روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – شنبه 28 ثور

روزنامه آرمان ملی؛ ذیل عنوان “پاسخ خون کودکان را بدهید” در سرمقاله اش با اشاره به حمله انتحاری روز پنج شنبه در شرق کابل که منجر به جان باختن و زخمی شدن ده ها تن از جمله چندین کودک شد نوشته، پس از آن که حمله انتحارى انجام شد و کودکان و غیر نظامیان هنوز غرق در خون بودند، سخنگوى حزب اسلامى گلبدین حکمتیار مسوولیت این جنایت را برعهده گرفت. این در حالى است که چندى پیش هیأتى از این حزب به کابل آمده بود و در رابطه به اوضاع و تأمین صلح در کشور با حلقاتى بحث و مذاکره کرد.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “ثبت نام رای دهندگان، یک گام و چند نگرانی”، “افغانستان و همسایگان بعد از 2014″، “رسیدگی به بازی اتهام”، “پاسخ خون کودکان را بدهید” و “نبرد پارلمان و کابینه، برنده کیست؟”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “ثبت نام رای دهندگان، یک گام و چند نگرانی” در سرمقاله اش با اشاره به تلاش های کمسیون مستقل انتخابات مبنی بر این که تا یک هفته دیگر ثبت نام رای دهندگان آغاز خواهد شد نوشته، اکنون نخستین گام از شروع عملی مشارکت در تشکیل قدرت و ساختار نظام برای گزینش زعیم ملی آغاز خواهد شد و بنا به پیش ‏بینی کمیسیون مستقل انتخابات، دستکم چهار میلیون نفر برای گرفتن کارت رای دهی به مراکز ثبت نام مراجعه خواهند کرد. این برنامه نیز همانند سایر مراحل برگزاری انتخابات حداقل با چند نوع نگرانی همراه است.
به تاکید روزنامه، نخست ممکن است توزیع کارت رأی دهی با چالش ناامنی مواجه شده و برنامه توزیع کارت رأی دهی طبق معیارهای مورد نظر با شفافیت کامل پیش نرود. نگرانی دوم نیز از ثبت نام افرادی در برخی مناطق است که شاید هرگز وجود خارجی نداشته و دست‏ های پشت پرده جهت جمع شدن سیاهی لشکر و استفاده‏ های ابزاری از این کارت ‏ها به نام ‏های فرضی یا افرادی که تابعیت افغانستان را ندارند و یا هم افراد غیر واجد شرایط اقدام نمایند. زیرا هرکدام از این موارد در گذشته سابقه داشته و شواهدی از آن گزارش شده بود. نگرانی دیگر اما عدم تطبیق توزیع تذکره‏ های الکترونیکی است؛ سندی که اساس کار آن در راستای تحقق حکومت ‏داری خوب و اجرای شفافیت مد نظر است، ولی متأسفانه این مسأله نیز در کشور ما با چالش ‏های زیادی مواجه شد.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “افغانستان و همسایگان بعد از 2014” سرمقاله اش را ویژه روابط افغانستان و همسایه ها پس از 2014 کرده و نوشته، کشورهای همسایه افغانستان و کشورهای دیگری که به نحوی از مسایل افانستان متاثر می شوند، نیز نگرانی های خاص خود را دارند. نگرانی این کشورها به خاطر این است که به مساله افغانستان و ثبات در این کشور به دیده شک و تردید می نگرند.
