روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل ـ شنبه 13 میزان

روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “روزهای نفس‌ گیر ثبت‌ نام کاندیداها” در سرمقاله اش نگاشته، به نظر می ‌رسد که فضای عمومی جامعه با نوعی نگرش سنتی درگیر بوده و هرکسی چشم به ساختارهای نامزدان انتخاباتی دارد تا ببیند چینش معاونان و تشکیلات موجود آنان چگونه است. ممکن است معیار رای دهی و قضاوت روی تصمیم‌ گیری ‎های آینده نیز چنین باشد. در این صورت، هراس از این می ‎رود که پیامد انتخابات آینده و نظامی‏ که محصول آرای مشارکت کنندگان انتخابات باشد نیز با ضعف ‏هایی مواجه بوده و چالش ‏هایی را فراروی خود خواهد داشت.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “روزهای نفس‌ گیر ثبت‌ نام کاندیداها”، “روند انتخابات جدی شـد!”، “حکومت در انتخابات، بی طرفی اش را حفظ کند”، “گرامی داشت شکلی” و “حضور و پشتیبانی جامعه جهانی از انتخابات افغانستان”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “روزهای نفس‌ گیر ثبت‌ نام کاندیداها” در سرمقاله اش نگاشته، به نظر می ‌رسد که فضای عمومی جامعه با نوعی نگرش سنتی درگیر بوده و هرکسی چشم به ساختارهای نامزدان انتخاباتی دارد تا ببیند چینش معاونان و تشکیلات موجود آنان چگونه است. ممکن است معیار رای دهی و قضاوت روی تصمیم‌ گیری ‎های آینده نیز چنین باشد. در این صورت، هراس از این می ‎رود که پیامد انتخابات آینده و نظامی‏ که محصول آرای مشارکت کنندگان انتخابات باشد نیز با ضعف ‏هایی مواجه بوده و چالش ‏هایی را فراروی خود خواهد داشت.
به تاکید روزنامه، روزهای نهایی ثبت نام به همان گونه که ختم انتظار نامزدان برای گذشتن از یک مرحله‌ نفس ‌گیر است، برای مردم آغاز ورود به یک عرصه‌ نفس ‌گیر دیگر باشد؛ عرصه‌ ای که بایستی تعمق نگاه و دیدگاه مردمی بر رویکرد کاندیداها بیشتر شود تا حداقل هرگاه چالش کاری در فرایند حکومت ‌داری به وجود آید، مردم نیز خویشتن را مسوول و مقصر فکر نکرده و از تصمیم خویشتن پشیمان نباشند.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “روند انتخابات جدی شـد!” در سرمقاله اش را ویژه ثبت نام داکتر عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری کرده و آورده، تنها بر سر این نیست که نامزد جریان اپوزیسیون چگونه می ‌تواند برنده انتخابات سال آینده باشد؛ بلکه بحث بر سر این نیز هست که جریان ‌های حامی آقای عبدالله، چقدر از خود مایه می ‌گذارند و او را در این میسر دشوار کمک می ‌کنند؛ زیرا انتخابات یک حرکت دموکراتیک جمعی است که تنها یک فرد و یک گروه نمی ‌تواند آن را مدیریت کند. زیبایی انتخابات در همگانی بودن و کنار آمدن ‌های آن است.
به تاکید روزنامه، در روزهای آینده حتماً افراد دیگری نیز ثبت نام خواهند کرد و وارد میدان رقابت‌ های انتخاباتی خواهند شد. عده ای شاید از درون گفتمان‌ های انتخاباتی بیرون شوند و عده‌ ای نیز شاید به گونه مستقل بخواهند شانس خود را در انتخابات پیش رو بیازمایند؛ ولی مهم این است که این بار نباید مردم را دست کم رفت و با رای و نظر آن ‌ها سرسری برخورد کرد.
روزنامه آرمان ملی؛ ذیل عنوان “حکومت در انتخابات، بی طرفی اش را حفظ کند” در سرمقاله اش با اشاره به روزها پایانی ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری نوشته، حکومت و تیم حاکم در کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی نفوذ جدی دارد و تیم حاکم می تواند با استفاده از این امکان، کاندیدای خودش را پیروز سازد؛ اما تیم حکومت بار بارتعهد کرده است که در انتخابات دخالت نمی کند و بی طرفی اش را حفظ می دارد.
به تصریح آرمان ملی، نامزدان ریاست جمهوری باید نظارت سازمان های بین المللی از انتخابات را مورد غور و بررسی قرار بدهند و زمینه نظارت این سازمان ها را مساعد سازند. نظارت سازمان های بین المللی از روند انتخابات آینده یکی از راهکارهایی خواهد بود که می تواند میزان تقلب در انتخابات را کاهش دهد و شفافیت نسبی را ضمانت کند.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “گرامی داشت شکلی” سرمقاله اش را ویژه گرامی داشت از روز معلم کرده و نگاشته، وزارت معارف در سال‌ های اخیر برای ارتقای ظرفیت معلمان، به کمک برخی از موسسات بین ‌المللی، همایش‌ ها و کارگاه‌ های آموزشی را برای ارتقای ظرفیت معلمان به راه انداخت، همچنین این وزارت و کمک‌ کننده‌ هایش، برای استادان موسسات تربیه معلم نیز همایش‌ های ارتقای ظرفیت برگزار کردند.
به تاکید روزنامه، ما علاوه بر این ‌که به یک برنامه راهبردی برای حمایت از معلمان نیاز داریم، به اصلاح مدیریت معارف نیز نیازمندیم. متاسفانه با وزارت معارف و پست‌ های معینیت آن در دوازده سال گذشته، برخورد سیاسی صورت گرفته است، نه برخورد مسلکی و تخصصی. وزیران و معین‌ های وزارت معارف در دوازده سال گذشته، نتوانستند سیستمی ‌ایجاد کنند تا معلمان، در مدیریت معارف، نقش داشته باشند و بتوانند در اصلاحات کمک کنند.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “حضور و پشتیبانی جامعه جهانی از انتخابات افغانستان” در سرمقاله اش آورده، ترکیب های جدید از نامزدان ریاست جمهوری و معاونین آنان مشخص شده اند و یا به زودی مشخص خواهند شد. میزان حضور پررنگ نامزدان نشان دهنده این است که بسیاری ها با استفاده از فضای مناسب موجود به فکر رسیدن به قدرت سیاسی در کشور هستند و حتا عده ای نیز به امکان اینکه آیا چنین چیزی منطقی هست و یا نیست نیز نمی اندیشند. ولی در کل چنین فضایی در افغانستان نعمتی است که باید قدر گذاشته شود.
به تاکید روزنامه،  انتظار می رود که جامعه جهانی در این انتخابات نیز مردم افغانستان را همکاری و کمک نموده و در برگزاری انتخابات سالم و شفاف یاری رساند. با آن که این انتخابات سومین دوره انتخابات افغانستان است؛ اما هنوز هم در آغاز راه قرار داریم و موانع زیادی در مقابل ما قرار دارد. افغانستان باید از کمک های جامعه جهانی در هر جهت استفاده اعظمی ببرد. 

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial