظیفه می‌کنند، خود داری کرد.
به تاکید روزنامه، گرچه پی‌گیری این دوسیه با چالش‌های جدی مواجه است و بسیاری از افراد قدرتمندی که از پشتوانه‌ ی سیاسی و قومی بر خوردار هستند تلاش می‌کنند مانع پیشرفت کار کمیسیون شوند؛ اما دست‌کم پی‌گیری این دوسیه‌ ها در درازمدت می‌تواند نتیجه بخش باشد. اکنون میلیون‌ها شهروند کشور بی‌خانمان هستند، بسیاری از زمین‌های غصبی در انحصار زورمندان قرار دارند و قیمت زمین نیز با دست کاری این افراد افزایش داده می‌شوند؛ امری که مردم عادی به آسانی نمی‌توانند صاحب خانه و زمین شوند.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “چرا فهرست نامزدان ابتدایی به‌ موقع اعلام نشد؟” در سرمقاله اش به دلایل عدم اعلام فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری پرداخته و آورده، دو تابعیته بودن نامزدان، یگانه مشکل نیست و احتمالاً دلایل دیگری نیز در پشت این قضیه نهفته است.
به تاکید روزنامه؛ در هر صورت، این تعلل در اعلام فهرست ابتدایی می‌تواند زیان‌های زیادی در کل پروسۀ انتخابات داشته باشد. از جمله این‌که، تعداد نامزدان کنونی تشهیر خواهند شد. بنابراین، باید تأکید کرد که آن چیزی که قانون در مورد اعلام فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات پیش‌بینی کرده بود و باید مطابق آن رفتار می‌شد؛ مسالۀ ساده ‌یی نیست و باید آن را جدی گرفت. حتا اکنون که از موعد مقرر آن گذشته است، باید سعی شود هرچه زودتر این فهرست اعلام گردد.
روزنامه هشت صبح؛ ذیل عنوان “48 ساعت کافی نیست” نیز سرمقاله اش را به مشکلات موجود در کمیسیون مستقل انتخابات اختصاص داده و نگاشته، به‌نظر می‌رسد برنامه ‌ریزی‌هایی که برای انتخابات صورت گرفته، از پیش ناسنجیده بوده است. حالا نواقص این برنامه ‌ریزی آشکار می‌شود. دیروز سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام کرد که پس از نشر فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، مردم صرف ۴۸ ساعت وقت دارند تا شکایات‌شان را در این کمیسیون درج کنند.
به تاکید روزنامه، حداقل باید برای چهار یا پنچ روز به مردم فرصت داده می‌شد، تا شکایات‌شان را درج کنند. برنامه ‌ریزی‌ها از این نظر مشکل دارد. باید در همان آغاز برنامه ‌ریزی برای انتخابات، این مسایل در نظر گرفته می‌شد. باید کمیسیون انتخابات، تاخیر اداره‌ های دولتی از جمله وزارت خارجه در پاسخ ‌دهی به نامه‌اش را پیش‌بینی می‌کرد؛ هم‌چنین باید پیش‌بینی می‌شد که ۴۸ ساعت برای درج شکایت از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری کافی نیست. متاسفانه در تقویم انتخاباتی برای مبارزات انتخاباتی، وقت بسیار زیاد داده شده است. لازم بود که کمی از آن کاسته می‌شد و به مهلت درج شکایات از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری افزوده می‌شد.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “چرا اعلام فهرست نامزدان با تأخیر مواجه گردید؟” نیز سرمقاله اش را به تاخیر اعلام نام نامزدان ابتدایی ریاست جمهوری اختصاص داده و نوشته، با توجه و حساسیت فوق العاده ای که نسبت به روند برگزاری انتخابایتی آینده وجود دارد و انتقادها و بی باوری هایی که در رابطه به ظرفیت و توانایی های کمیسیون انتخابات موجود است، هر نوع تأخیر در روند کاری کمیسیون مستقل انتخابات می تواند پرسش برانگیز باشد. به تاکید روزنامه، تأخیر در روند کار کمیسیون از یک طرف سبب می گردد تا روندهای بعدی نیز با تأخیر مواجه گردد و از جانب دیگر موجب سؤظن ها و سؤتفاهم ها در سطح جامعه می گردد. این گونه سؤ تفاهم ها هم استقلالیت کمیسیون انتخابات را زیر سوال می برد و هم کارایی آن را در برگزاری انتخابات سالم و شفاف با شک و تردید مواجه می سازد. بنابر این لازم است که کمیسیون در این مورد توجه لازم را مبذول داشته و با کم کاری ها و یا ملاحظه کاری های خود به روند برگزاری انتخابات آسیب نرساند.
روزنامه جامعه باز؛ ذیل عنوان “دولت و ضرورت بازنگری در سیاست مواجهه با طالبان” در سرمقاله اش نگاشته، سیاست دولت افغانستان در ارتباط با طالبان و برخورد با امور مربوط به این گروه، همیشه مورد نقد و انتقاد و سوژه گفت و گوی صاحب نظران بوده است. چنین سیاستی که می توان آن را «سیاست مماشات و امتیاز دهی یکجانبه» نام داد، بدون توجه به رویکردها، رفتارها و اعمال گروه طالبان و با کمترین نوسان و فرازو فرودهای ادامه یافته است، درحالی که طالبان همواره در نظر و عمل بر مواضع بنیاد براندازنه اش تاکید کرده است و هیچ فرصتی برای اعلام موضع شان را از دست نداده اند.
به تاکید روزنامه، چنین سیاست بی پشتوانه مردمی، افکار عمومی، ناکارآمد و بی نتیجه ای، جز اینکه، چنان همیشه، انگیزه این گروه و نیروهای جنگی آن را تقویت و آنان را جدی تر کند، هیچ پیامد مثبتی نخواهد داشت؛ آزموده مدام را آزمودن، برآیند محاسبه، سیاست ورزی معطوف به نتیجه درست و خردورزانه، نیست و جز تحمیل هزینه های انسانی و مادی گزاف و غیر قابل جبرانی برای دولت، نیروهای امنیتی و مردم افغانستان و تضعیف جایگاه دولت در افکار عمومی و نخبگان و (احیانا) تضعیف روحیه نیروهای امنیتی و نظامی کشور، هیچ نتیجه و برآیند مشخص و قابل دفاعی نداشته است.

0 پیام‌