تازه‌ها:

روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – دوشنبه 13 جوزا

روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “طالبان در تهران” در سرمقاله اش با اشاره به سفر هیاتی از طالبان به تهران نوشته، تهران و طالبان سال‌ ها است که با همدیگر رابطه پنهانی دارند و حالا این رابطه افشا شده است؛ اما تهران باید بداند که حمایت از طالبان، هیچ نفعی به رژیم جمهوری اسلامی نمی ‌رساند. رابطه تهران با طالبان نه ایدیولوژیک است، نه استراتژیک. طالبان و ایران رابطه سیاسی با همدیگر برقرار کرده‌ اند و مبنای این رابطه هم دشمنی با غرب است.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “گونتاناموی انگلیس در افغانستان”، “خطر طالبان برای منطقه هم جدی است”، “طالبان؛ رویای بازگشت به قدرت”، “«اجماع ملی» یا نیرنگ ملی؟” و “طالبان در تهران”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “گونتاناموی انگلیس در افغانستان” در سرمقاله اش با اشاره به بازداشتگاه مخفی انگلیس در ولایت هلمند نوشته، نگهداری نود تن از شهروندان افغانستان که در مرکز نظامی باستون انگلیس منحیث متهمان تروریستی بدون دسترسی به وکیل و برگزاری جلسات دادگاه نگهداری می‏ شوند، با هیچ معیار حقوقی برابر نبوده و حبس بدون چشم ‏انداز آنان در حالت بی سرنوشتی کامل به معنای نقض تمامی قوانین حقوق بشری و اصول حاکم بر روابط بین ‏المللی است؛ زیرا اولا داشتن زندان مخفی بدون هیچ اطلاع و هماهنگی با نهادهای داخلی افغانستان در خاک کشور در تضاد با حاکمیت ملی افغانستان قرار دارد و ثانیا عدم تحویل‏ دهی این زندانیان به نهادهای عدلی و قضایی افغانستان به بهانه عدم اعتماد نسبت به اجرای عدالت در خصوص آنان، صرفا سرپوشی است برای ارتکاب عملی که با پرنسیب ‏های حقوقی مطابقت ندارد.
به تاکید روزنامه، به نظر می ‏رسد تنها محکومیت در این خصوص کارساز نبوده و شیوه‏ منطقی برخورد با این قضیه، محکوم کردن صرف نیست، بلکه قاطعیت بیشتری لازم است تا از تکرار چنین وقایعی که عملا نقض حاکمیت ملی کشور به حساب می ‏آید جلوگیری گردد.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “خطر طالبان برای منطقه هم جدی است” در سرمقاله اش با اشاره به گزارش هایی مبنی بر سفر هیات طالبان به تهران نوشته، در صورتی که چنین خبری درست بوده و سفری انجام شده باشد، ایران می تواند دلایل مختلفی داشته باشد تا به این امر مبادرت ورزد؛ اما طالبان نیز به عنوان دشمن ایران شناخته می شود. اختلافات با امریکا و نشان دادن قدرت ایران به ایالات متحده امریکا از جمله اهداف این کشور شناخته می شود. طالبان نیز در صورت درستی این خبر اهداف مشخصی را دنبال خواهد کرد.
به تاکید روزنامه، ایران در سال های گذشته روابط خوبی با افغانستان داشته است. همچنین تجربه حکومت طالبان نیز در گذشته پیش روی کشورهای منطقه می باشد. افغانستان و ایران کشورهای دوست بوده اند. افغانستان هرگز نخواسته تا روابط با ایران را به هیچ قیمتی از دست بدهد و می تواند این انتظار را نیز داشته باشد که ایران نیز با آینده نگری بیشتری با مساله طالبان برخورد نماید.
