روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل ـ سه شنبه 2 میزان

روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “ترورهای زنجیره ‏ای، چالش بزرگ فراروی انتخابات” در سرمقاله اش با اشاره به افزایش ترورهای زنجیره ای نگاشته، ترور همسر یکی از کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت فراه، زنگ خطر را برای کارکنان این کمیسیون به صدا درآورد که بسی‏ تکان دهنده و هشدارآمیز است. هرگاه چتر امنیتی به شکل بهتری برای حفظ عوامل برگزار کننده‏ انتخابات مد نظر گرفته نشده و امنیت عوامل انتخاباتی تحت یک میکانیزم اساسی و گسترده امنیتی در مصونیت کامل قرار نداشته باشند، احتمال وارد شدن هرگونه خللی در نفس برگزاری انتخابات یا چگونگی و شفافیت آن وجود دارد.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “ترورهای زنجیره ‏ای، چالش بزرگ فراروی انتخابات”، “چرا کرزی به مجمع عمومی سازمان ملل متحد نرفت؟”، “تصویب قانون کافی نیست”، “مبارزه با غصب زمین، کاری فراتر از توان حکومت” و “نگذارید تروریستان در وردوج ریشه بگیرند”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “ترورهای زنجیره ‏ای، چالش بزرگ فراروی انتخابات” در سرمقاله اش با اشاره به افزایش ترورهای زنجیره ای نگاشته، ترور همسر یکی از کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت فراه، زنگ خطر را برای کارکنان این کمیسیون به صدا درآورد که بسی‏ تکان دهنده و هشدارآمیز است. هرگاه چتر امنیتی به شکل بهتری برای حفظ عوامل برگزار کننده‏ انتخابات مد نظر گرفته نشده و امنیت عوامل انتخاباتی تحت یک میکانیزم اساسی و گسترده امنیتی در مصونیت کامل قرار نداشته باشند، احتمال وارد شدن هرگونه خللی در نفس برگزاری انتخابات یا چگونگی و شفافیت آن وجود دارد.
به تاکید روزنامه، مسلما ترورهای زنجیره ‏ای که امروزه در جریان است به گونه ‏ای زنگ خطر را به صدا درآورده است هدف آن ممانعت از برگزاری انتخابات است؛ چیزی ‏که احتمال آن نگرانی عمومی را در سطح جهانی و ملی به دنبال داشته و هراس همگانی را برانگیخته است. جدا از اینکه چنین ترورها تا چه اندازه به هدف نایل آمده یا مانع برگزاری انتخابات خواهد شد، امر دیگری که نگرانی از آن به صورت جدی وجود دارد، چالش ‏های تهدید آمیزی فراروی شفافیت انتخابات با توسل به ابزار ترور و کشتار می‏ باشد.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “چرا کرزی به مجمع عمومی سازمان ملل متحد نرفت؟” در سرمقاله اش با اشاره به این که رییس جمهور از شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل منصرف شده و به جای خود وزیر خارجه را فرستاده نوشته، آقای کرزی با خود فکر کرده که اگر خودش شخصاً چند روز را برای شرکت در نشست سازمان ملل در این شرایط حساس صرف کند، بدون شک فرصت لازم را برای ایجاد یک تیم انتخاباتی و انتخاب بهترین نامزد از دست خواهد داد.
به تاکید روزنامه، موقعیت آقای رسول این بار نه تنها به عنوان وزیر خارجه، که به عنوان یکی از نامزدان احتمالی در انتخابات ریاست‌ جمهوری افغانستان در این اجلاس سازمان ملل می ‌تواند تبارز یابد. حالا اگر آقای کرزی به ‌راستی آقای رسول را به عنوان نامزد مورد نظر خود به سازمان ملل فرستاده باشد، یا آقای رسول در این سفر بخواهد توجه شرکت‌ کنندگان را به خود به عنوان نامزد مورد نظر آقای کرزی جلب کند و یا هم خودش را رییس ‌جمهور آینده افغانستان بنمایاند؛ مسلماً یک حرکت نادرست صورت گرفته که می ‌تواند مورد اعتراض شدید نامزدان ریاست‌ جمهوری و انتقاد تند رسانه ‌ها قرار گیرد.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “تصویب قانون کافی نیست” در سرمقاله اش با توجه به این که مجلس نمایندگان دیروز قانونی را به تصویب رساند که براساس آن باید زمین‌ های غصب شده دولتی و غیردولتی، به مالکان اصلی آن برگردانده شود تصریح کرده، مجموع نمایندگان پارلمان باید از آن‌ عده از همکاران‌ شان که به غصب زمین متهم هستند، بخواهند که به مراجع عدلی و قضایی بروند و درستی و نادرستی اتهام‌ هایی را که بر آن ‌ها وارد است، روشن سازند.
به تاکید روزنامه، صداقت پارلمان در مبارزه با غصب زمین زمانی می ‌تواند به اثبات برسد که در قدم اول نمایندگان، از خود شروع کنند و وکیلان متهم به غصب زمین را به مراجع عدلی و قضایی معرفی کنند؛ عوامل نفوذی مافیای زمین را در خانه ملت شناسایی کنند و اگر وکیلی قطعه زمینی را غصب کرده است، دوباره برگرداند. این اقدامات افکار عمومی را نسبت به صداقت خانه ملت در مبارزه با مافیای زمین، مطمین خواهد ساخت و از این خانه اعاده حیثیت خواهد کرد.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “مبارزه با غصب زمین، کاری فراتر از توان حکومت” سرمقاله اش را ویژه تصویب طرح قانون جلوگیری از غصب زمین و ملکیت های دولتی و غیردولتی از سوی مجلس نمایندگان کرده و آورده، متاسفانه دولت برای باز گرداندن زمین های غصب شده، تا هنوز کدام راهکار مفیدی ارائه نداده است و همه تلاش ها تنها در حد شعار باقی مانده است. یکی از دلایل مهمی که مبارزه با غصب زمین در افغانستان ناموفق بوده و دولت توان باز گرداندن و حفظ و نگهداری ملکیت های دولتی را نداشته است، دست داشتن مقامات بلند رتبه دولتی در غصب زمین ها است و طبیعی است که این مقامات می توانند جلو هر روندی که به منافع آنان لطمه وارد کند، بگیرند.
به تاکید روزنامه، در حالی که چندین وزارت، شاروالی و کمیسیون های متعدد مبارزه با فساد، پارلمان و نهاد های عدلی و قضایی، در این قضایا مسوولیت های مشخصی بر عهده دارند، اما تا کنون هیچ یکی از این ارگان ها استراتیژی و برنامه های کارآمدی را برای باز گرداندن زمین های غصب شده روی دست نگرفته اند.
روزنامه آرمان ملی؛ ذیل عنوان “نگذارید تروریستان در وردوج ریشه بگیرند” سرمقاله اش را ویژه ناآرامی های وردوج ولایت بدخشان کرده و نوشته، شهادت بیش از ده پولیس در وردوج پرسش هایی را می تواند برانگیزد ولی مهم این است که دولت چرا به این مسایل بی پرداختی می کند و پس از آنکه واقعه رخ می دهد، فریادش بلند می شود. طالبان چقدر نیرومند اند که در وردوج می مانند و ضربه وارد می کنند در حالی که در کابل گفته می شود این ولسوالی از موجودیت طالبان پاکسازی شده است؟
به تاکید روزنامه، اگر امروز به وردوج پرداخته شود شاید برای آینده ها سودآورتر باشد زیرا تلاش طالبان بهم پیوستن نیروهای شان در ولسوالی های دیگر به همدیگر و در محاصره کشانیدن مرکز آن ولایت می باشد. باید گره دست را با دندان باز نکرد. از همین حالا باید با قاطعیت تمام تری دست به اقداماتی زد که درخور آن است.

0 پیام‌