روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – چهارشنبه 20 سنبله

روزنامه سروش ملت؛ ذیل عنوان “ملا عبدالغنی برادر آزاد می شود” سرمقاله اش را ویژه آزادی یک مقام پیشین طالبان از زندان پاکستان کرده و نگاشته، ملا برادر عامل کلیدی در روند گفتگوها بین دولت افغانستان و طالبان بود و گفته می شود وی در مراسم حج سال 1390 با مقامات افغان و سعودی دیدار و مذاکره داشته است وهمچنین نمایندگانی با احمد ولی کرزی، در زمان حیاتش در ولایت قندهار گفتگو کرده اند.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “سهم افغانستان از رخداد 11 سپتامبر”، “سوال بی ‌پاسخ”، “ارگ ریاست جمهوری! شما اشتباه می کنید، طالبان مزدور هستند”، “انتخابات و نکته‌ های لازمی آن” و “ملا عبدالغنی برادر آزاد می شود”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “سهم افغانستان از رخداد 11 سپتامبر” سرمقاله اش را ویژه حادثه 11 سپتامبر کرده و نگاشته، افغانستان پس از این اتفاق ناگوار، مرکز و بستر اصلی تروریزم شناخته شد و حضور گروه طالبان و سران القاعده که در رأس آن اسامه بن لادن قرار داشت، بهانه خوبی برای سرازیر شدن هزاران نیروی نظامی و حضور بیش از شصت کشور دنیا در افغانستان شد.
به تاکید روزنامه، برخی از دولت ‏مردان و سیاستمداران ایالات متحده امریکا به جای اینکه اظهاراتی را برای توضیح این نارسایی ‏ها و ناکامی ‏ها داشته باشند، اعلام موضع شان برای توجیه غیرمنطقی از این قضیه است. اظهار نظر جمیز دابینز، نماینده خاص این کشور برای افغانستان و پاکستان مبنی بر اینکه جنگ کنونی در افغانستان، مبارزه با تروریزم نه بلکه یک جنگ داخلی است نشانگر این نکته است که عدم صداقت این کشور و هم‏ پیمانان آن در امر مبارزه با تروریزم آشکار و روشن است. زیرا انگیزه و اهداف اصلی جنگ کنونی حضور کشورهای غربی و دخالت آنان در قضایای افغانستان است، هرگاه این دخالت‏ ها به صورت مستقیم پایان یافته و آنگونه که ادعا می‏ شود کمک‏ ها بشردوستانه صورت گیرد، امیدواری به نقطه پایان جنگ بیشتر خواهد شد.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “سوال بی ‌پاسخ” در سرمقاله اش نوشته، ایمل فیضی، سخنگوی رییس ‌جمهور کرزی در واکنش به سخنان جمیز دابنز، نماینده ویژه امریکا، گفت که این موضع‌ گیری سوال‌ های زیادی را برمی ‌انگیزد؛ یکی از آن سوال ‌ها این است که آیا امریکا در جنگ داخلی افغانستان دخالت کرده است؟ سخنان نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان و پاکستان به راستی سوال ‌برانگیز است. اگر جنگ در افغانستان یک جنگ داخلی است، پس چرا قطع‌ نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از یازدهم سپتامبر به امریکا و متحدانش اجازه داد تا به طالبان و القاعده حمله کنند. در آن زمان گفته شد که طالب ‌ها به ‌دلیل این ‌که به القاعده پناه داده‌ اند، تروریست‌ اند و دشمن امریکا.
به تاکید روزنامه، امریکا و متحدانش به ‌وضوح می ‌دانند که رهبران طالبان در کدام شهرهای پاکستان و در حمایت چه کسانی زندگی می ‌کنند، اما با آن‌ هم تمام برنامه ‌های جنگی سازمان ناتو و امریکا منحصر به قلمرو افغانستان بود. تا هنوز کسی نتوانسته است به این سوال پاسخ بگوید که کشورهایی که در افغانستان حضور دارند و بار بزرگ جنگ با طالبان را به ‌دوش می ‌کشند، چرا با نتیجه جنگیدند نه با علت؟ هیچ نیازی نبود که نیروی هوایی امریکا شهرهای بزرگ پاکستان را بمباردمان کند، امریکایی‌ ها و غربی ‌ها می ‌توانستند، با اعمال فشار قوی دیپلوماتیک و قطع کمک‌ های مالی به اسلام ‌آباد ارتش پاکستان را وادار به تغییر رفتار کنند، اما در طول این دوازده سال چنین کاری صورت نگرفته است.
