روزنامه نگاران چه می نویسند/ مرور روزنامه های چاپ کابل – چهارشنبه 11 ثور

روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “لزوم شفافیت و اعتماد سازی” در سرمقاله اش با اشاره به سپردن پول از سوی سازمان سیا به دفتر ریاست جمهوری نوشته، اگر این پول ها به عنوان کمک به ادارات دولتی حتا دفتر ریاست جمهوری کشور داده شده است، نه تنها عیبی ندارد بلکه به نفع مردم و  دولت افغانستان بوده و باید با ذکر مقدار و مورد مصرف به نهادهای ناظر همانند مجلس نمایندگان، رفع اشتباه شود. و همین گونه اگر این پول ها در روندهای ملی نظیر روند صلح به مصرف رسیده است، باید چگونگی مصرف و مورد مصرف و نتایج و تاثیرات آن به مردم گفته شود تا ذهن و خاطر مردم نسبت به این مسایل روشن شود.

“مرور نشریات”، نگاهی به مطالب مهم رسانه ‏های چاپ کابل و در مواردی شماری از پایگاه‏ های انترنتی است. ویب‏گاه انسجام ملی با بررسی این رسانه‏ ها، فشرده‏ مطالب مهم و کلیدی روز را با بیان ساده، همه روزه در صفحه‏ خود بازتاب می‏دهد. شما می‏توانید موضع‏ گیری رسانه ‏ها را در این سایت دریابید و از تحلیل ‏های مهم در باره رویدادهای افغانستان آگاه شوید؛ و نیز، “مرور نشریات” را با “لایک” صفحه فیس بوک انسجام، در “فیس بوک اکاونت” خود، از همه زودتر بخوانید.
عنوان ها: “موج جدید توافقات بی‎ ثمر”، “لزوم شفافیت و اعتماد سازی”، “پس از ۱۱ سال هیاهو چه باید کرد؟”، “تاخیر در توشیح قانون انتخابات” و “فضل الله را بگیرید، ملا عمر را بدهید”.
روزنامه سخن جدید؛ ذیل عنوان “موج جدید توافقات بی‎ ثمر” در سرمقاله اش با اشاره به امضای موافقت نامه همکاری میان افغانستان و فلند و افغانستان دنمارک نوشته، در طول مدتی که پیمان ‎های استراتژیک متعدد با کشورهای مختلف، به خصوص اعضای ناتو امضا شده است، کمترین واکنش و عملکردی را در چهارچوب آن از سوی این کشورها شاهد نبوده‎ ایم و حتی در بسیاری مواقع نقض این پیمان‎ ها مشهود بوده است. این روند چنان آشکار و ملموس است که بسیاری از آگاهان داخلی و خارجی بر بیهوده بودن این پیمان‎ ها تاکید کرده و امضای آن را تنها در راستای فرافکنی مشکلات کشور و حجیم نمودن فعالیت ‎های دیپلوماتیک بجای برنامه ‎های عملی و محسوس، قابل بررسی می ‌دانند.
به تاکید روزنامه، با توجه به توانایی و ظرفیت‎ های اداره در کشور و مقایسه‎ آن با تعدد قراردادها و پیمان‎ های خارجی به خوبی مشهود است که این قراردادها با انگیزه و سیاست‎ های هدفمند از سوی مقامات کشور تنظیم نشده ‎اند و از سوی دیگر چون این قراردادها طیف‎ های وسیعی از همکاری در بخش‎ های اقتصادی، سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی و حتی نظامی را شامل می‎ شود، نیازمند وجود زمینه ‎های وسیع و زیرساخت ‎های فعال و همچنین مدیریت قدرتمند است؛ امری که کشور در شرایط فعلی جوابگوی آن نیست و به همین دلیل است که نه قادر به استفاده‎ اصولی از آن ها است و نه هم می ‎تواند تعهدات دو جانبه را از طرف ‎های مقابل مطالبه نماید.
روزنامه افغانستان؛ ذیل عنوان “لزوم شفافیت و اعتماد سازی” در سرمقاله اش با اشاره به سپردن پول از سوی سازمان سیا به دفتر ریاست جمهوری نوشته، اگر این پول ها به عنوان کمک به ادارات دولتی حتا دفتر ریاست جمهوری کشور داده شده است، نه تنها عیبی ندارد بلکه به نفع مردم و  دولت افغانستان بوده و باید با ذکر مقدار و مورد مصرف به نهادهای ناظر همانند مجلس نمایندگان، رفع اشتباه شود. و همین گونه اگر این پول ها در روندهای ملی نظیر روند صلح به مصرف رسیده است، باید چگونگی مصرف و مورد مصرف و نتایج و تاثیرات آن به مردم گفته شود تا ذهن و خاطر مردم نسبت به این مسایل روشن شود.
