روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – یک شنبه 26 جوزا

روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “افغانستان و انتخابات در کشورهای همسایه” در سرمقاله اش با اشاره به برگزاری انتخابات در ایران و پاکستان نگاشته، انتخابات هر دو کشور می تواند برای افغانستان آموزنده و مهم باشد. افغانستان باید از جنبه های مثبت و سازنده انتخابات دو کشورالگو بگیرد و با توجه به نزدیکی فرهنگ، عنعنات و باورهای مردم این کشورها، چنین تجربه های ممکن است برای آینده کشور مفید واقع شود.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “مقابله با ابتذال رسانه ‎ای با رهیافت ‎های جایگزین”، “چرا از رسانه‌ ها می ‌ترسید؟”، “تا دیروز ممکن حالا ناممکن”، “پاکستان در تلاش سبوتاژ راه ابریشم است” و “افغانستان و انتخابات در کشورهای همسایه”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “مقابله با ابتذال رسانه ‎ای با رهیافت ‎های جایگزین” در سرمقاله اش با اشاره به این که مجلس نمایندگان فرصت یک ماهه ‎ای را به وزارت اطلاعات و فرهنگ داده‎ تا از پخش برنامه ‎های غیراسلامی و مبتذل رسانه‎ های کشور جلوگیری نماید نوشته، بر کسی پوشیده نیست که وضعیت رسانه‎ های کشور بخصوص در بخش رسانه ‎های صوتی و تصویری، با ناهنجاری مواجه گردیده و بسیاری از خطوط سرخی که در جامعه و به لحاظ اخلاقی، اجتماعی و روانشناسی وجود دارد، نادیده انگاشته شده است.
به تاکید روزنامه، آزادی بیان به مفهوم آن نیست که رسانه ‎های کشور بصورت افسارگسیخته‎ به تخریب ساختارهای اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی جامعه روی بیاورند و از آن گذشته بسیاری از رسوم و آداب فرهنگ ‎های بیگانه را ترویج و القاء نمایند. البته نباید فراموش کرد برنامه ‎های برخی از رسانه ‎های ما حتی ضد انسانی است و در هیچ یک از کشورها و جوامع دیگر با هر عقیده و فرهنگی قابل پذیرش نیست. در دنیای امروز هر تلاشی بدون جایگزین و بدون آوردن راهکارهای بدیل جوابگو نیست و حکومت و مسوولان نیز اگر می ‎خواهند مساله ابتذال رسانه‎ ای را حل نمایند، باید برای آن جایگزین تعریف کنند و از آن حمایت نمایند.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “چرا از رسانه‌ ها می ‌ترسید؟” در سرمقاله اش با اشاره انتقاد تند شماری از اعضای مجلس نمایندگان از رسانه هایی که «خلاف دستورات اسلامی و سنت های پسندیده مردم» نشرات دارند نگاشته، فتوا دهندگان علیه رسانه ‌ها آرزو دارند که ما به جامعه ‌ای تک‌ صدایی برگردیم تا هیچ نظارتی بر عملکرد مسوولان نباشد و همه در تاریکی بتوانند به تاراج و غارت سرمایه‌ های ملت بپردازند.
به تاکید روزنامه، این عده می ‌خواهند که در تاراج، قراردادها و غارتگری‌ ها معافیت داشته باشند و هیچ کسی از آنان بازخواست نکند. آنان اگر طرفدار اصلاحات در وضعیت رسانه‌ ها می‌ باشند چرا در طول سه ‌سال تلاش نکردند تا قانون رسانه‌ ها تطبیق شود. این عده بدانند که با فتوا مشکل حل نمی ‌شود. رسانه ‌ها باید در چارچوب قانون اساسی عمل کنند و با مسوولیت ‌پذیری نقش اطلاع‌ رسانی و واسطه ‌ای میان مردم و دولت را مسوولانه ایفا کنند. مردم افغانستان امروز طعم شیرین آزادی بیان را چشیده و هرگز اجازه نخواهند داد تا تاریک‌ اندیشان فضای سانسور و محدودیت را اعمال کنند.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “تا دیروز ممکن حالا ناممکن” در سرمقاله اش با اشاره به این که سخنگوی رییس جمهور گفته، امضای سند امنیتی با ایالات متحده به دلیل عدم عملی شدن وعده های واشنگتن در راستای تامین امنیت سراسری افغانستان ناممکن شده است، نگاشته ایالات متحده و جامعه جهانی بارها از ادامه کمک‌ های مشروط بر تحکیم دموکراسی و برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه یاد کرده اند که اکنون آقای کرزی و همراهانش از آن طفره می ‌روند.