روزنامه آرمان ملی؛ ذیل عنوان “ارگ ریاست جمهوری! شما اشتباه می کنید، طالبان مزدور هستند” در سرمقاله اش نگاشته، اگر دولت با طالبان مذاکره می کند در حقیقت با سربازان پاکستانی مذاکره می نماید و اگر آن ها را در قدرت شریک می سازد به این مفهوم است که نمایندگان و جاسوسان سازمان استخبارات پاکستان(ISI)  را در قدرت شریک می سازد و به هیچ صورتی طالبان با این جنایاتی که انجام می دهند بچه های افغان نیستند و نباید حکومت کرزی بر این رسوایی طالبان پرده اندازد و مزدوری و وابستگی طالبان را اغماض کند.
به تاکید روزنامه، طالبان بر خلاف نظریات ارگ، چند دستگی شان را رد می کنند و می گویند که آنها یک گروه اند و رهبرشان ملا محمد عمر آخند است و طالبان تند رو و میانه رو، تلقی تحلیلگران و رسانه ها است، اما برخی از مقامات ارگ نشین از چند دستگی طالبان به منظوری حرف می زنند تا بیهودگی و عبث بودن پروژه صلح کارا و مؤثر جلوه کند و دالرهای خرج شده توجیه شود.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “انتخابات و نکته‌ های لازمی آن” در سرمقاله اش نوشته، طبق روال گذشته، گروه‌ها و افراد گوناگونی، بنا بر مقاصد متفاوتی برای ثبت نام مراجعه می ‌کنند. این مقاصد جدای از مسایل سیاسی، منفعت‌ های شخصی نیز است که برخی از افراد آن را مطمح نظر دارند. نکته دیگری که در این مسأله بسیار قابل توجه است، موضوع برنامه ‌ریزی نامزدان مطرح و سرشناس است. به این معنا که مردم از نامزدان مطرح توقع دارند که با یک برنامه دقیق و جامع وارد عمل شوند و طوری برنامه‌ های خود را شرح دهند تا همه مردم در روشنایی آن قرار گیرند. اکثراً دیده شده که نامزدان مطرح انتخابات با آن ‌که پایگاه عمیق مردمی ‌دارند و مورد اعتماد مردم اند، اما صاحب برنامه ‌های دقیق و افغانستان ‌شمول نیستند.
به تاکید روزنامه، بسیار لازمی‌ به نظر می‌ رسد که رهبران و شخصیت‌ های مهم سیاسی‌ که در این دور نیت نامزدی به انتخابات را دارند، این موضوع را مد نظر داشته باشند. در هر صورت، چالش‌ های زیادی فرا راه این انتخابات وجود دارد تا گزینش یک فرد صادق و دل ‌سوز به حال مردم افغانستان را دشوار سازد. این وضع، بیداری و درایت مردم افغانستان را می ‌طلبد که با وجود تمام چالش ‌ها، رهبر واقعی خود را از میان این‌ همه انتخاب کنند.
روزنامه سروش ملت؛ ذیل عنوان “ملا عبدالغنی برادر آزاد می شود” سرمقاله اش را ویژه آزادی یک مقام پیشین طالبان از زندان پاکستان کرده و نگاشته، ملا برادر عامل کلیدی در روند گفتگوها بین دولت افغانستان و طالبان بود و گفته می شود وی در مراسم حج سال 1390 با مقامات افغان و سعودی دیدار و مذاکره داشته است وهمچنین نمایندگانی با احمد ولی کرزی، در زمان حیاتش در ولایت قندهار گفتگو کرده اند.
به تاکید روزنامه، رهایی وی موضوع اصلی سفرهای دیپلماتیک رییس جمهور کرزی، وزیر خارجه و هیات شورای عالی صلح به پاکستان بوده  و در سفر اخیرش نیز آقای کرزی مشخصا از نواز شریف خواست که ملا برادر را رها نماید.

0 پیام‌