به تاکید روزنامه، شفافیت در تمامی مسایل، خصوصا در وضعیت فعلی که به باور شماری از آگاهان فاصله میان دولت و مردم در حال افزایش است، نیازی اساسی برای ملت سازی، دولت سازی و کم ساختن فاصله میان دولت و ملت است. چندی پیش گزارش های جدی دیگری از وجود فساد در ولسی جرگه و دست داشتن شماری از اعضای ولسی جرگه وجود داشت که مورد انتقاد شمار دیگری از اعضای ولسی جرگه قرار گرفته بود.
روزنامه ماندگار؛ ذیل عنوان “پس از ۱۱ سال هیاهو چه باید کرد؟” در سرمقاله اش نوشته، کشور به ‌شدت نیازمند سیستم جدید و ایجاد اصلاحات در امور کشورداری و حکومت می ‌باشد. این اصلاحات، در تمام شئون از جمله در حوزه سیاست احساس می‌ شود.
به تاکید روزنامه، برای جریان‌ های سیاسی کشور هنوز فرصت وجود دارد که پا پیش گذاشته، حرکتی را سامان دهند که مردم افغانستان را به فردایی روشن‌ امیدوار سازد. از هم ‌اکنون که تلاش ‌ها برای رفتن به سوی انتخابات آغاز شده، نیاز اساسی این است که نخبگان وارد میدان شوند و با ارایه یک برنامه ملی و همه‌ شمول، مسیر حرکت به سمت آینده بهتر را مشخص سازند.
روزنامه 8صبح؛ ذیل عنوان “تاخیر در توشیح قانون انتخابات” در سرمقاله اش نوشته، مخالفان آقای کرزی و جامعه مدنی، نگران این مساله ‌اند که چرا رییس‌ جمهور کرزی بر واگذاری صلاحیت رسیدگی به شکایات انتخاباتی، به قوه قضاییه تاکید دارد؟ مخالفان رییس‌ جمهور کرزی به قوه قضاییه باور ندارند. آن‌ ها فکر می‌ کنند که این قوه توسط کسانی اداره می ‌شود که از آقای کرزی حرف‌ شنوی دارند. نهاد‌های مدنی نیز بر صلاحیت تخصصی قوه قضاییه در رسیدگی به شکایات انتخاباتی تردید دارد.
به تاکید روزنامه، رییس‌ جمهور کرزی به نگرانی‌ های مخالفان سیاسی و نهاد‌های مدنی، نمی‌ اندیشد. همین مساله به بی ‌اعتمادی سیاسی دامن زده است. حالا که او در توشیح قانون انتخابات تاخیر می ‌کند و خواستار اصلاح است، این نگرانی قوت گرفته که ممکن است انتخابات آینده نیز بر مبنای یک فرمان تقنینی برگزار شود. اگر آقای کرزی، بر تعدیل قانون انتخابات بر مبنای خواست ‌هایش اصرار کند و به نگرانی ‌های جامعه جهانی، جامعه مدنی و احزاب سیاسی، پاسخ نگوید، احتمال شکل ‌گیری بحران سیاسی در کشور وجود دارد.
روزنامه آرمان ملی؛ ذیل عنوان “فضل الله را بگیرید، ملا عمر را بدهید” در سرمقاله اش با اشاره به این که اخیرا رییس استخبارات پاکستان در دیدارش با رییس جمهورى کرزی در بروکسل مساله تحویل دهى دو تن از تروریستان پاکستانى مولوى فقیر و فضل الله را به حکومت آن کشور مطرح کرد نوشته، همین اکنون سران و رهبران طالبان زیر نظر مستقیم  ISIدر شهر هاى بزرگ پاکستان سکنى دارند و با وسایطى که این شبکه “بدنام” در اختیار شان قرار داده است، آزادانه از این شهر به آن شهر در رفت و آمد اند و گاهى ملا عمر رهبر گروه طالبان را به خاطرى که گزندى به وى نرسد از این مخفیگاه به آن مخفیگاه انتقال مى دهند و وى را در چنگال هاى پلیدشان حفظ مى کنند.
به تاکید روزنامه، اگر موجودیت این دو تروریست در خاک افغانستان واقعى باشد، حکومت حامد کرزى تا زمانى آنان را به پاکستان تسلیم ندهد که ملاعمر و رهبران کلان تروریستان را به حکومت افغانستان تحویل دهد. این معامله و تبادل بسیار عادلانه است و اگر پاکستان مى خواهد دست به این معامله بزند باید آماده باشد و ملا عمر را دست بسته به حکومت افغانستان تسلیم دهد و در بدل تروریستان خودش را تحویل بگیرد.

0 پیام‌