به تاکید روزنامه، ایالات متحده این را می ‌داند که اگر احیانا پیمان امنیتی را با چنین حکومتی به امضا برساند، در آینده برای مردم افغانستان پاسخگو خواهد بود و نیز مشروعیت آن پیمان زیر سوال خواهد رفت. بنابراین، آگاهانه از خواسته‌ های تیم حاکم خود را برحذر داشته و حتا نشان نمی ‌دهد که امضای این پیمان برایش مهم است یا نه؟ اما در مقابل آقای کرزی طوری نشان می ‌دهد که گویا این حکومت اوست که نمی ‌خواهد این پیمان را امضا کند، چون به سود مردم افغانستان نیست و نیز ایالات متحده وعده‌ هایش را عملی نکرده است.
روزنامه آرمان ملی؛ ذیل عنوان “پاکستان در تلاش سبوتاژ راه ابریشم است” در سرمقاله اش نوشته، پاکستانی ها می کوشند تا بدخشان را بدامن سازند؛ زیرا قرار است تا راه ابریشم با عبور از بدخشان به سوی شرق به جمهوری چین وصل گردد و این مزیت برای افغانستان، مورد قبول پاکستانی ها نمی باشد. آنگونه که دیده می شود در این جا پاکستانی ها اهداف دور و درازی دارند و برای تحقق اهداف شان می کوشند و از همین رو است که طالبان و تروریست های دیگر که در میان آن ها اتباع کشور های آسیای میانه نیز وجود دارند، با اشاره پاکستان دست به دست هم داده اند تا جنگ را به بدخشان بکشانند و در واقع به این ترتیب می توانند دیگر ولایت هاى شمال را نیز بیش تر از بیش بد امن تر سازند.
به تاکید روزنامه، ضرور است که نهادهای مسوول به این موضوع توجه کنند. ولایت های همجوار کابل نیز به همین پیمانه مورد نظر دشمن بوده و مساعی آنان برای بدامن سازی این مناطق کماکان ادامه دارد. با توجه به این که مناطق جنوب و جنوب شرقی و برخی از مناطق غربی دچار آشوب های طالبان قرار دارد، دولت به این مسایل باید بپردازد تا بدامنی بیشتر نگردد.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “افغانستان و انتخابات در کشورهای همسایه” در سرمقاله اش با اشاره به برگزاری انتخابات در ایران و پاکستان نگاشته، انتخابات هر دو کشور می تواند برای افغانستان آموزنده و مهم باشد. افغانستان باید از جنبه های مثبت و سازنده انتخابات دو کشورالگو بگیرد و با توجه به نزدیکی فرهنگ، عنعنات و باورهای مردم این کشورها، چنین تجربه های ممکن است برای آینده کشور مفید واقع شود.
به تاکید روزنامه، نتایج انتخابات ایران در واقع نشانه این است که اولا مردم می خواهند از فضای امنیتی و بسته ی گذشته عبور کرده و آزادی های بیشتری را در زندگی خود تجربه کنند و مناسبات حسنه در روابط ایران با کشور های خارجی و بخصوص غرب حاکم گردد. پیروزی یک فرد میانه رو ممکن است بستر گفتگو های سازنده سیاسی را در ارتباط با نگرانی های موجود فراهم آورد و ایجاد تنش های احتمالی در روابط دو کشور را از بین ببرد. البته نحوه سیاستگذاری در افغانستان نیز در ایجاد روابط پایدار و همه جانبه با همسایگان نقش تعیین کننده ایفا خواهد کرد.

0 پیام‌