روزنامه جامعه باز؛ ذیل عنوان “طالبان؛ رویای بازگشت به قدرت” در سرمقاله اش با اشاره به تلاش های طالبان در عرصه سیاسی و مذاکرات پیدا و پنهان با برخی از کشورها از جمله امریکا، قطر و ایران پرسیده، معنای این اقدامات سیاسی طالبان چیست؟ آیا طالبان رفته رفته، از فاز نظامی به فاز سیاسی تغییر جهت می دهند؟ آنچه تا کنون شاهد بوده ایم، اصرار بیش از حد برای مبارزه مسلحانه بر ضد دولت افغانستان و تاکید بر براندازی نظام سیاسی کنونی از طریق عملیات نظام بوده است.
به تصریح روزنامه، می توان گمان برد که اتفافات جدیدی در راه است. جنبه تاریک و ابهام آمیز این اتفاقات این است که دولت و نیروهای متعارف سیاسی تا کنون در حاشیه این اتفاقات قرار داشته اند. این امر، جدا از ابهام موجود، می تواند نوعی زنگ خطر نیز تلقی شود. ممکن است در شرایطی که در فضای سیاسی عمومی جنب و جوش ها و افت و خیزها برای انتخابات در جریان است، به یکباره قواعد بازی تغییر کند. چنین چیزی، خواب های زیادی را پریشان خواهد کرد؛ اما پیش از آن باید دید که رویاهای طالبان برای بازگشت به قدرت چگونه تعبیر می شود؟
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “«اجماع ملی» یا نیرنگ ملی؟” در سرمقاله اش با اشاره به طرح اجماع ملی در خصوص معرفی دو یا سه نامزد در انتخابات ریاست جمهوری نوشته، اجماع ملی آقای کرزی می تواند این گونه تفسیر شود که اولاً آقای قیوم کرزی برادر رییس‌ جمهور، با یکی دو نامزد دیگر وارد میدان شوند و بزرگان و ریش ‌سفیدان و سیاست‌ مداران وابسته به آقای کرزی، همه گرد هم آیند و فیصله کنند که باید روی یک مصلحت ملی، از برادر آقای کرزی حمایت صورت گیرد و دیگر این که آقای کرزی دست به راه ‌اندازی یک لویه ‌جرگه فرمایشی می ‌زند و در این لویه ‌جرگه غیرقانونی، چنان فضاسازی صورت می ‌گیرد که گویا برگزاری یک انتخابات سالم در این اوضاع بحرانی در افغانستان ممکن نیست، از این ‌رو باید برای چند سال دیگر، روی «مصلحت ملی و اجماع ملی» که در این جرگه به‌ دست می ‌آید، آقای کرزی بر مسند ریاست‌ جمهوری باقی بماند.
به تاکید روزنامه، خوب است که آقای کرزی اجازه دهد اجماع ملی در محور یک برنامه ملی که در آن اولویت ‌های کشور تعیین می ‌گردد، توسط کسانی سامان داده شود که برای کشور تولید فکر می ‌کنند و دغدغه نجات کشور از بن ‌بست موجود را دارند.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “طالبان در تهران” در سرمقاله اش با اشاره به سفر هیاتی از طالبان به تهران نوشته، تهران و طالبان سال‌ ها است که با همدیگر رابطه پنهانی دارند و حالا این رابطه افشا شده است؛ اما تهران باید بداند که حمایت از طالبان، هیچ نفعی به رژیم جمهوری اسلامی نمی ‌رساند. رابطه تهران با طالبان نه ایدیولوژیک است، نه استراتژیک. طالبان و ایران رابطه سیاسی با همدیگر برقرار کرده‌ اند و مبنای این رابطه هم دشمنی با غرب است.
به تاکید روزنامه، کشورهای غربی برای ضربه زدن به شوروی پیشین در آسیای میانه و افغانستان، از افراطی‌ ترین گروه ‌ها حمایت کردند؛ اما حالا همین گروه ‌ها به تهدید امنیتی برای غرب تبدیل شده‌ اند. جمهوری اسلامی ایران نیز باید در نظر داشته باشد که روزی طالبان برای آن حکومت، تهدید جدی امنیتی خواهد شد.

0 پیام‌