به تاکید روزنامه، شماری از کشورهایی نزدیک افغانستان از یک سو به عنوان مسیر ترانزیت مواد مخدر اسفاده می شوند و از سوی دیگر شماری از این کشورها حتا به عنوان هدف مواد مخدر و بازار کلان استفاده از مواد مخدر نیزاستفاده می شوند. حضور شبکه های قاچاق مواد مخدر در این کشور ها و در مرزهای آنها امنیت را مطمینا به خطر خواهد انداخت. تجربه افغانستان نشان داده است که دست اندرکاران مواد مخدر با طالبان ارتباط های قوی دارند. مواد مخدر منبع تمویل خوبی برای افراط گرایان فراهم خواهد آورد.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “رسیدگی به بازی اتهام” در سرمقاله اش با اشاره به اتهام زنی های نمایندگان مجلس و وزیر مالیه نوشته، حالا هر دو جانب از سوی افکار عمومی متهم به قانون ‌شکنی هستند؛ اما مقام‌ های عدلی و قضایی کشور، تاکنون تماشاچی این بازی اتهام بوده‌ اند و هیچ اقدامی نکرده‌ اند. سارنوالی که مدعی‌ العموم است و می‌ تواند به نیابت از تمام شهروندان و برای حراست از قانون علیه متهمان اقامه دعوا کند، نیز اقدامی نکرده است.
به تاکید روزنامه، بدترین حالت این است که متهم کردن، به یک رویه معمول در سیاست کشور بدل شود. به همین دلیل است که مقام ‌های عدلی و قضایی وظیفه سنگینی دارند. موضوع، صرف رسیدگی به اتهام ‌های یک فرد علیه دیگران نیست، بحث ما جدی‌ تر از این‌ ها است. رسیدگی به اتهام ‌های وزیر مالیه علیه برخی از نمایندگان و اتهام‌ های شماری از نمایندگان، علیه حضرت عمر زاخیلوال، وزیر محترم مالیه، سبب می ‌شود که بازی اتهام ‌زنی، به یک رویه معمول سیاسی در کشور تبدیل نشود. حالا که قرار است سال آینده، انتخابات ریاست ‌جمهوری برگزار کنیم، این مساله بسیار اهمیت می‌ یابد.
روزنامه آرمان ملی؛ ذیل عنوان “پاسخ خون کودکان را بدهید” در سرمقاله اش با اشاره به حمله انتحاری روز پنج شنبه در شرق کابل که منجر به جان باختن و زخمی شدن ده ها تن از جمله چندین کودک شد نوشته، پس از آن که حمله انتحارى انجام شد و کودکان و غیر نظامیان هنوز غرق در خون بودند، سخنگوى حزب اسلامى گلبدین حکمتیار مسوولیت این جنایت را برعهده گرفت. این در حالى است که چندى پیش هیأتى از این حزب به کابل آمده بود و در رابطه به اوضاع و تأمین صلح در کشور با حلقاتى بحث و مذاکره کرد.
به تاکید روزنامه، اگر مسوولیت این جنایت را حزب اسلامى مى پذیرد و نمایندگان حزب در مورد حمله انتحارى در منطقه شاه شهید چیزى نمى گویند، در آن صورت نمایندگان حزب پاسخ خون این کودکان معصوم و غیرنظامیان بیگناه را بدهند و بگویند که با کدام ادله شرعى و مجوز دینى حملات انتحارى را روا مى دانند و چگونه قتل این کودکان را توجیه مى کنند. دولت افغانستان نیز مسوولیت دارد، هر زمانى که نمایندگان حزب اسلامى آقاى حکمتیار باز وارد کشور شوند باید آن ها را تسلیم این خانواده هاى داغدار کند تا آنها پاسخ خون فرزندان شان را از این افراد دریافت کنند.
هفته نامه اقتدار ملی؛ ذیل عنوان “نبرد پارلمان و کابینه، برنده کیست؟” در سرمقاله اش با اشاره به تنش های میان مجلس و حکومت پرسیده، نتیجه این منازعات چیست؟ آیا به شفاف سازی، کاهش فساد و اصلاح در بخش های مختلف نهادهای دولتی کمک می کند؟
به تاکید هفته نامه، مردم می پندارند که برخوردها میان وکلا و اعضای کابینه بر مبنای دلسوزی ها و به قصد خدمت به مردم و کشور انجام نمی شود؛ بل به دلیل اختلاف بر سر منابع به یخن همدیگر دست می اندازند دلیل این که مردم چنین نظری دارند این است که چرا هردو طرف قضیه، پیش از این به افشای سندهای دست داشته علیه همدیگر اقدام نکردند.

Please follow and like us:
0

0 پیام‌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial