روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – دوشنبه 7 اسد

روزنامه آرمان ملی؛ ذیل عنوان “زنان کشور! به جان دشمن آتش بزنید” در سرمقاله اش با اشاره به آغاز مرحله دوم ثبت نام رای دهندگان از زنان واجد شرایط خواسته تا به مراکز رای دهی رفته و کارت بگیرند؛ زیرا به باور نویسنده، زنان نیمی از پیکر جامعه ما را در بر می گیرند و نباید گذاشت که از موجودیت آن ها چشم پوشی شود.


“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاهشوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “قرار داد امنیتی و بازی دوجانبه”، “کمیته گزینش شایسته‌ سالاری را رعایت نکرد”، “زنان کشور! به جان دشمن آتش بزنید”، “خروج نیروهای بین المللی و نگرانی های پس از آن” و “فرصت های ما برای موافقتنامه امنیتی”.

روزنامه سخن جدید؛
ذیل عنوان “قرار داد امنیتی و بازی دوجانبه” در سرمقاله اش با اشاره به این که واکنش وزارت خارجه در مقابل تعیین ضرب ‎الاجل امریکا به حکومت افغانستان جهت انعقاد موافقتنامه امنیتی نشان از تداوم اختلافات حکومت و امریکا دارد نگاشته، واقعیت این است که هیچ یک از طرفین نسبت به اصل قضیه و این که موضوع قرارداد امنیتی را به عنوان یک نیاز برای خود بداند، تردید ندارند و مشخص است که هم حکومت و هم امریکا می ‎کوشند تا قرارداد امنیتی را به عنوان یک نیاز برای افغانستان مطرح نمایند.
به تاکید روزنامه، اگر حکومت در پروسه انعقاد قرارداد امنیتی با امریکا به منافع ملی و نیاز کشور می ‎اندیشد دو رویکرد بیشتر پیش رو ندارد، یا روند مذاکرات پیرامون این قرارداد را آغاز نماید و آن را به فرجام برساند و یا هم بصورت قاطع و روشن آن را منتفی و مخالف منافع علیای کشور اعلام نماید. به خوبی مشخص است که عدم شفافیت در این پروسه و اقدامات ابهام آمیز که از سوی هر دو جانب قضیه صورت می ‎گیرد، از یک طرف برای مدیریت روند انتقال قدرت و از طرف دیگر جهت عدم نقد و اصلاح مفاد تامل برانگیز قرارداد امنیتی انجام می ‎شود و به این ترتیب بازی قرارداد امنیتی را باید یک راهبرد دوجانبه دانست.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “کمیته گزینش شایسته‌ سالاری را رعایت نکرد” در سرمقاله اش با اشاره به ارایه یک فهرست از واجدان شرایط برای پست های ارشد در کمسیون انتخابات از سوی کمیته گزینش به رییس جمهور نوشته، درج نام ‌های رییسان دفتر و برادران مقام‌ های ارشد حکومتی، وزیران پیشین و اشخاص و افراد ناشناخته که میزان تحصیلات دانشگاهی و تجربه انتخاباتی ‌شان روشن نیست، نشان ‌دهنده این امر است.
به تاکید روزنامه، متاسفانه انتظاری که از کمیته گزینش می ‌رفت برآورده نشد و این کمیته نتوانست اصل شایسته ‌سالاری را به کرسی بنشاند. حالا این احتمال قوی است که در ارگ ریاست ‌جمهوری، آقای کرزی، سیاست‌ مداران مطرح و مقام‌ های دولتی، روی تعیین اعضای ارشد کمیسیون مستقل انتخابات بر مبنای مصلحت‌ های سیاسی تصمیم بگیرند. حالا اعضای کمیته گزینش باید پاسخ بدهند که چرا زیر بار اعمال نفوذ خویش ‌خوری و مصلحت‌ های سیاسی رفتند و فرصتی را که برای رعایت اصل شایسته ‌سالاری ایجاد شده بود، بر باد دادند.
روزنامه آرمان ملی؛ ذیل عنوان “زنان کشور! به جان دشمن آتش بزنید” در سرمقاله اش با اشاره به آغاز مرحله دوم ثبت نام رای دهندگان از زنان واجد شرایط خواسته تا به مراکز رای دهی رفته و کارت بگیرند؛ زیرا به باور نویسنده، زنان نیمی از پیکر جامعه ما را در بر می گیرند و نباید گذاشت که از موجودیت آن ها چشم پوشی شود.
به تاکید روزنامه، دشمن از بیداری زنان هراس دارد، این هراس سبب شده است تا مکاتب دختران را در برخی از ولایت ها سم پاشی کنند. حالا که پای انتخابات در میان آمده است باید بیشتر از هروقت دیگر به آن توجه شود. حضور میلیونی مردم در انتخابات آینده هرچند بستگی به امنیت در مناطق دارد به این هم مربوط است که چه تعداد شهروندان کشور کوشیده اند تا کارت رأی بگیرند. شرط حضور در انتخابات همانا شرکت در روند ثبت نام رأی دهندگان می باشد. زنان قهرمان کشور باید با حضور پر رنگ شان در این پروسه آتش به جان دشمنان صلح و آرامش کشور بزنند.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “خروج نیروهای بین المللی و نگرانی های پس از آن” در سرمقاله اش تحریر داشته، برگشت نیروهای بریتانیایی به هلمند، جایی که مسوولیت های امنیتی اش به نیروهای افغان سپرده شده بود، بیانگر نکته است که خلاهای جدی در امنیت کشور با خروج کامل نیروهای بین المللی از افغانستان بروز خواهد کرد. چنین وضعیتی در ارزگان ولایتی که نیروهای استرالیایی نیز قصد خروج از آن را دارند، بعید از انتظار نیست. ولایت هایی که گراف ناامنی ها در آن به شدت بالا است و به عنوان مناطق نفوذ طالبان به شمار می روند، در خطر بیشتری قرار  دارند.
به تاکید روزنامه، برای اینکه خلای امنیتی بعد از خروج نیروهای نظامی به وجود نیاید، دولت باید برنامه های جدی را برای تقویت ادارات محلی، تقویت نیروهای پولیس و اردوی ملی و توجه به برآورده ساختن نیازمندی های اولیه این مناطق داشته باشد.
روزنامه وحدت؛ ذیل عنوان “فرصت های ما برای موافقتنامه امنیتی” در سرمقاله اش نگاشته، امریکایی ها تلاش دارند تا به هر نحوی ممکن پرونده افغانستان پس از 2014 را هرچه زودتر تکمیل و مشخص نمایند. به نظر مقامات امریکایی و شهروندان این کشور جنگ افغانستان به جنگی بی مفهوم و خسته کننده تبدیل شده است.
به تاکید روزنامه، حکومت افغانستان یا ناخواسته و یا عامدانه تلاش دارد تا با تاخیر و مانع تراشی در مسیر امضای موافقت نامه آن را به موضوع انتخابات 2014 گره زده و به تعویق انداختن آن تا زمان برگزاری انتخابات می تواند قدرت چانه زنی حکومت در مورد انتخابات فرارو را افزایش داده و امکان موفقیت پروژه حکومت بیشتر گردد. هرچند به نظر می رسد، این بار دیگر نه غرب و نه مردم افغانستان حاضر نیستند تاوان تداوم ندانم کاری ها و خودکامگی های حکومت کنونی را بازهم بپردازند.

 

0 پیام‌